Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun direktoru, akademik İradə Hüseynova, AMEA Qadınlar Şurasının sədri, professor Rəna Mirzəzadə, AMEA Qadınlar Şurası Elmi problemlər üzrə bölmənin rəhbəri və koordinatoru, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Samirə Kadıyeva, AMEA Qadınlar Şurasının Mənəviyyat və elm bölməsinin rəhbəri, fəlsəfə üzrə elmlər doktoru Ziba Ağayeva, akademiyanın nəzdindəki bütün institutların Qadınlar şuralarının sədrləri və digər dəvət olunmuş qonaqlar iştirak  ediblər.
İclası giriş sözü ilə akademik İradə Hüseynova açaraq AMEA Qadınlar Şurasının ilk yığıncağının Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda keçirilməsini təqdirəlayiq hal kimi dəyərləndirib. Rəhbərlik etdiyi müəssisədə aparılan tədqiqatlar barədə ətraflı məlumat verən alim institut əməkdaşlarının 70 faizinin qadınlardan ibarət olduğunu diqqətə çatdırıb.
Sonra İradə Hüseynova bugünkü tədbirin məramı, AMEA Qadınlar Şurasının yaradılmasının əhəmiyyəti və ümumilikdə, Azərbaycan qadınının cəmiyyətdəki fəal rolu haqqında fikirlərini bildirib.
Tədbirdə çıxış edən fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Samirə Kadıyeva cari il mayın 2-də AMEA-da yaradılan Qadınlar Şurasının gələcək fəaliyyətin təşkili barədə məlumat verib. O, professor Rəna Mirzəzadənin bu şuraya sədr seçilməsinin qurumun uğurlu fəaliyyəti üçün zəmin olacağına əminliyini ifadə edib.
Daha sonra AMEA Qadınlar Şurasının sədri R.Mirzəzadə çıxış edərək akademiklər Nərgiz Paşayeva və İradə Hüseynovanın cari il keçirilən AMEA-nın ümumi yığıncağında Akademiyanın yeni vitse-prezidentləri seçilmələrini qadınlar üçün böyük stimul olduğunu qeyd edib.
11 fevral 2015-ci ildə BMT-nin qərarı ilə “Qadınlar və qızlar elmdə” beynəlxalq gününün təsis edildiyini diqqətə çatdıran alim bununla bağlı ölkəmizdə də müxtəlif tədbirlərin keçiriləcəyini qeyd edib. O, akademiyanın institutlarında yaradılan Qadınlar şuralarının üzvlərini bu tədbirlərdə fəal iştirak etməyə çağırıb.
R.Mirzəzadə, həmçinin BMT Baş Assambleyasının qərarı ilə elan edilmiş 11 oktyabr - Beynəlxalq Qızlar Gününün AMEA-da qeyd edilməsi təklifini irəli sürüb. Alim AMEA-nın qadın əməkdaşlarının elmi fəaliyyətləri barədə tədqiqatların aparılmasını və bu məlumatların çap olunmasının zəruriliyini qeyd edib.
İclasda fəlsəfə üzrə elmlər doktoru Ziba Ağayeva, Aşqarlar Kimyası İnstitutunun laboratoriya müdiri, professor Həqiqət Cavadova, Radiasiya Problemləri İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Rəvan Mehdiyevavə digərləri ölkənin tarixində, ictimai-siyasi həyatında Azərbaycan qadınlarının rolu, elmi uğurları, bütövlükdə elmdə gender bərabərliyi, Azərbaycanda bu sahədəki vəziyyətdən və dövlətin yaratdığı geniş imkanlardan danışıblar. Çıxış edənlər AMEA-da yeni yaradılan Qadınlar Şurasının fəaliyyətinə uğurlar arzulayıblar.
Sonda Alimlər Evinin direktoru, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Nuridə Quliyeva çıxış edərə III Elm Festivalı barədə məlumat verib, şuranın üzvlərini bu festivalda fəal iştirak etməyə səsləyib.

Состоялось первое заседание Совета женщин НАНА
6 июля в Институте молекулярной биологии и биотехнологий состоялось первое заседание Совета женщин НАНА.
В мероприятии приняли участие вице-президент НАНА, директор Института молекулярной биологии и биотехнологий, академик Ирада Гусейнова, председатель Совета женщин НАНА, профессор Рена Мирзазаде, руководитель и координатор Отдела научных проблем Совета женщин НАНА, доктора философии по философии Самира Кадыева, руководитель Отдела нравственности и науки Совета женщин НАНА, д.ф.н. Зиба Агаева, председатели советов женщин институтов и др. гости.
Открывая заседание вступительным словом, академик Ирада Гусейнова, высоко оценила проведение первого заседания Совета женщин НАНА в Институте молекулярной биологии и биотехнологий. Подробно проинформировав об исследованиях, проведенных в руководимом ею учреждении, ученый отметила, что 70 процентов сотрудников института составляют женщины.
Затем Ирада Гусейнова рассказала о значении мероприятия, создания Совета женщин НАНА и активной роли азербайджанской женщины в обществе в целом.
Выступая на мероприятии, доктор философии по философии Самира Кадыева рассказала об организации будущей деятельности Совета женщин, учрежденного 2 мая текущего года. Он выразила уверенность в том, что назначение профессора Рены Мирзазаде на должность председателя совета создаст надежную основу для успешной деятельности организации.
Далее председатель Совета женщин НАНА Р.Мирзазаде отметила, что избрание академиков Наргиз Пашаевой и Ирады Гусейновой новыми вице-президентами академии на Общем собрании НАНА являются большим стимулом для женщин.
Отметив, что 11 февраля 2015 года решением Организации объединенных наций был учрежден международный день «Женщины и девушки в науке», ученый довела до внимания, что в связи с этим и в нашей стране пройдут различные мероприятия. Она призвала членов советов женщин институтов академии активно участвовать в этих мероприятиях.
Р.Мирзазаде также предложила праздновать в НАНА 11 октября - Международный день девушек, учрежденный решением Генеральной Ассамблеи ООН. Ученый подчеркнула необходимость исследования научной деятельности сотрудниц НАНА и издания этой информации.
На заседании д.ф.н. Зиба Агаева, руководитель лаборатории Института химии присадок, профессор Хагигат Джавадова, замдиректора по научной работе Института радиационных проблем, доктор философии по физико-математическим наукам Раван Мехтиева и другие обсудили роль азербайджанских женщин в истории и общественно-политической жизни страны, их научные достижения, гендерное равенство в науке в целом, его состояние в Азербайджане и широкие возможности, созданные государством. Выступавшие пожелали успехов деятельности вновь созданного Совета женщин в НАНА.
В заключение директор Дома ученых, доктор философии по истории Нурида Гулиева рассказала о 3-м Международном фестивале науки и призвала членов совета принять активное участие в этом фестивале.