AMEA-da Herontologiya və heriatriya üzrə beynəlxalq məktəbin açılışı olub
Noyabrın 13-də AMEA-nın Əsas binasında BMT Malta Beynəlxalq Qocalma İnstitutu, Azərbaycan Herontoloqlar Cəmiyyəti və AMEA-nın birgə təşkilatçılığı ilə Herontologiya və heriatriya üzrə beynəlxalq məktəbin açılışı baş tutdu.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov yeni məktəbin ölkədə herontologiya və heriatriya sahəsində yeni nailiyyətlərin əldə olunması baxımından böyük əhəmiyyətə malik olduğunu vurğuladı. Qeyd etdi ki, məktəb müvafiq sahənin fundamental əsasları, qocalmanın demoqrafik aspektləri, keçid iqtisadiyyatlı ölkələrdə yaşlı insanların problemləri və onlara tibbi-sosial yardımın göstərilməsi ilə bağlı bilikləri aşılamağı nəzərdə tutur. Multidissiplinar təhsil proqramının məqsədi hər bir şagirdi müzakirələrdə fəal iştiraka cəlb edərək, təklif olunan materialın dərindən mənimsənilməsinə yardım etməkdir.
“Müvafiq sahədə kadr hazırlığını təkmilləşdirmək, yeni mütəxəssislərin bilik səviyəsinin monitorinqini aparmaq əsas hədəflərdəndir”, – deyə bildirən alim sonda məktəbin nümayəndələrinə sertifikatların təqdim olunacağını diqqətə çatdırdı.
Ə.Əmiraslanov bildirdi ki, herontoloji tədqiqatlar Azərbaycan elminin yaxın 10-15 ili üçün prioritet istiqamətlərdəndir. Hazırda AMEA-nın bir sıra institut və təşkilatları yerli və xarici tərəfdaşlarla birgə Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun dəstəyilə uzunömürlülüyün fizioloji və molekulyar-genetik mexanizmlərinin öyrənilməsi üzrə beş illik elmi-tədqiqat proqramı həyata keçirir.
Ölkəmizdə də əhalinin qocalması probleminin vüsət aldığını deyən akademik Ə.Əmiraslanov  qeyd etdi ki, demoqrafik statistikaya görə, Azərbaycanda əhali arasında yaşı 65-dən yuxarı olan insanların çəkisi günü-gündən artır.
Alim bildirdi ki, həyat keyfiyyətinin yaxşılaşdırılması və aktiv uzunömürlülüyə yönəlmiş, o cümlədən müasir texnologiyalardan istifadə nəticəsində yaşla bağlı meydana gələn xəstəliklərin profilaktikası və müalicəsini nəzərdə tutan dövlət proqramlarının hazırlanması zəruridir. Akademik AMEA rəhbərliyi və ölkənin tibb ictimaiyyətinin dəstəyi ilə cari ilin əvvəlində yaradılan Azərbaycan Herontoloji Cəmiyyətinin qarşısında bu istiqamətdə mühüm vəzifələrin dayandığını dedi.
Sonra çıxış edən AMEA-nın Fiziologiya İnstitutunun direktoru, biologiya üzrə elmlər doktoru Ulduz Həşimova yeni məktəbin fəaliyyətə başlamasının əhəmiyyətindən danışdı. Bu təhsil müəssisəsini herentologiya sahəsində çalışan təşkilatların nümayəndələrini bir araya gətirmək, qarşıya qoyulmuş məqsədlərə çatmaq üçün səyləri birləşdirmək və mövcud problemləri müzakirə etmək baxımından yüksək qiymətləndirərək, məktəbin ölkə üçün faydalı nəticələr vərəcəyinə əminliyini ifadə etdi.
Daha sonra BMT Malta Beynəlxalq Qocalma İnstitutunun direktoru, professor Marvin Formoza “Sosial herontologiyada əsas anlayışlar”, Avstriyanın Sosial təminat sahəsində Avropa siyasət və tədqiqat Mərkəzinin baş məsləhətçisi Aleksandr Sidorenko “Müstəqil Dövlətlər Birliyində əsas demoqrafik meyillər”, Rusiyanın İPK FMBA-nın terapiya, geriatriya və yaşlanma əleyhinə tibb kafedrasının müdiri, “Gerontologiya” elmi-tədqiqat tibb mərkəzi olan muxtar qeyri-kommersiya təşkilatının direktorunun birinci müavini, tibb üzrə elmlər doktoru, professor Andrey İlnitskiy “Müasir dünyada qocalma: insanlar nəyi bilməlidir” mövzularında məruzələrlə çıxış etdilər, yeni məktəbə gələcək fəaliyyətində uğurlar arzuladılar.

ANAS opened the International School of Gerontology and Geriatrics
ANAS main building by the joint support of the International Institute on Ageing, United Nations-Malta, Azerbaijan Society of Gerontologists opened an international school of gerontology and geriatrics on November 13.
Opening the event, Academician-Secretary of ANAS Department of Biological and Medical Sciences, Academician Ahliman Amiraslanov emphasized the great importance of the new school in terms of achieving new successes in the field of geriatrics and gerontology in the country.
It was noted that, the school provides for the development of knowledge on the fundamental foundations of the relevant sphere, demographic aspects of aging, the problems of older people in countries in transition and the provision of medical and social assistance. The goal of the multidisciplinary education program is to encourage each student to actively participate in the discussions and deep assimilation of the proposed material.
A.Amiraslanov noted that, gerontological research is one of the priority directions of the Azerbaijani science for the next 10-15 years. At present, a number of institutes and organizations of ANAS together with local and foreign partners with the support of the Science Development Foundation under the President of the Republic of Azerbaijan are implementing a 5-year research program to study the physiological and molecular genetic mechanisms of longevity.
The scientist noted the importance of preparing state programs aimed at improving the quality of life and active longevity, and providing for the prevention and treatment of diseases that arise with age as a result of the use of modern technologies. The academician stressed that the Society of Gerontologists of Azerbaijan, established with the support of ANAS and the medical community of the country at the beginning of this year, faces important tasks in this direction.
ANAS Director of the Institute of Physiology, Doctor of Biological Sciences Ulduz Hashimova, spoke about the importance of the functioning of the new school. Highly appreciating this institution from the point of view of combining representatives of organizations in the field of gerontology, she expressed her confidence that the school will give positive results for the state.
Then, were listened reports of the Director of the International Institute of Ageing, United Nations Malta, Professor Marvin Formosa on "The main concepts in social gerontology", main consultant of the Center for European Policy and Social Security Studies of Austria Alexander Sidorenko on "Main demographic trends in the Commonwealth of Independent States", the first deputy director of the Autonomous non-commercial organization "Scientific Research Medical Center" Gerontology ", Head of the Department of Therapy, Geriatrics and anti-aging medicine ,Russia, Professor Andrey Ilnitsky "Ageing in the modern world: people need to know".