| Təvəllüdü | 5 aprel 1955 | |
03.00.05 Botanika Azərbaycanın nadir və nəsli kəsilməkdə olan oduncaqlı bitkilərinin in situ və ex situ şəraitində bioekoloji xüsusiyyətlərinin, reproduksiyasının və repatriasiyasının elmi əsasları | |
| Çapdan çıxmış elmi əsərlərinin ümumi sayı | 210 | |
| Xaricdə çıxmış elmi əsərlərinin sayı | 81 | |
| Beynəlxalq bazalarda referatlaşdırılan və indeksləşdirilən jurnallarda çap olunan məqalələrin sayı | 31 | |
5 1 | |
| Əsas elmi nailiyyətləri | Azərbaycan florasına aid nadir və nəsli kəilməkdə olan 189 növ ağac və kol bitkilərinin bioekoloji xüsusiyyətləri, morfogenezi, reproduksiya və reintroduksiyası in situ və ex situ şəraitində müqayisəli şəkildə tədqiq edilmiş, həmin bitkilərin areallarının kiçilmə səbəbləri aşkar edilərək, onların təhlükə kateqoriyaları ilk dəfə müəyyənləşmişdir. Azərbaycanda ilk dəfə Abşeron şəraiti üçün ağac və kol bitkilərinin introduksiyasının perspektivliyinin qiymətləndirilmə şkalası hazırlanmışdır | |
| Respublika, beynəlxalq və xarici ölkələrin elmi qurumlarında üzvlüyü | · 2020- cil ildən Rusiya Təbiət Elmləri Akademiyasının müxbir üzvü · Türkiyə Cümhuriyyəti Gaziantep və Çükurova Üniversitetlərinin Fənn Bilimləri İnstitutlarının Fəlsəfə doktoru Elmi dərəcəsi almaq üçün Jüri (2001-2005) · AMEA Botanika institutunda Seminar Şurasının üzvü (1992-2016) · AMEA Naxçıvan bölməsində Dissertasiya Şurasının üzvü (2015-2019) · BDU “Ekoloji biologiya” ixtisası üzrə magistr dissertasiyalarının müdafiəsi üçün ixtisaslaşdırılmış Elmi Şuranın üzvü (2012-2020) · AMEA Botanika institutunda Dissertasiya Şurasının üzvü (2019-cu ildən 2022- ci ilə kimi) · AR Elm və Təhsil Nazirliyi Mikrobiologiya institutunun Elmi Şuralarının üzvü (2023-2025) · AR Elm və Təhsil Nazirliyi Botanika institutunun Elmi Şuralarının üzvü (2023-ci ildən hal-hazıra kimi ) · AR Elm və Təhsil Nazirliyi Dendrologiya institutunun Elmi Şuralarının üzvü (2012 –2025) · AMEA Biologiya Elmləri üzrə Problem Şurasının Botanika seksiyasının Elmi katibi (2016- 2020) · AMEA Biologiya və Tibb Elmləri üzrə Problem Şurasının üzvü (2021- 2024) · Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Yanında Elmin İnkişafı Fondunun Eksperti (2013-cü ildən) · AR Elm və Təhsil Nazirliyi Botanika İnstitutu PHŞ Dissertasiya Şurasının üzvü (2026 -cı ildən hal-hazıra kimi) | |
| Pedaqoji fəaliyyəti | 2000-2007 - Qaziantep Dövlət Universitetində (Türkiyə) dosent, 2012-ci ildən bu günə qədər - BDU-nun Ekologiya və Torpaqşünaslıq fakültəsinin Bioekologiya kafedrasının professoru. | |
| Digər fəaliyyəti | Qərbi Azərbaycan İcması Ziyalılar Şurasının üzvü | |
| Təltif və mükafatları | AMEA RH və AMEA Biologiya və Tibb elmləri bölməsinin fəxri fərmanları, AR Elm və Təhsil Nazirinin Təşəkkürnaməsi, İlin Alimi ali media mükafatı, Azərbaycan Ziyalısı fəxri diplomu | |
| Əsas iş yeri və ünvanı | Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi, Botanika İnstitutu, Publik Hüquqi Şəxs A. Abbaszadə küç.,giriş 99, AZ 1073, Bakı, Azərbaycan. | |

| Date of birth | 05.04.1955 | |
03.00.05 Botany The study of the bioecological characteristics of the Caucasus rare and endangered woody plants’ in Absheron condition | |
| Topic of doctoral thesis: - specialty code - specialty name - topic name |
03.00.05 Botany The scientific bases of the bioecological features, reproduction and the repatriation of the Azerbaijan rare and endangered woody plants’ in in situ and ex situ conditions | |
| 210 | |
| Number of scientific publications printed abroad: | 81 | |
| Number of papers published in journals indexed and abstracted in international databases | 31 | |
5 1 | |
| Basic scientific achievements | Comparatively studied bioecological characteristers, introduction, morphogenesis, reproduction, reintroduction of rare and extinct 189 species with are belonging of flora Azerbaijan in condition in situ and ex situ, revealed the reasons of the discrepancies discrepanaes and dangerous categories of the same plants for the first time. For the first time in Azerbaijan have been prepared the scale evaluation of perspective introduction of the tree and shrub plants for contition Absheron. | |
| Membership with international and foreign scientific organizations | •Corresponding Member of the Russian Academy of Natural Sciences (since 2020) •Jury for the PhD degree at the Institutes of Science of Gaziantep and Çukurova Universities of the Republic of Turkey (2001-2005) •Member of the Seminar Council of the Institute of Botany of ANAS (1992-2016) •Member of the Dissertation Council of the Nakhchivan Branch of ANAS (2015-2019) •Member of the Specialized Academic Council for the Defense of Candidate Dissertations in the Specialty "Ecological Biology" at BSU (2012-2017) • Member of the Dissertation Council of the Institute of Botany of ANAS (2019-2022) • Member of the Scientific Council of the Central Botanical Garden of ANAS (2000-2022) • Member of the Scientific Council of the Institute of Dendrology of ANAS (2012-2025) • Member of the Scientific Council of the Institute of Microbiology of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan (2023-2025) • Member of the Scientific Council of the Institute of Botany of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan (2023 to present). • Scientific Secretary of the Botany Section of the Problem Council on Biological Sciences of the Azerbaijan National Academy of Sciences (2016-2020) • Member of the Problem Council on Biology and Medical Sciences of the Azerbaijan National Academy of Sciences (2021-2024) • Expert of the Science Development Fund under the President of the Republic of Azerbaijan (since 2013) • Member of the Dissertation Council of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, Institute of Botany, a public legal entity (since 2026) | |
| Pedagogical activity | 2000-2007 - Associate Professor at Gaziantep State University (Türkiye), 2012-present - Professor at the Department of Bioecology, Faculty of Ecology and Soil Science, BSU. | |
| Other activities | Member of the Council of Intellectuals of the Community of Western Azerbaijan | |
| Awards and prizes | Honorary diplomas of the Presidium of ANAS and the departments of biological and medical sciences of ANAS, a letter of gratitude from the Minister of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, The highest media award of the Scientist of the Year - 2017. | |
| Main place of work and its address | Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, Institute of Botany, Public Legal Entity A. Abbaszade str., entrance 99, AZ 1073, Baku, Azerbaijan. | |