| Təvəllüdü | 5 aprel 1955 | |
03.00.05 Botanika Azərbaycanın nadir və nəsli kəsilməkdə olan oduncaqlı bitkilərinin in situ və ex situ şəraitində bioekoloji xüsusiyyətlərinin, reproduksiyasının və repatriasiyasının elmi əsasları | |
| Çapdan çıxmış elmi əsərlərinin ümumi sayı | 210 | |
| Xaricdə çıxmış elmi əsərlərinin sayı | 81 | |
| Beynəlxalq bazalarda referatlaşdırılan və indeksləşdirilən jurnallarda çap olunan məqalələrin sayı | 31 | |
5 1 | |
| Əsas elmi nailiyyətləri | Azərbaycan florasına aid nadir və nəsli kəilməkdə olan 189 növ ağac və kol bitkilərinin bioekoloji xüsusiyyətləri, morfogenezi, reproduksiya və reintroduksiyası in situ və ex situ şəraitində müqayisəli şəkildə tədqiq edilmiş, həmin bitkilərin areallarının kiçilmə səbəbləri aşkar edilərək, onların təhlükə kateqoriyaları ilk dəfə müəyyənləşmişdir. Azərbaycanda ilk dəfə Abşeron şəraiti üçün ağac və kol bitkilərinin introduksiyasının perspektivliyinin qiymətləndirilmə şkalası hazırlanmışdır | |
| Respublika, beynəlxalq və xarici ölkələrin elmi qurumlarında üzvlüyü | · 2020- cil ildən Rusiya Təbiət Elmləri Akademiyasının müxbir üzvü · Türkiyə Cümhuriyyəti Gaziantep və Çükurova Üniversitetlərinin Fənn Bilimləri İnstitutlarının Fəlsəfə doktoru Elmi dərəcəsi almaq üçün Jüri (2001-2005) · AMEA Botanika institutunda Seminar Şurasının üzvü (1992-2016) · AMEA Naxçıvan bölməsində Dissertasiya Şurasının üzvü (2015-2019) · BDU “Ekoloji biologiya” ixtisası üzrə magistr dissertasiyalarının müdafiəsi üçün ixtisaslaşdırılmış Elmi Şuranın üzvü (2012-2020) · AMEA Botanika institutunda Dissertasiya Şurasının üzvü (2019-cu ildən 2022- ci ilə kimi) · AR Elm və Təhsil Nazirliyi Mikrobiologiya institutunun Elmi Şuralarının üzvü (2023-2025) · AR Elm və Təhsil Nazirliyi Botanika institutunun Elmi Şuralarının üzvü (2023-ci ildən hal-hazıra kimi ) · AR Elm və Təhsil Nazirliyi Dendrologiya institutunun Elmi Şuralarının üzvü (2012 –2025) · AMEA Biologiya Elmləri üzrə Problem Şurasının Botanika seksiyasının Elmi katibi (2016- 2020) · AMEA Biologiya və Tibb Elmləri üzrə Problem Şurasının üzvü (2021- 2024) · Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Yanında Elmin İnkişafı Fondunun Eksperti (2013-cü ildən) · AR Elm və Təhsil Nazirliyi Botanika İnstitutu PHŞ Dissertasiya Şurasının üzvü (2026 -cı ildən hal-hazıra kimi) | |
| Pedaqoji fəaliyyəti | 2000-2007 - Qaziantep Dövlət Universitetində (Türkiyə) dosent, 2012-ci ildən bu günə qədər - BDU-nun Ekologiya və Torpaqşünaslıq fakültəsinin Bioekologiya kafedrasının professoru. | |
| Digər fəaliyyəti | Qərbi Azərbaycan İcması Ziyalılar Şurasının üzvü | |
| Təltif və mükafatları | AMEA RH və AMEA Biologiya və Tibb elmləri bölməsinin fəxri fərmanları, AR Elm və Təhsil Nazirinin Təşəkkürnaməsi, İlin Alimi ali media mükafatı, Azərbaycan Ziyalısı fəxri diplomu | |
| Əsas iş yeri və ünvanı | Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi, Botanika İnstitutu, Publik Hüquqi Şəxs A. Abbaszadə küç.,giriş 99, AZ 1073, Bakı, Azərbaycan. | |

| Дата рождения | 05.04.1955 | |
Ботаника Изучение биоэкологических особенностей некоторых редких и исчезающих древесных растений Кавказа на Апшероне
| Название докторской диссертации: - шифр специальности - наименование специальности - название темы |
Ботаника Научные основы биоэкологических особенностей, воспроизводства и репатриации редких и исчезающих древесных растений Азербайджана in situ и ex situ | |
| Общее количество опубликованных научных работ: | 210 | |
| 81 | |
| Количество статей, опубликованных в журналах, индексируемых и реферируемых в международных базах | 31 | |
5 1 | |
Основные научные достижения | Сравнительно изучены биоэкологические характеристики, интродукция, морфогенез, размножение, реинтродукция 189 редких и исчезнувших видов, принадлежащих флоре Азербайджана в условиях in situ и ex situ, впервые выявлены причины несоответствий и опасных категорий одних и тех же растений. Впервые создана шкала оценки перспективности интродуцируемых растений в условиях Абшерона | |
| Членство в республиканских, международных и зарубежных научных организациях | •Член-корреспондент Российской Академии Естествознания ( с 2020 г) •Жюри на соискание степени доктора философии институтов науки Газиантепского и Чукуровского университетов Турецкой Республики- (2001-2005) •Член Совета семинаров Института ботаники НАНА (1992-2016) •Член диссертационного совета Нахчыванского филиала НАНА (2015-2019) •Член специализированного ученого совета по защите кандидатских диссертаций по специальности «Экологическая биология» БГУ (c 2012 г -2017). •Член диссертационного совета Института ботаники НАНА (2019-2022) •Член Ученого Совета Центрального Ботанического Сада НАНА ( c 2000 -2022г) •Член Ученого Совета Институт Дендрология НАНА (с 2012 г.- 2025) • Член научного совета Института микробиологии Министерства науки и образования Азербайджанской Республики (2023-2025) • Член научного совета Института ботаники Министерства науки и образования Азербайджанской Республики (с 2023 года по настоящее время). • Научный секретарь секции ботаники Проблемного совета по биологическим наукам АНАН (2016-2020) • Член проблемного совета по биологии и медицинским наукам АНАН (2021-2024) • Эксперт Фонда развития науки при Президенте Азербайджанской Республики (с 2013 года) • Член диссертационного совета Министерство науки и образования Азербайджанской Республики, Институт ботаники, публичное юридическое лицо (с 2026 года по настоящее время) | |
| Педагогическая деятельность | 2000-2007 г. - доцент Газиантепского государственного университета (Турция), с 2012 г.-по настоящее время- профессор кафедры биоэкологии факультета экологии и почвоведения БГУ. | |
| Прочая деятельность | Член Совета интеллектуалов Сообщества Западного Азербайджана | |
| Основное место работы и адрес | Министерство науки и образования Азербайджанской Республики, Институт ботаники, юридическое лицо публичного права А.Аббасзаде, подъезд 99, АЗ 1073, Баку, Азербайджан. | |