Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) ilə Bolqarıstan Elmlər Akademiyası (BEA) arasında imzalanmış Əməkdaşlıq Müqaviləsi üzrə Müştərək Proqram çərçivəsində AMEA-nın elmi müəssisələrinin əməkdaşlarının 2018-ci il üçün layihə müsabiqəsi elan edilir.
Müsabiqə zamanı Qara dəniz və Xəzər dənizi regionlarının mədəniyyəti, iqtisadiyyatı və enerji təhlükəsizliyi sahələrini əhatə edən layihə təkliflərinə üstünlük veriləcəkdir.
Layihələr BEA-nın müvafiq elmi təşkilatlarından olan alimlərlə birlikdə ingilis dilində hazırlanmalıdır. Seçilən layihələr üçün ayrılmış maliyyə vəsaiti layihə çərçivəsində Bolqarıstana ezamiyyət xərclərini qarşılamaq üçün nəzərdə tutulur.
Layihə təklifləri 30 may 2017-ci il tarixindən 15 sentyabr 2017-ci il tarixinə qədər AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq Əlaqələr İdarəsi tərəfindən Azərbaycan və ingilis dillərində qəbul edilir.

Within the framework of the Joint Program on the Cooperation Agreement signed between the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS) and Academy of Sciences of Bulgaria (ASB) was announced a design competition for employees of ANAS scientific institutions for 2018.
During the contest, preference will be given to project proposals covering the spheres of culture, economy and energy security of the Black Sea and Caspian regions.
Projects should be prepared in English together with scientists from relevant scientific organizations of the ASB. The funds allocated for selected projects are provided for the compensation of travel expenses to Bulgaria within the framework of the project.
Project proposals are accepted from 30 May 2017 to 15 September 2017 by ANAS Office of International Relations in Azerbaijani and English.