Ölkəmizdə fəaliyyət göstərən veb-saytların statistik-analitik mexanizmləri işlənilməlidir
Bu fikri AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev “İnformasiya təhlükəsizliyinin aktual multidissiplinar elmi-praktiki problemləri” mövzusunda IV respublika konfransında çıxışı zamanı səsləndirib.
Tədbirdə AMEA-nın akademik-katibi ölkəmizin dünyaya inteqrasiyasını sürətləndirən veb-saytların statistik-analitik mexanizmlərinin işlənilməsinin zəruriliyindən danışıb. Bildirib ki, hazırda veb-resursların vəziyyəti haqqında statistik məlumatların xarici operatorlar tərəfindən toplanması və analiz olunması, bu istiqamətdə elmi araşdırmaların aparılmasını, milli və beynəlxalq tələblərə cavab verən statistik mexanizmlərin işlənilməsinin əhəmiyyətini zəruri edir.
Alim Azərbaycanda pilotsuz uçuş aparatlarından – dronlardan istifadə sahəsində ciddi problemlərin olduğunu nəzərə çatdırıb: “Qanunvericilik bazası olmadığından dronların ölkəyə gətirilməsi və bu aparatlardan istifadə ilə bağlı qadağalar mövcuddur, dronları sertifikatlaşdıran hüquqi sənəd yoxdur”.
Akademik R.Əliquliyev qeyd edib ki, bu sahədə inkişaf etmiş ölkələrin təcrübəsi nəzərə alınmaqla beynəlxalq öhdəliklərdən irəli gələn qanunlar qəbul edilməli, normativ-hüquqi sənədlərin praktikada geniş tətbiqi üçün kompleks tədbirlər görülməlidir. AMEA da öz növbəsində qanun layihələrinin hazırlanmasında müvafiq qurumlarla birgə fəaliyyət göstərməlidir.
Son zamanlar cəmiyyətdə informasiya təhlükəsizliyi ilə bağlı meydana çıxan problemlərdən danışan alim insanların şəxsi həyatının toxunulmazlığı, fərdi məlumatların qorunması sahəsində boşluqların olduğunu, sosial şəbəkələrdə təhdidlərin vüsət aldığını diqqətə çatdırıb.
R.Əliquliyev inkişaf etmiş ölkələrdə informasiya cəmiyyəti ideyasını həyata keçirən informasiya ombudsmanı institutunun fəaliyyət göstərdiyini deyib. O, dünya təcrübəsini nəzərə alaraq, ölkəmizdə də belə bir institutunun yaradılmasının, bu istiqamətdə ciddi tədbirlərin görülməsinin məqsədəuyğun olduğunu vurğulayıb.

Эту мысль озвучил академик-секретарь НАНА, директор Института информационных технологий, академик Расим Алгулиев на IV республиканской научно-практической конференции «Актуальные мультидисциплинарные научно-практические проблемы информационной безопасности».
Рассказывая о необходимости разработки статистико-аналитических механизмов веб-сайтов, ускоряющих мировую интеграцию нашей страны, академик-секретарь НАНА отметил, что сбор и анализ статистических данных о состоянии веб-ресурсов зарубежными операторами подчеркивают важность проведения научных исследований в этих областях, значимость разработки статистических механизмов, отвечающих национальным и международным требованиям.
Ученый отметил, что в Азербайджане существуют серьезные проблемы в использование беспилотных летательных аппаратов (дронов). Он отметил, что отсутствие правовой базы в этой области приводит к проблемам в области импорта дронов и использования этих устройств, и необходимости подготовки юридического документа, сертифицирующего дроны.
Академик Р.Алигулиев подчеркнул, что с учетом опыта развитых стран в этой области должны быть приняты законы, вытекающие из международных обязательств, а также должны быть предприняты комплексные меры для широкого применения нормативно-правовых документов на практике. А НАНА, в свою очередь, должна сотрудничать с соответствующими органами в разработке законопроектов.
Ученый рассказал о возникших в последнее время в обществе проблемах информационной безопасности. Он отметил, что существуют проблемы в области неприкосновенность частной жизни и защиты персональных данных.
Р.Алигулиев отметил, что в развитых странах функционирует Институт информационного омбудсмена, который осуществляет идею информационного общества. Академик, учитывая мировой опыт, подчеркнул, что целесообразно создание такого института в нашей стране и принятие серьезных мер в этом направлении.