Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) ilə Bolqarıstan Elmlər Akademiyası (BEA) arasında imzalanmış Əməkdaşlıq Müqaviləsi üzrə Müştərək Proqram çərçivəsində AMEA-nın elmi müəssisələrinin əməkdaşlarının 2018-ci il üçün layihə müsabiqəsi elan edilir.
Müsabiqə zamanı Qara dəniz və Xəzər dənizi regionlarının mədəniyyəti, iqtisadiyyatı və enerji təhlükəsizliyi sahələrini əhatə edən layihə təkliflərinə üstünlük veriləcəkdir.
Layihələr BEA-nın müvafiq elmi təşkilatlarından olan alimlərlə birlikdə ingilis dilində hazırlanmalıdır. Seçilən layihələr üçün ayrılmış maliyyə vəsaiti layihə çərçivəsində Bolqarıstana ezamiyyət xərclərini qarşılamaq üçün nəzərdə tutulur.
Layihə təklifləri 30 may 2017-ci il tarixindən 15 sentyabr 2017-ci il tarixinə qədər AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq Əlaqələr İdarəsi tərəfindən Azərbaycan və ingilis dillərində qəbul edilir.

В рамках Совместной программы по Договору о сотрудничестве, подписанному между Национальной академией наук Азербайджана (НАНА) и Академией наук Болгарии (АНБ), объявлен конкурс проектных работ сотрудников научных учреждений НАНА на 2018 год.
В ходе конкурса предпочтение будет отдано проектным предложениям, охватывающим сферы культуры, экономики и энергетической безопасности Черноморского и Каспийского регионов.
Проекты должны быть подготовлены на английском языке совместно с учеными соответствующих научных организаций АНБ. Финансовые средства, выделенные для избранных проектов, подлежат возмещению командировочных расходов в Болгарию в рамках проекта.
Проектные предложения принимаются с 30 мая 2017 года по 15 сентябрь 2017 года Управлением международных связей аппарата Президиум НАНА на азербайджанском и английском языках.