Hirkan meşələrinin adaptasiya potensialının gücləndirilməsi ilə bağlı müzakirələr aparılıb
AMEA Mərkəzi Nəbatat Bağı, Almaniyanın Frayburq və İranın İslam və Gilan universitetlərinin təşkilatçılığı ilə “Sosial ehtiyaclara və ətraf mühit amillərinin dəyişilməsinə qarşı Hirkan meşələrinin adaptasiya potensialının gücləndirilməsi” adlı layihəsi çərçivəsində beynəlxalq seminar keçirilib.
Tədbirdə Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərov çıxış edərək seminarın müasir dövr üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edən mövzuya həsr olunduğunu bildirib. O, Azərbaycan, Almaniya və İran alimlərinin birgə əməkdaşlığı çərçivəsində baş tutan seminarın işində dünyanın aparıcı ölkələrindən olan mütəxəssislərin də iştirak etdiyini diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, əsas məqsəd Hirkan meşələrinin sosial və ekoloji baxımdan adaptasiya potensialının gücləndirilməsi, bu sahədə bilik və təcrübə mübadiləsinin aparılması, biomüxtəlifliyin qorunmasında innovativ botaniki tədqiqatların rolunun müəyyənləşdirilməsi və müasir metodlardan istifadə etməklə yeni strategiyaların hazırlanmasıdır. Həmçinin tədbirin keçirilməsi bioloji müxtəlifliyin qorunması, mövcud potensialın gücləndirilməsi və müasir yanaşmalar təklif etməklə gələcək nəsillərə çatdırılması məqsədi daşıyır.
Sonra çıxış edən Mərkəzi Nəbatat Bağının direktoru, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Vahid Fərzəliyev son illərdə rəhbərlik etdiyi qurumda Hirkan meşələrinin öyrənilməsi ilə bağlı geniş elmi-tədqiqat işlərinin aparıldığını diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, bu istiqamətdə Mərkəzi Nəbatat Bağının alimləri dünyanın bir sıra ölkələrində təcrübə keçərək müəyyən bilik və təcrübə əldə ediblər.
“Dünyanın ən nadir təbiət abidələrindən olan Hirkan meşələri Qafqazın qonşu ölkələrinin birgə səyi və əməkdaşlığı ilə qorunub inkişaf etdirilə bilər” – deyən alim bildirib ki, bu meşələrin ekoloji-sosial xüsusiyyətlərinin müasir yanaşmalar hesabına qiymətləndirilməsi onun inkişafına öz töhfəsini verəcəkdir. O, dünyanın qabaqcıl ölkələrinin təcrübəsinin Hirkan meşələrinə tətbiqinin uğurlu nəticələr verəcəyinə əminliyi ifadə edib.
Tədbirdə çıxış edən Botanika İnstitutunun direktoru, akademik Validə Əlizadə Hirkan meşələrindəki relikt və endemik bitki növlərinin mühafizəsinin, burada müasir idarətmə üsullarının tətbiqinin və biomüxtəlifliyin qorunmasında müasir yanaşmaların öyrənilməsinin zəruriliyini qeyd edib. Bildirib ki, beynəlxalq tədbir geniş tədqiqatçı auditoriyası üçün nəzərdə tutulub və biomüxtəliflik sahəsində müasir tədqiqatların nəticələrinin müzakirəsi və innovativ yanaşmalardan istifadə yolu ilə onların fundamental və tətbiqi istiqamətlərdə inkişaf perspektivlərinin müəyyənləşdirilməsi məqsədi daşıyır.
Botanika İnstitutunun fəaliyyəti, elmi istiqamətləri, beynəlxalq əlaqələri və burada aparılan tədqiqat işləri barədə məlumat verən akademik V.Əlizadə bildirilib ki, ölkədə bitkilər aləmini öyrənən genişprofilli elmi mərkəz kimi tanınan bu müəssisə tərəfindən floranın növ tərkibi müəyyənləşdirilib, Azərbaycan və Qafqaz florası, eyni zamanda, çoxlu növ və cinsin yeni yayılma əraziləri müəyyən edilib.
Beynəlxalq seminarda "Hirkan meşələrinin dayanıqlı idarə olunması", "İqlim dəyişkənliyinin Hirkan meşələrinin ekosisteminə və milli dayanıqlıq strategiyasına təsiri", "Hirkan meşələrinin idarə olunmasında Azərbaycanın siyasəti" və digər mövzularda məruzələr dinlənilib, müzakirələr aparılıb.

Состоялись обсуждения относительно укрепления адаптивного потенциала Гирканских лесов
При совместной организационной поддержке Центрального ботанического сада НАНА, Фрайбургского университета Германии и Исламского и Гиланского университетов Ирана состоялся международный семинар на тему «Укрепление адаптивного потенциала Гирканских лесов к социальным потребностям и изменениям окружающей среды».
Выступив на мероприятии, директор Института генетических ресурсов, член-корреспондент НАНА Зейнал Акперов отметил, что семинар посвящен теме, имеющей большое значение для современного периода. Он довел до внимания, что в работе семинара, организованном совместно учеными из Азербайджана, Германии и Ирана приняли участие специалисты из ведущих стран мира. Отмечалось, что в число главных задач входят укрепление адаптивного потенциала с социально-экологической точки зрения Гирканских лесов, проведение обмена знаниями и опытом в этой области, определение роли инновационных ботанических исследований в области сохранения биоразнообразия и разработке новых стратегий с использованием современных методов. Мероприятие также было посвящено защите биоразнообразия, укреплению существующего потенциала и доведению этого потенциала до будущих поколений путем выдвижения новых подходов.
Директор Центрального ботанического сада, доктор философии по биологии Вахид Фарзалиев сообщил, что в последние годы в руководимой им структуре ведутся обширные научно-исследовательские работы по изучению Гирканских лесов. Он отметил, что ученые Центрального ботанического сада, стажировавшись в ряде стран мира, приобрели определенный опыт и знания в данном направлении.
«Считающиеся одним из уникальных природных памятников в мире Гирканские леса могут быть сохранены и развиты совместными усилиями и сотрудничеством соседних стран Кавказа», - сказал ученый и сообщил, что оценка эколого-социальных особенностей этих лесов за счет современных подходов внесет свой вклад в их развитие. Он выразил уверенность в том, что применение опыта передовых стран мира в Гирканских лесах даст успешные результаты.
Выступившая на мероприятии директор Института ботаники, академик Валида Ализаде отметила необходимость охраны реликтовых и эндемических видов растений в Гирканских лесах, применения здесь современных методов управления и изучения современных подходов в сохранении биоразнообразия. Было отмечено, что международное мероприятие предназначено для широкой аудитории исследователей и носит цель определения перспектив развития в фундаментальных и прикладных направлениях путем обсуждения результатов современных исследований в области биоразнообразия, а также использования современных инновационных подходов.
Проинформировав о деятельности, научных направлениях, международных связях Института ботаники и проведенных здесь исследовательских работах, академик В.Ализаде отметила, что этим научным учреждением, признанным в стране как изучающий растительный мир в стране широкопрофильный научный центр, установлен видовой состав флоры, определены ареалы распространения флоры Азербайджана и Кавказа, в то же время, множества видов и родов растений.
В международном семинаре были заслушаны доклады «Устойчивое управление Гирканскими лесами», «Воздействие изменения климата на экосистему Гирканских лесов и стратегию национальной устойчивости», «Политика Азербайджана в управлении Гирканскими лесами» и др.