AMEA Botanika İnstitutu və Goethe Frankfurt Universitetinin Ekologiya, Təkamül və Müxtəliflik Departamenti (Almaniya) arasında imzalanmış Memorandum  çərçivəsində Botanika İnstitutunda “Biomüxtəliflik və iqlim dəyişmələri” adlı beynəlxalq laboratoriya fəaliyyət göstərir. Müştərək proqram çərçivəsində İnstitutun doktorantları Nigar Mürsəl qızı və Aynurə Cəfərova 2 ay müddətində Frankfurt Universitetində “Ekologiya və Təkamül” programının “Ekofiziologiya” modulu üzrə təlim kursunda iştirak ediblər.
İnstitutun professoru Dr. Wolfgang Brüggemann tərəfindən təşkil olunmuş kursun əsas məqsədi müxtəlif  iqlim amillərinin təsiri altında bitkilərdə baş verən fizioloji proseslərin araşdırılması üzrə nəzəri və praktiki məşğələlərdən ibarət olub.
Kurs müddətində iştirakçılar istilik və quraqlıq stressi zamanı bitkilərdə zülal və karbohidrat səciyyəsində, fotosintez prosesində baş verən dəyişikliklərin tədqiqi metodlarına (RNT ekstraksiyası, gel elektroforez, PAM, PEA, FluorCamm və s.) yiyələniblər.
N.Mürsəl qızı və A.Cəfərova kurs müddətində apardıqları tədqiqatlar üzrə əldə etdikləri nəticələrə dair təqdimatla çıxış edib və sertifikata layiq görülüblər.

Докторанты Института Ботаники участвовали в Германии в учебном курсе по модулю «Экофизиология» .
В рамках меморандума, подписанного между Институтом ботаники НАН  Азербайджана и Департаментом Экологии, Эволюции и Разнообразия  (Гете - Франкфурт, Германия), в Институте ботаники создана  Международная  лаборатория «Биоразнообразие и изменение климата». В рамках принятой совместной программы докторанты Н. Мурсалгызы  и А.  Джафарова во Франкфуртском университете в течение 2-х  месяцев прошли  обучение   по  программе «Экология и эволюция» в модуле «Ecophysiology».  Основной целью курса, организованного профессором Института, доктором Вольфгангом Брюггеманном, являлось проведение  теоретических и практических  занятий по исследованию физиологических процессов, происходящих в растениях под влиянием различных климатических факторов.
В ходе курса участники изучили методы исследования изменений белковых и углеводных свойств растений во время стресса - тепла и засухи (экстракция РНК, гель-электрофорез, PAM, PEA, FluorCamm и т. д.).
Н. Мурсалгызы и А. Джафаровой были  представлены  результаты по своим исследованиям в период прохождения курса и получены  соответствующие сертификаты.