Martın 14-də AMEA-nın Əsas binasında Akademiyada 2017/18-ci tədris ili üçün elmlər doktoru pilləsi üzrə doktoranturaya qəbul ilə bağlı iclas keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın bölmələrinin elmi katibləri, institut direktorları, təhsil şöbələrinin müdirləri, elmlər doktoru pilləsi üzrə namizəd doktorantlar və onların məsləhətçiləri iştirak edirdilər.
İclasda çıxış edən AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə elmlər doktoru pilləsi üzrə doktoranturaya qəbula dair müəyyənləşdirilmiş mövzuların dünya elminin tələblərinə cavab verməsinin vacibliyini vurğulayıb.“Gənc alimlər prioritet elmi istiqamətlərdə tədqiqatlar aparmalıdır”, – deyə bildirən alimonların dünya elminə inteqrasiyasının, əldə etdikləri mühüm elmi nəticələrin nüfuzlu beynəlxalq nəşrlərdə çap edilməsinin zəruriliyini önə çəkib.
A.Əlizadə AMEA-nın əsas hədəflərindən birinin də gənclərin elmi və təşkilati fəaliyyətinə dəstək vermək, onları yüksəkixtisaslı peşəkar kadr kimi yetişdirməkdən ibarət olduğunu qeyd edib. Son zamanlar elm və təhsilin inteqrasiyasının sürətləndiyini deyən AMEA rəhbəri gənc tədqiqatçıları bu prosesdə fəal iştirak etməyə çağırıb, onlara gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.
Sonra AMEA-nın elmi bölmələri üzrə doktoranturaya qəbul olunmuş 37 tədqiqatçının mövzusu ətrafında müzakirələr aparılıb, doktorantlara gələcəkdə müvafiq elmi sahələrin perspektiv inkişafı üçün əhəmiyyətli mövzulara üstünlük vermələri tövsiyə edilib.

Attention to the selection of the National Academy of Sciences dissertation topics increased
ANAS main building hosted a meeting on the admission to doctoral studies for the 2017 / 18th academic year at the Academy on March 14.
Scientific secretaries of ANAS departments, directors of institutes, heads of education departments, doctoral candidates and their advisers on the stage of doctor of sciences participated in the event.
Speaking at the meeting, academician Akif Alizadeh emphasized the necessity to meet the requirements of world science in the doctoral studies on the stage of Doctor of Sciences, "Young scientists should conduct research in priority areas" said the scientist's contribution to world science, highlighted the need to publish the results in authoritative international publications.
A.Alizadeh noted that, one of the main goals of ANAS is to support the scientific and organizational activities of young people and to train them as highly qualified professionals. Speaking about the acceleration of science and education integration, the head of ANAS urged young researchers to actively participate in this process and wished them success in their future activities.
Then, were held discussions around topics of 37 researchers, PhD students are encouraged to give priority to topics in the future for relevant research areas.