AMEA Botanika İnstitutunda Ekosistemlərin fitososiologiyası laboratoriyasının müdiri, b.e.d. Naibə Mehdiyevanın təqdimatında “Elektron məlumat bazalarının elmi tədqiqatlarda rolu” mövzusunda maarifləndirici seminar keçirildi. İnstitutun Gənc Alim və Mütəxəssislər şurasının fəal iştirakı ilə təşkil olunmuş seminarda dərman və nadir bitkilər üzrə yaradılmış elektron məlumat bazalarının əhəmiyyəti və istifadəsi haqqında məlumat verildi. Qeyd olundu ki, dərman bitkiləri üzrə bazada  Azərbaycan florasına aid 1550 növ bitki 26 parametr üzrə bölünmüş və formalizə edilmiş informasiyanı özündə cəmləşdirir. Bu elektron baza məlumatları istənilən parametrlər üzrə qruplaşdırmaq, tələb olunan xassə və xüsusiyyətlərə malik bitkilər və bitki qrupları haqqında informasiyanı rəqəm və siyahı şəklində əldə etmək və s. əməliyyatları həyata keçirməyə imkan verir.
Nadir bitkilər üzrə olan bazada isə növlərin həyati formaları, ekoloji qruplar, növlərin botaniki-coğrafi rayonlar və şaquli zonalıq üzrə paylanması, endem və nadirlik kateqoriyası üzrə göstəriciləri, GPS göstəriciləri, faydalı xüsusiyyətləri, populyasiyaların ontogenetik vəziyyəti və strukturu haqqında  dəqiq və ətraflı məlumatların olduğu əyani göstərildi. Həmçinin, bazaya daxil olan hər bir növün yayılması üzrə elektron xəritənin online istifadəsi izah edildi.
Sonda gənc mütəxəssisləri maraqlandıran suallar cavablandırıldı, mövzu ətrafında müzakirələr aparıldı.
Qeyd edək ki, bu məsələlərin müzakirəsi Azərbaycan Respublikasında bioloji müxtəlifliyin qorunması və davamlı istifadəsinə dair 2017-2020–ci illər üçün Milli strategiya və fəaliyyət planı, “ Azərbaycan 2020: gələcəyə baxış” planı və s. həyata keçirilməsi üçün xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.

"The role of electronic databases in scientific research" educational event held
An educational seminar "The role of electronic databases in scientific research" was held at the Institute of Botany of ANAS.
At the event, the head of the Laboratory of Phytosociology of Ecosystems of the Institute, Dr. Naiba Mehdiyeva gave detailed information about the meaning and use of the electronic database. It was noted that on the basis of medicinal plants 1550 plant species are subdivided into 26 parameters. Electronic database allows you to group any information on parameters, obtain information about the properties and features of plants and plant groups in digital form and in the form of a list and conduct other operations.
On the basis of rare plants, accurate and detailed information on species life forms, ecological groups, distribution of species on botanical-geographical areas and vertical zones, endemic category and uniqueness categories, GPS-indicators, useful properties, ontogenetic status of populations and structure is presented on the basis of rare plants. Also in the online mode is an explanation of the use of electronic maps for the distribution of each species.
In the seminar, in which the Council of Young Scientists and Institute specialists took an active part, discussions were held on the topic and answers were given to questions of interest to the staff.
It should be noted that the discussion of these issues is of particular importance in terms of implementing the National Strategy and Action Plan for the Protection and Long-Term Use of Biological Diversity in the Republic of Azerbaijan for 2017-2020, the plan "Azerbaijan 2020: Looking to the Future".