Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun direktoru, akademik İradə Hüseynova, AMEA Qadınlar Şurasının sədri, professor Rəna Mirzəzadə, AMEA Qadınlar Şurası Elmi problemlər üzrə bölmənin rəhbəri və koordinatoru, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Samirə Kadıyeva, AMEA Qadınlar Şurasının Mənəviyyat və elm bölməsinin rəhbəri, fəlsəfə üzrə elmlər doktoru Ziba Ağayeva, akademiyanın nəzdindəki bütün institutların Qadınlar şuralarının sədrləri və digər dəvət olunmuş qonaqlar iştirak  ediblər.
İclası giriş sözü ilə akademik İradə Hüseynova açaraq AMEA Qadınlar Şurasının ilk yığıncağının Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda keçirilməsini təqdirəlayiq hal kimi dəyərləndirib. Rəhbərlik etdiyi müəssisədə aparılan tədqiqatlar barədə ətraflı məlumat verən alim institut əməkdaşlarının 70 faizinin qadınlardan ibarət olduğunu diqqətə çatdırıb.
Sonra İradə Hüseynova bugünkü tədbirin məramı, AMEA Qadınlar Şurasının yaradılmasının əhəmiyyəti və ümumilikdə, Azərbaycan qadınının cəmiyyətdəki fəal rolu haqqında fikirlərini bildirib.
Tədbirdə çıxış edən fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Samirə Kadıyeva cari il mayın 2-də AMEA-da yaradılan Qadınlar Şurasının gələcək fəaliyyətin təşkili barədə məlumat verib. O, professor Rəna Mirzəzadənin bu şuraya sədr seçilməsinin qurumun uğurlu fəaliyyəti üçün zəmin olacağına əminliyini ifadə edib.
Daha sonra AMEA Qadınlar Şurasının sədri R.Mirzəzadə çıxış edərək akademiklər Nərgiz Paşayeva və İradə Hüseynovanın cari il keçirilən AMEA-nın ümumi yığıncağında Akademiyanın yeni vitse-prezidentləri seçilmələrini qadınlar üçün böyük stimul olduğunu qeyd edib.
11 fevral 2015-ci ildə BMT-nin qərarı ilə “Qadınlar və qızlar elmdə” beynəlxalq gününün təsis edildiyini diqqətə çatdıran alim bununla bağlı ölkəmizdə də müxtəlif tədbirlərin keçiriləcəyini qeyd edib. O, akademiyanın institutlarında yaradılan Qadınlar şuralarının üzvlərini bu tədbirlərdə fəal iştirak etməyə çağırıb.
R.Mirzəzadə, həmçinin BMT Baş Assambleyasının qərarı ilə elan edilmiş 11 oktyabr - Beynəlxalq Qızlar Gününün AMEA-da qeyd edilməsi təklifini irəli sürüb. Alim AMEA-nın qadın əməkdaşlarının elmi fəaliyyətləri barədə tədqiqatların aparılmasını və bu məlumatların çap olunmasının zəruriliyini qeyd edib.
İclasda fəlsəfə üzrə elmlər doktoru Ziba Ağayeva, Aşqarlar Kimyası İnstitutunun laboratoriya müdiri, professor Həqiqət Cavadova, Radiasiya Problemləri İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Rəvan Mehdiyevavə digərləri ölkənin tarixində, ictimai-siyasi həyatında Azərbaycan qadınlarının rolu, elmi uğurları, bütövlükdə elmdə gender bərabərliyi, Azərbaycanda bu sahədəki vəziyyətdən və dövlətin yaratdığı geniş imkanlardan danışıblar. Çıxış edənlər AMEA-da yeni yaradılan Qadınlar Şurasının fəaliyyətinə uğurlar arzulayıblar.
Sonda Alimlər Evinin direktoru, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Nuridə Quliyeva çıxış edərə III Elm Festivalı barədə məlumat verib, şuranın üzvlərini bu festivalda fəal iştirak etməyə səsləyib.

Women Council of ANAS holds the first meeting
On July 6, the first meeting of the Women Council of ANAS was held at the Institute of Molecular Biology and Biotechnology.
Vice-president of ANAS, Director of the Institute of Molecular Biology and Biotechnology, Academician Irada Huseynova, Chairperson of Women Council of ANAS, Professor Rena Mirzazade, Head of Scientific Problems Unit and Coordinator of the Women's Council of ANAS, PhD in Philosophy Samira Kadieva, head of science department, doctor of philological sciences Ziba Aghayeva, chairpersons of women's councils of all institutes of the academy and other invited guests attended the meeting.
Opening the meeting academician Irada Huseynova drew to the attention the first meeting of the Council of Women of ANAS held at the Molecular Biology and Biotechnology Institute as a commendable event. The scientist gave detailed information about the researches carried out in his company, noting that 70 percent of employees of the institute are women.
Speaking at the event, PhD on philosophy Samira Kadyyeva talked on the organization of future activities of the Women Council established on May 2, 2012 in ANAS
Then chairman of the Council of Women of ANAS R.Mirzazade said that academics Nargiz Pashayeva and Irada Huseynova are the great stimulus for women being elected as new vice presidents of the Academy at the ANAS General Meeting.
Noting that the international day of "Women and Girls in Science" was established by the United Nations Decision on February 11, 2015, the scientist noted that different measures will be taken in this regard. She urged members of the Women's Councils to be actively involved in these events at the Academy's institutes.
R.Mirzazade also proposed to celebrate the 11th of October - International Day of Girls, which was announced by the UN General Assembly's decision in ANAS. The scientist noted the necessity of carrying out research on the scientific activities of ANAS women's staff and publishing this information.
Dr. Ziba Agayeva, Doctor of Philosophy, Laboratory Director of the Institute of Additives Chemistry, Professor Hagigat Javadova, Deputy Director on Scientific Affairs of the Institute of Radiation Problems, PhD in Physics and Mathematics Ravan Mehdiyev, others also discussed the role of Azerbaijani women in the history and socio-political life of the country, as well as gender equality in science, the situation in Azerbaijan and the broad opportunities created by the state. The speakers wished success to the activities of the newly created Women's Council in ANAS.
At the end, the director of the House of Scientists, PhD in history Nurida Guliyeva spoke about the III Science Festival and invited the council members to take part in this festival.