İtaliya Milli Tədqiqatlar Şurasının Davamlı Bitki Mühafizə İnstitutu ilə AMEA-nın Botanika İnstitutu arasında əlaqələr genişlənir
14.12.2017
AMEA Botanika İnstitutunda “Azərbaycanda şabalıd ağaclarının (Castanea sativa Mill.) sağlamlıq statusunun qiymətləndirilməsi: şabalıd xərçəngi və assosiasiyada olan göbələk xəstəlikləri” adlı müştərək layihə üzrə aparılan tədqiqatların yekununa dair hesabat seminarı keçirilib.
Botanika İnstitutunun direktoru, akademik Validə Əlizadə iştirakçıları salamladı, aparılan birgə layihənin tədqiqat istiqaməti və əhəmiyyəti barədə məlumat verib.
Layihənin kordinatorları, İtaliya Milli Tədqiqatlar Şurasının (İMTŞ) Florensiyada yerləşən Davamlı Bitki Mühafizə (CNR-IPSP) İnstitutunun əməkdaşı, Prof. Dr. Biankaelena Masertinin təqdimatında “Cryphonectria parasita göbələyinin populyasiyasında dsRNT –nin axtarışı və lakkaz aktivliyinin təyini” və Botanika İnstitutunun Mikologiya laboratoriyasının müdiri, AMEA-nın professoru, b.e.d. Dilzarə Ağayevanın təqdimatında “Cryphonectria parasita göbələyinin populyasiyasının morfologi və molekulyar-bioloji yanaşmalarla tədqiqi” adlı məruzələri dinlənilib. D.Ağayeva Azərbaycanda  təbii bitən meşə sahələrində yeni quruyan şabalıd ağaclarından götürülmüş nümunələrin yoxlanılması və şabalıd ağaclarında Cryphonectria parasitica göbələyi və onun törətdiyi xəstəliyin hazırkı vəziyyətinə dair ətraflı məlumat verib, həmçinin xəstəliyi nəzarətə almağın mümkünlüyünü qeyd edib.
Həmçinin qeyd edək ki, sözügedən layihə AMEA və İMTŞ-nın elmi əməkdaşlığa dair Saziş və Əməkdaşlıq Proqramı üzrə 2015-ci ildə elan edilmiş müsabiqədə  qalib gəlmiş 4  layihədən biridir.

В институте Ботаники НАНА проведен отчетный семинар по заключительным исследованиям совместного проекта "Оценка статуса здоровья каштановых деревьев (Castanea sativa Mill.) Азербайджана: рак каштана и грибные заболевания встречающиеся в ассоциации ".
Директор Института Ботаники академик Валида Ализаде поприветствовав участников, привела сведения о направлении и значении проведенных совместных исследований. Были выслушаны доклады координаторов проекта Итальянского Национального Исследовательского Совета (İMTŞ) из Флоренции, сотрудника института Охраны Растений (CNR-İPSP) проф. доктора Биянкаелены Масертин Определение лакказ активности и поиск гриба dsRNT в популяции гриба "Cryphonectria parasita" и зав. лабораторией Микологии Института Ботаники, профессора НАНА, д.б.н. Дильзары Агаевой "Исследование морфологического и молекулярно-биологического подхода в популяции гриба Cryphonectria parasita". Д. Агаева отметила, что провела ревизию образцов, взятых со свежевысохших каштановых деревьев, естественно растущих в лесных массивах Азербайджана, дала сведения о грибе Cryphonectria parasita и о состоянии зараженных этим грибом каштановых деревьев, а также отметила о возможности контроля над болезнью.
Надо отметить, что вышеизложенный проект НАНА и İMTS, на объявленном конкурсе 2015 года по Программе "Соглашение и Сотрудничество", является одним из 4 победивших проектов.