Akademik Rasim Əliquliyev: “Baza kafedralarının fəaliyyətinə dair hüquqi baza formalaşdırılmalıdır”
9 fevral 2018-ci il tarixində keçirilmiş Direktorlar Şurasının iclasında AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev çıxış edib. Alim qabaqcıl biliklərin ötürülməsində mühüm vasitələrindən biri olan baza kafedralarının elm və təhsilin inteqrasiyasında böyük rol oynadığını qeyd edib.
“Baza kafedralarının fəaliyyətinə dair hüquqi baza formalaşdırılmalıdır”, – deyə bildirən R.Əliquliyev  bu addımın kafedralarda dərs deyən müəllim və professor heyətinin əməyinin hüquq çərçivəsində qiymətləndirilməsi baxımından əhəmiyyətli olduğunu deyib.
Alim rəhbərlik etdiyi qurumun həm də böyük bir təhsil kompleksi missiyasını yerinə yetirdiyini, burada ölkənin minlərlə gənc tədqiqatçısının müasir İKT biliklərini əldə etdiyini vurğulayıb. Qeyd edib ki, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda da bu sahədə hüquqi bazanın yaradılması vacib məsələlərdəndir.
R.Əliquliyev bu istiqamətdə AMEA Rəyasət Heyəti, AR Nazirlər Kabineti və Təhsil Nazirliyinin birgə fəaliyyət göstərməsinin məqsədəuyğun olduğunu diqqətə çatdırıb.

Academician Rasim Alguliev: "The legal basis for the activity of the base chairs should be formed"
Academician Rasim Alguliev, academician-secretary of ANAS, director of the Institute of Information Technology, spoke at the meeting of the Board of Directors on 9 February 2018. The scientist noted that the chairs, one of the most important tools in the transfer of advanced knowledge, played a great role in the integration of science and education.
"The legal basis for the activities of the base departments should be formulated," said R. Alguliev, adding that this step is important for assessing the labor of teachers and professors in the departments within the framework of the law.
R. Alguliev noted that joint activity of Presidium of ANAS, Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Education is of great importance.