Fevralın 28-də AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin növbəti büro iclası keçirilib.
Tədbirdə bölmənin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov, büro üzvləri, bölmənin tərkibinə daxil olan elmi müəssisələrin rəhbərləri və aidiyyatı məsələlər üzrə dəvət olunmuş əməkdaşlar iştirak ediblər.
İclası giriş sözü ilə açan akademik Əhliman Əmiraslanov gündəlikdə əksini tapan məsələlər barədə məlumat verib.
Sonra AMEA Rəyasət Heyətinin “Azərbaycan Respublikası Nizami Gəncəvi adına Qızıl medal müsabiqəsi haqqında” və “AMEA-nın adlı mükafatları üzrə müsabiqənin elan edilməsi haqqında” qərarları ilə bağlı müzakirələr aparılıb. Akademik Əhliman Əmiraslanov adlı mükafatlar və Qızıl medal üzrə 2018-ci il üçün müsabiqələrin Rəyasət Heyətinin 31 yanvar 2018-ci il tarixli qərarı ilə elan olunduğunu xatırladıb. Natiq vurğulayıb ki, mükafatlara namizədlər AMEA-nın həqiqi və müxbir üzvləri, AMEA-nın elmi bölmələri, elmi-tədqiqat və ali təhsil müəssisələrinin elmi şuraları, elmi cəmiyyətlər, nazirlik və dövlət komitələri yanında fəaliyyət göstərən elmi-texniki şuralar tərəfindən irəli sürülə bilər.
Tədbirdə bölmənin elmi müəssisələrinin 2018-ci il üzrə elmi-tədqiqat planları müzakirə edilib.
Bölmənin növbəti qərarları ilə Dendrologiya İnstitutu və Mərkəzi Nəbatat Bağının elmi şuralarının tərkiblərində, Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun isə strukturunda qismən dəyişiklik edilib.
İclasda akademik Vahid Hacıyevin 90 illik, Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, biologiya üzrə elmlər doktoru Naib Əminovun 80 illik, Zoologiya İnstitutunun Tətbiqi zoologiya mərkəzinin müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Barat Əhmədovun və həmin institutun Quru onurğalıları laboratoriyasının baş elmi işçisi, biologiya üzrə elmlər doktoru Sücəddin Quliyevin 70 illik yubileyləri ilə bağlı müvafiq qərarlar qəbul olunub.
Tədbirdə bölmənin elmi müəssisələrində 2017/2018-ci il üçün fəlsəfə və elmlər doktoru hazırlığı üzrə dissertanturaya, elmlər doktoru hazırlığı üzrə isə doktoranturaya qəbulun nəticələri də müzakirə olunub.

28 февраля состоялось очередное заседание бюро Отделения биологических и медицинских наук НАНА.
На мероприятии приняли участие академик-секретарь отделения, академик Ахлиман Амирасланов, члены бюро, руководители научных учреждений, входящих в состав отделения, и сотрудники, приглашенные по соответствующим вопросам.
Открывая заседание вступительным словом, академик Ахлиман Амирасланов проинформировал о вопросах повестки дня.
Далее были проведены обсуждения, связанные с постановлениями Президиума НАНА «О конкурсе на соискание Золотой медали имени Низами Гянджеви Азербайджанской Республики» и «Об объявлении конкурса на соискание именных премий НАНА». Академик Ахлиман Амирасланов напомнил, что конкурсы на соискание именных премий и Золотой медали на 2018 год объявлены решением Президиума от 31 января 2018 года. Выступивший подчеркнул, что кандидаты на получение премий могут быть выдвинуты действительными членами и членами-корреспондентами Академии, научными отделениями НАНА, учеными советами научно-исследовательских учреждений и высших учебных заведений, научными обществами, научно-техническими советами, функционирующими при министерствах и государственных комитетах республики.
На мероприятии были обсуждены научно-исследовательские планы научных учреждений отделения на 2018 год.
Очередным постановлением отделения в состав Ученых советов Института дендрологии и Центрального ботанического сада, и в структуру Института генетических ресурсов были внесены частичные изменения.
На заседании были приняты соответствующие решения в связи с 90-летним юбилеем академика Вахида Гаджиева, 80-летним юбилеем заместителя директора по научной работе Института генетических ресурсов, доктора биологических наук Наиба Аминова, 70-летними юбилеями начальника Центра прикладной зоологии Института зоологии, доктора философии по биологии Барата Ахмедова и главного научного сотрудника Лаборатории позвоночных суши того же института, доктора биологических наук Суджаддина Гулиева.
На мероприятии также были обсуждены результаты приема в диссертантуру по подготовке докторов философии и докторов наук и в докторантуру по подготовке докторов наук в научных учреждениях отделения на 2017/2018 год.