İyulun 1-də Azərbaycanın botanika sahəsindən tanınmış alimi, Əməkdar elm xadimi, Gəncə Dövlət Universitetinin (GDU) Botanika kafedrasının müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Vaqif Novruzovun 75 yaşı tamam olur.
Vaqif  Seyfəddin oğlu Novruzov 1 iyul 1943-cü ildə Quba rayonunun Rustov kəndində anadan olub. O, Rustov kənd orta məktəbini medalla bitirdikdən sonra Gəncə Dövlət Pedaqoji İnstitutunun (hazırki GDU) Biologiya və kənd təsərrüfatı istehsalının əsasları fakültəsinə daxil olub. 1966-cı ildə həmin fakültəni fərqlənmə diplomu ilə bitirən V.Novruzov Xaçmaz rayonunda müəllim kimi əmək fəaliyyətinə başlayıb.
O, 1966-1981-ci illərdə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Botanika İnstitutunda aspirant, kiçik elmi və baş elmi işçi işləyib. 1982-1993-cü illərdə Azərbaycan Kənd Təsərrüfatı Akademiyasında dosent, professor, elmi işlər üzrə prorektor, rektor əvəzi vəzifələrində çalışıb. Alim 2003-cü ildə müsabiqə yolu ilə Gəncə Dövlət Universitetinin Botanika kafedrasında professor, 2006-cı ildən isə həmin kafedranın müdiri vəzifəsində işləyir.
V.Novruzov 1970-ci ildə namizədlik, 1985-ci ildə doktorluq dissertasiyalarını müdafiə edib, 1988-ci ildə professor elmi dərəcəsini alıb, 2017-ci ildə isə AMEA-nın müxbir üzvü seçilib.
Alim botanikanın praktiki, metodiki və nəzəri problemlərinə həsr olunmuş 200-ə yaxın elmi əsərin, o cümlədən 6 monoqrafiya, 1 dərslik, 6 dərs vəsaiti, metodiki göstəriş və elmi məqalələrin müəllifidir. Onun elmi əsərləri xarici ölkələrin, keçmiş SSRİ-nin və respublikanın jurnal və məcmuələrində çap olunub. V.Novruzov 30-dan çox beynəlxalq və regional elmi  konfrans, simpozium, konqres və elmi ekspedisiyalarda iştirak edib. Hazırda respublikanın Qərb bölgəsinin bitki örtüyünün bioloji müxtəlifliyinin öyrənilməsi və genofondun mühafizəsi problemi üzrə elmi tədqiqatlara rəhbərlik edir.
Tanınmış alim Azərbaycan Respublikası Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin “Heyvan və bitki növləri üzrə” Komissiyasının, Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti nəzdindəki Dissertasiya Şurasının, AMEA-nın Gəncə Bölməsi, GDU “Xəbərlər” məcmuələrinin redaksiya heyətinin, GDU və fakültə elmi şuralarının, eləcə də Azərbaycanın “Qırmızı kitabı”nın yeni nəşrinin redaksiya heyətinin üzvüdür.
Onun elmi rəhbərliyi ilə 14 fəlsəfə, 3 nəfər elmlər doktoru müdafiə edilib. Hazırda 5 nəfər dissertant və doktorantın dissertasiya işinə rəhbərlik edir.
AMEA-nın müxbir üzvü V.Novruzovun elmi fəaliyyəti dövlətimiz tərəfindən də yüksək qiymətləndirilib. O, ölkə başçısının 22 sentyabr 2008-ci il tarixli  Sərəncamı ilə “Azərbaycan Respublikasının Əməkdar elm xadimi” fəxri adına layiq görülüb.
Görkəmli alimi 75 illik yubileyi münasibətilə təbrik edir, ona möhkəm can sağlığı və fəaliyyətində uğurlar arzu edirik!

1 июля исполняется 75 лет известному азербайджанскому ученому в области ботаники, Заслуженному деятелю науки, заведующему кафедрой ботаники Гянджинского государственного университета (ГГУ), члену-корреспонденту НАНА Вагифу Новрузову.
Вагиф Сейфаддин оглу Новрузов родился 1 июля 1943 года в селе Рустов Губинского района. После окончания средней школы села Рустов он поступил на факультет основ биологии и сельскохозяйственного производства Гянджинского государственного педагогического института (ныне ГГПУ). После окончания с отличием этого же факультета в 1966 году В.Новрузов начал свою педагогическую деятельность в Хачмазском районе.
В 1966-1981 гг. работал аспирантом, младшим и старшим научным сотрудником в Институте ботаники Академии наук Азербайджана. В 1982-1993 годах занимал должности доцента, профессора, проректора по научной работе, заместителя ректора в Азербайджанской сельскохозяйственной академии. В 2003 году путем конкурса ученый начал работать профессором кафедры ботаники Гянджинского государственного университета, а с 2006 года работает заведующим этой кафедры.
В 1970 году В.Новрузов защитил кандидатскую, а в 1985 году - докторскую диссертацию. В 1988 году получил ученое звание профессора, а в 2017 году избран членом-корреспондентом НАНА.
Он является автором около 200 научных работ, в том числе 6 монографий, 1 учебника, 6 учебных пособий, методических указаний и научных статей по практическим, методологическим и теоретическим проблемам ботаники. Его научные труды были опубликованы в журналах и сборниках зарубежных стран, бывшего СССР и Республики. В.Новрузов участвовал в более чем 30 международных и региональных научных конференциях, симпозиумах, конгрессах и научных экспедициях. В настоящее время он ведет научные исследования по изучению биологического разнообразия растительности в западном регионе республики и проблем защиты генофонда.
Известный ученый является членом Комиссии по видам животных и растений Министерства экологии и природных ресурсов Азербайджанской Республики, Диссертационного совета при Азербайджанском государственном аграрном университете, редакционной коллегии сборников «Известия» Гянджинского отделения НАНА и ГГУ, редакционной коллегии нового издания «Красная книга Азербайджана».
Под его научным руководством были защищены 14 диссертаций на соискание ученой степени доктора философии, и 3 диссертации – на соискание ученой степени доктора наук. В настоящее время ученый руководит 5 диссертантскими и докторскими диссертациями.
Научная деятельность члена-корреспондента НАНА В.Новрузова также высоко оценена нашим государством. По Распоряжению Президента Азербайджанской Республики от 22 сентября 2008 года он был удостоен Почетного звания «Заслуженный деятель науки Азербайджанской Республики».
Поздравляем видного ученого с 75-летним юбилеем и желаем ему успехов в дальнейшей научной деятельности!