“Onkologiya terminləri lüğəti” çap olunacaq
AMEA Rəyasət Heyətinin 14 dekabr 2018-ci il tarixində keçirilən iclasında “Onkologiya terminləri lüğəti”nin nəşr olunması məsələsi müzakirə olunub.
Bu barədə çıxış edən AMEA Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov bildirib ki, tibb elminin digər sahələri kimi onkologiyanın da sürətli inkişafı bu sahədə yeni terminlərin  yaranmasına səbəb olur. Lakin bu günə qədər Azərbaycan dilində onkoloji terminlər lüğəti nəşr edilməmişdir.
Akademik Ə.Əmiraslanov Şirvan Abdullayevlə birgə həmmüəllifi olduğu “Onkologiya terminləri lüğəti” haqqında məlumat verərək bu kitabın Azərbaycan dilində tərtib edilmiş və onkologiyanın əksər sahələrini əhatə edən ilk irihəcmli terminoloji lüğət olduğunu diqqətə çatdırıb.
“Bu kitab çoxdilli tərcümə lüğəti olmaqla (rusca-azərbaycanca, rusca-ingiliscə-azərbaycanca və rusca-fransızca-azərbaycanca) yanaşı, qismən də izahlı lüğətdir”,– deyən alim burada həm nəzəri və klinik onkoloji terminlər, həm də onkoloji xidmətin təşkilinə dair sözlər, şifahi nitq vərdişlərini inkişaf etdirmək üçün rusca-ingiliscə-azərbaycanca, rusca-fransızca-azərbaycanca onkologiyaya dair monoloji nitq modellərinin verildiyini vurğulayıb. O, kitabın onkoloq həkimlər, elmi işçilər və tələbələr üçün nəzərdə tutulduğunu qeyd edib.
Sonda AMEA Rəyasət Heyəti “Onkologiya terminləri lüğəti”nin nəşrini məqsədəuyğun hesab edərək, bir sıra qərarlar qəbul edib.

"Oncology terms dictionary" to be published
Publishing "Oncology terms dictionary" has been discussed at the meeting of the Presidium of ANAS on December 14, 2018.
Rapid development of oncology as other branches of medicine causes new terms in this field. However, the dictionary of oncological terms in Azerbaijani has not been published yet Academician-Secretary of the Division of Biology and Medical Sciences of ANAS, academician Ahliman Amiraslanov said.
Academician A. Amiraslanov, together with Shirvan Abdullayev, informed about the "Oncology Terminology Dictionary" and noted that this book was the first volume of terminology dictionary in Azerbaijani and covered many areas of oncology.
This explanatory dictionary (Russian-Azerbaijani, Russian-English-Azerbaijani and Russian-French-Azerbaijani) includes topic of theoretical and clinical oncological terms, as well as oncology services said that monologue speech models on Russian-English-Azerbaijani and etc. He noted that the book is intended for oncologists, scientists and students.
In the end, the Presidium of ANAS considered the publication of the "Dictionary of Oncology Terms" and made a number of decisions.