İyulun 1-də Azərbaycanın botanika sahəsindən tanınmış alimi, Əməkdar elm xadimi, Gəncə Dövlət Universitetinin (GDU) Botanika kafedrasının müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Vaqif Novruzovun 75 yaşı tamam olur.
Vaqif  Seyfəddin oğlu Novruzov 1 iyul 1943-cü ildə Quba rayonunun Rustov kəndində anadan olub. O, Rustov kənd orta məktəbini medalla bitirdikdən sonra Gəncə Dövlət Pedaqoji İnstitutunun (hazırki GDU) Biologiya və kənd təsərrüfatı istehsalının əsasları fakültəsinə daxil olub. 1966-cı ildə həmin fakültəni fərqlənmə diplomu ilə bitirən V.Novruzov Xaçmaz rayonunda müəllim kimi əmək fəaliyyətinə başlayıb.
O, 1966-1981-ci illərdə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Botanika İnstitutunda aspirant, kiçik elmi və baş elmi işçi işləyib. 1982-1993-cü illərdə Azərbaycan Kənd Təsərrüfatı Akademiyasında dosent, professor, elmi işlər üzrə prorektor, rektor əvəzi vəzifələrində çalışıb. Alim 2003-cü ildə müsabiqə yolu ilə Gəncə Dövlət Universitetinin Botanika kafedrasında professor, 2006-cı ildən isə həmin kafedranın müdiri vəzifəsində işləyir.
V.Novruzov 1970-ci ildə namizədlik, 1985-ci ildə doktorluq dissertasiyalarını müdafiə edib, 1988-ci ildə professor elmi dərəcəsini alıb, 2017-ci ildə isə AMEA-nın müxbir üzvü seçilib.
Alim botanikanın praktiki, metodiki və nəzəri problemlərinə həsr olunmuş 200-ə yaxın elmi əsərin, o cümlədən 6 monoqrafiya, 1 dərslik, 6 dərs vəsaiti, metodiki göstəriş və elmi məqalələrin müəllifidir. Onun elmi əsərləri xarici ölkələrin, keçmiş SSRİ-nin və respublikanın jurnal və məcmuələrində çap olunub. V.Novruzov 30-dan çox beynəlxalq və regional elmi  konfrans, simpozium, konqres və elmi ekspedisiyalarda iştirak edib. Hazırda respublikanın Qərb bölgəsinin bitki örtüyünün bioloji müxtəlifliyinin öyrənilməsi və genofondun mühafizəsi problemi üzrə elmi tədqiqatlara rəhbərlik edir.
Tanınmış alim Azərbaycan Respublikası Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin “Heyvan və bitki növləri üzrə” Komissiyasının, Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti nəzdindəki Dissertasiya Şurasının, AMEA-nın Gəncə Bölməsi, GDU “Xəbərlər” məcmuələrinin redaksiya heyətinin, GDU və fakültə elmi şuralarının, eləcə də Azərbaycanın “Qırmızı kitabı”nın yeni nəşrinin redaksiya heyətinin üzvüdür.
Onun elmi rəhbərliyi ilə 14 fəlsəfə, 3 nəfər elmlər doktoru müdafiə edilib. Hazırda 5 nəfər dissertant və doktorantın dissertasiya işinə rəhbərlik edir.
AMEA-nın müxbir üzvü V.Novruzovun elmi fəaliyyəti dövlətimiz tərəfindən də yüksək qiymətləndirilib. O, ölkə başçısının 22 sentyabr 2008-ci il tarixli  Sərəncamı ilə “Azərbaycan Respublikasının Əməkdar elm xadimi” fəxri adına layiq görülüb.
Görkəmli alimi 75 illik yubileyi münasibətilə təbrik edir, ona möhkəm can sağlığı və fəaliyyətində uğurlar arzu edirik!

Corresponding member of ANAS Vagif Novruzov is 75
Honorary scientist, Honored Scientist, Head of Botany Department of Ganja State University (GDU), correspondent member of ANAS Vagif Novruzov is 75 on July 1.
Vagif Seyfaddin oglu Novruzov was born on July 1, 1943 in Rustov village of Guba region. After graduating Rustov village secondary school, he entered the Faculty of Basics of Biology and Agricultural Production of Ganja State Pedagogical Institute (present GSU). After graduating from the same faculty in 1966, V.Novruzov began his career as a teacher in the Khachmaz region.
In 1966-1981, he worked as a post-graduate, junior and senior researcher at the Botanical Institute of the Academy of Sciences of Azerbaijan. In 1982-1993, he worked at the Azerbaijan Agricultural Academy as Associate Professor, Vice Rector for Academic Affairs, Vice Rector. He has been working as a professor at Botanical Department of Ganja State University in 2003, and since 2006 she has been working as a head of the same department.
V. Novruzov defended his PhD in 1970, defended his doctoral dissertations in 1985, received professor degree in 1988, and in 2017 became a corresponding member of ANAS.
He is the author of nearly 200 scientific works, including 6 monographs, 1 textbooks, 6 textbooks, methodological instruction and scientific articles on practical, methodological and theoretical problems of botany. The scientist's scientific works have been published in journals and magazines of foreign countries, former USSR. He has participated in more than 30 international and regional scientific conferences, symposiums, congresses and scientific expeditions. He is currently leading scientific studies on the study of the biological diversity of vegetation in the Western region of the republic and the problem of gene pool protection.
The scientific activity of V. Novruzov was highly appreciated by our state. He was awarded the honorary title "Honored Scientist of the Republic of Azerbaijan" by the Order of the President of the Republic of Azerbaijan dated September 22, 2008.
Congratulations for the outstanding scientist on his 75th jubilee, wish him good health and success in his life!