Martın 14-də AMEA-nın Əsas binasında Akademiyada 2017/18-ci tədris ili üçün elmlər doktoru pilləsi üzrə doktoranturaya qəbul ilə bağlı iclas keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın bölmələrinin elmi katibləri, institut direktorları, təhsil şöbələrinin müdirləri, elmlər doktoru pilləsi üzrə namizəd doktorantlar və onların məsləhətçiləri iştirak edirdilər.
İclasda çıxış edən AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə elmlər doktoru pilləsi üzrə doktoranturaya qəbula dair müəyyənləşdirilmiş mövzuların dünya elminin tələblərinə cavab verməsinin vacibliyini vurğulayıb.“Gənc alimlər prioritet elmi istiqamətlərdə tədqiqatlar aparmalıdır”, – deyə bildirən alimonların dünya elminə inteqrasiyasının, əldə etdikləri mühüm elmi nəticələrin nüfuzlu beynəlxalq nəşrlərdə çap edilməsinin zəruriliyini önə çəkib.
A.Əlizadə AMEA-nın əsas hədəflərindən birinin də gənclərin elmi və təşkilati fəaliyyətinə dəstək vermək, onları yüksəkixtisaslı peşəkar kadr kimi yetişdirməkdən ibarət olduğunu qeyd edib. Son zamanlar elm və təhsilin inteqrasiyasının sürətləndiyini deyən AMEA rəhbəri gənc tədqiqatçıları bu prosesdə fəal iştirak etməyə çağırıb, onlara gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.
Sonra AMEA-nın elmi bölmələri üzrə doktoranturaya qəbul olunmuş 37 tədqiqatçının mövzusu ətrafında müzakirələr aparılıb, doktorantlara gələcəkdə müvafiq elmi sahələrin perspektiv inkişafı üçün əhəmiyyətli mövzulara üstünlük vermələri tövsiyə edilib.

14 марта в Главном здании НАНА состоялось заседание в связи с приемом в докторантуру академии по программе подготовки докторов наук на 2017/18-й учебный год.
В мероприятии приняли участие ученые секретари отделений НАНА, директора институтов, завотделами образования, докторанты, являющиеся кандидатами на ученую степень доктора наук.
Выступая на заседании, президент НАНА Акиф Ализаде подчеркнул важность соответствия тем диссертаций на соискание ученой степени доктора наук с требованиями мировой науки. «Молодые ученые должны проводить исследования в приоритетных сферах», - сказал ученый, подчеркнув необходимость интеграции в мировую науку и публикации важных научных результатов в авторитетных международных изданиях.
А.Ализаде отметил, что одной из главных целей НАНА является поддержка научно-организационной деятельности молодежи и воспитании высококвалифицированных кадров. Говоря об ускорении интеграции науки и образования в последнее время, глава НАНА призвал молодых исследователей активно участвовать в этом процессе и пожелал им успехов в их дальнейшей деятельности.
Затем состоялись обсуждения тем 37 исследователей, принятых в докторантуру по научным отделениям НАНА. Докторантам было рекомендовано уделять первоочередное внимание темам, имеющим важное значение для перспективного развития соответствующих научных областей в дальнейшем.