Botanika İnstitutunda Ümumdünya Mülki Müdafə Günü ilə əlaqədar tədbir keçirilib
Bugün AMEA Botanika İnstitutunda 1 mart - Ümumdünya Mülki Müdafiə Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
İnstitutun MM qərargahının rəisi Nazim Xəlilov məruzəsində FHN-in əhalinin fövqəladə hallardan qorunması və mülki müdafiə sahəsində fəaliyyətləri haqqında danışaraq, mülki müdafiənin məqsədi, təşkil edilməsi prinsipləri, mülki müdafiə sahəsində dövlətin vəzifələri, hüquqi şəxslərin vəzifələri, vətəndaşın hüquq və vəzifələrinə toxunub. Qeyd edib ki, baş verə biləcək hər hansı bir kütləvi təhlükə zamanı əhalinin xəbərdar edilməsi, on­lara fərdi mü­hafizə vasitələrinin paylanması və təhlükəsiz sığınacaqlarda yerləşdiril­məsi Mülki Mü­dafiənin başlıca vəzifəsidir.
Tədbirdə müəssisənin mülki müdafiə dəstələrinin üzvləri təbii fəlakətlər, istehsalat qəzaları və fövqəladə halların nəticələrinin aradan qaldırılması ilə əlaqədar özlərinin yerinə yetirməli olduqları işləri, bu sahədə əldə etdikləri vərdişləri nümayiş etdiriblər.

Today an event dedicated to March 1 - World Civil Defense Day was held at the Institute of Botany of ANAS.
Nazim Khalilov, head of the headquarter of the Civil Defense of the Institute spoke about the activities of the Ministry of Emergency Situations in the protection of people against emergency cases and civil defense, focusing on the aim, organization principles of civil defense, the duties of the state, juridical persons, the rights and duties of the citizen in the field of civil defense. He noted that the main task of Civil Defense is to inform the public about any mass threats that may occur, distribute them personal protection equipment and place in safe shelters.
At the event, members of the civil defense team of the organization demonstrated their skills they have to implement in order to overcome the consequences of natural disasters, industrial accidents and emergencies.