Dekabrın 3-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyətində AMEA-nın professorlarının Koordinasiya Şurasının ilk iclası keçirilib.
İclası AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə açaraq elm və təhsil sahəsində əlaqələrin möhkəmləndirilməsinin  şuranın əsas fəaliyyət prinsiplərindən biri olduğunu deyib. A.Əlizadə bildirib ki, AMEA-nın professorları akademiyanın elmi və elmi-təşkilati həyatında  daha yaxından iştirak etməlidirlər. Onlar öz fəaliyyətlərində elmlə təhsilin inteqrasiyasına xüsusi diqqət ayırmalı, innovativ fəaliyyətin inkişaf etdirilməsinə dəstək verməli, gənc kadrların hazırlanmasında, tədris prosesində elmi nailiyyətlərin təbliğində, habelə gənclərin elmə marağının artırılması istiqamətində fəal çalışmalıdırlar. O, AMEA-nın professorlarının akademiyada magistrantların yüksək səviyyəli mütəxəssis kimi yetişməsində rolunu xüsusi vurğulayıb.
İclasda çıxış edən AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim Əliquliyevqeyd edib ki, “AMEA-nın professoru” elmi adının yaradılması akademiya tarixində mühüm hadisədir. Akademik AMEA-nın professorlarının akademiyanın gənc alimləri ilə birgə elmi aktual mövzulu tədbirlərin təşkilində, eləcə də XXI əsrdə elmin qarşısında duran prioritet vəzifə və tələblərə uyğun dissertasiya mövzularının seçilməsində yaxından iştirakının məqsədəuyğun olduğunu vurğulayıb.
Sonra Elm və təhsil baş idarəsinin rəisi, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov çıxış edərək AMEA-nın professorlarının akademiyanın magistrantları üçün məsləhət saatları keçirməsinin zəruriliyini qeyd edib. İdarə rəsi bildirib ki, akademiyanın elmi müəssisələrində magistratura təhsilində keyfiyyətin yüksəldilməsinə AMEA-nın professorları öz töhfəsini verə bilər. Bu da magistratura təhsili almaq istəyən gənclərin AMEA-ya daha böyük maraq göstərməsinə imkan yaradacaq.
Daha sonra iclas AMEA-nın professorlarının çıxışları və müzakirələrlə davam edib. Müzakirələrdə AMEA-nın professorlarının iştirakı ilə kadr hazırlığı,  magistrantlar üçün qrant müsabiqələrinin və yay məktəblərinin təşkili və s. məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

3 декабря в Президиуме Национальной академии наук Азербайджана состоялось первое заседание Координационного совета профессоров НАНА.
Открывший заседание, академик Акиф Ализаде подчеркнул, что укрепление отношений в области науки и образования является одним из принципов деятельности совета. В своей речи академик А.Ализаде сказал, что профессорам НАНА следует более активно участвовать в научной и научно-организационной жизни академии. Одним из основных принципов деятельности совета является укрепление связей в сфере науки и образования. Профессора НАНА должны принимать более активное участие в научной и научно-организационной жизни НАНА, интеграции науки и образования, оказывать поддержку развитию инновационной деятельности, активно заниматься подготовкой молодых кадров, продвигать в ходе образовательного процесса научные достижения, а также вести работу, нацеленную на повышение интереса молодежи к науке. Руководитель академии особо подчеркнул роль профессоров НАНА в становлении магистрантов высокоспециализированными кадрами.
Выступивший в мероприятии академик-секретарь НАНА, академик Расим Алгулиев отметил, что учреждение ученого звания "профессор НАНА" является важным событием в истории Академии. Академик отметил, что профессора НАНА совместно с молодыми учеными академии тесно связаны в организации научно-значимых мероприятий, а также в подборе диссертационных тем в соответствии с приоритетами и требованиями науки в XXI веке.
Заведующий Управлением науки и образования, член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов подчеркнул важность проведения профессорами консультационных часов для магистрантов. Он сказал, что профессора НАНА могут способствовать повышению качества магистерской степени в институтах Академии.
Далее собрание продолжилось выступлениями и обсуждениями профессоров НАНА. В заключение совету были даны соответствующие инструкции и рекомендации.