AMEA Rəyasət Heyətinin iyunun 29-da keçirilən iclasında Akademiyanın prezidenti, akademik Akif Əlizadə "Magistr-2018" müsabiqəsinin qaliblərinə mükafatları təqdim edib.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının magistraturasında təhsil alan tələbələr arasında “Magistr-2018” müsabiqəsi AMEA prezidentinin 23 yanvar 2018-ci il tarixli sərəncamına əsasən keçirilib. Müsabiqədə 47 magistrant iştirak edib.
Qaliblərin müəyyən olunmasında Ekspert Komissiyası bir sıra meyarları, o cümlədən tələbələrin magistraturaya qəbul imtahanında topladığı balları, onların imtahan sessiyalarında qazandıqları ümumi orta müvəffəqiyyət göstəricilərini, yerli və xarici jurnallarda nəşr olunmuş elmi məqalələrini, təcrübəkeçməni, konfrans və ictimai tədbirlərdə iştirakını nəzərə alıb.
Beləliklə, “Magistr-2018” müsabiqəsinin nəticələrinə görə I yerə Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun II kurs magistrantı Gültəkin Qaraca qızı Əhmədova, II yerə Aşqarlar Kimyası İnstitutunun II kurs magistrantı Sevinc Əliqismət qızı Həsənli, III yerə isə Dilçilik İnstitutunun II kurs magistrantı Böyükxanım Azər qızı Əsgərova layiq görülüblər. Qaliblərə I yer üçün 1500 manat, II yer üçün 1000 manat, III yer üçün isə 500 manat məbləğində pul mükafatları və sertifikatlar təqdim edilib.
İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun II kurs magistrantı Lamiyə Həmzə qızı Nəcəfova, Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun I kurs magistrantı Xəyalə Məmmədağa qızı Qədirova və Botanika İnstitutunun I kurs magistrantı Lalə Zəkai qızı İsgəndərovaya isə həvəsləndirici mükafatlar verilib. Qaliblərin hər birinə sertifikat və 300 manat məbləğində pul mükafatı təqdim edilib.

На заседании Президиума Национальной академии наук Азербайджана, которое состоялось 29 июня, президент НАНА, академик Акиф Ализаде вручил награды победителям конкурса «Магистр-2018».
Конкурс «Магистр-2018»между студентами, обучающимися в магистратуре Академии, был проведенпо распоряжению президента НАНА от 23 января 2018 года. На конкурсе приняли участие 47 магистрантов.
Для выявления победителей Экспертной комиссией были учтены такие критерии, как балы, набранные студентами при поступлении в магистратуру, общие средние показатели успеваемости, выявленные на экзаменационных сессиях, научные статьи, опубликованные в отечественных и зарубежных журналах, прохождение практики, участие на конференциях и общественных мероприятиях и т.д.
Итак, по результатам конкурса «Магистр-2018», I места была удостоена магистрант II курса Института генетических ресурсов Гультекин Гараджа кызы Ахмедова, II места – магистрант II курса Института химии присадокСевиндж Алигисмат кызы Гасанли, а III места – магистрант II курса Института языкознания Беюкханум Азер кызы Аскерова. Победителям были вручены денежные премии (1500 манатов – за I место, 1000 манатов – за II место и 500 манатов – за III место) и сертификаты.
МагистрантII курса Институтасистем управления Ламия Хамза кызы Наджафова, магистрант I курса Института математики и механики Хаяля Мамедага кызы Гадирова и магистрант I курса Института ботаники Лала Зякаи кызыИскендерова получили поощрительные премии (сертификат и 300 манатов).