Botanika İnstitutunun elmi əsərlərinin növbəti cildi çapdan çıxıb
Ölkədə tarixi keçid dövrləri istisna olmaqla, ənənəvi olaraq 1936-cı ildən nəşr olunmağa başlayan AMEA Botanika İnstitutunun Elmi Əsərlərinin növbəti cildi bu yaxınlarda işıq üzü görüb. Respublikada elmin inkişaf strateqiyasının çağırış və prioritetlərinə uyğun olaraq son illər gənc tədqiqatçılara və ekspertlərə münasibət əsaslı şəkildə dəyişmiş, onların potensialının üzə çıxarılması və inkişafı üçün şərait yaradılmışdır. Bununla əlaqədar olaraq təqdim olunan cildin səhifələri İnstitutun gənc tədqiqatçılarının və doktorantlarının elmi rəhbər və məsləhətçiləri ilə birlikdə yerinə yetirdikləri tədqiqatların elmi nəticələrinə həsr edilib. Geniş auditoriya üçün nəzərdə tutulmuş XXXVII cilddə məqalələr yalnız ingilis dilindədir.
Təqdim olunan cild elmi əsərlərin baş redaktoru, İnstitutun direktoru, akademik V.M. Əlizadənin ön sözü ilə başlanır və botanikanın müxtəlif sahələrinə, eləcə də mikologiyaya dair 20 məqalə ilə davam etdirilir.

The next volume of the Scientific Works of the Institute of Botany of ANAS, which has been traditionally published since 1936, except for historical transitions in the country, has recently been published. In line with the challenges and priorities of the science development strategy in the Republic, the attitude towards young researchers and experts has dramatically changed over the last years and conditions for furfilment and development of potential has been created. In this regard, the pages of volume are dedicated to the scientific findings of the research conducted by the young researchers and PhD students of the Institute of Botany together with their scientific supervisors and consultants. Articles in volume XXXVII intended for wide audiences are only available in English.
The volume begins with the foreword of academician Valida Alizade, Director of the Institute of Botany and editor-in-chief of the scientific publications and covers the different fields of botany, as well as 20 articles on mycology.