“Magistr – 2018” müsabiqəsinin qaliblərinin adları açıqlanıb
AMEA Rəyasət Heyətinin iyunun 29-da keçirilən iclasında akademiyanın prezidenti, akademik Akif Əlizadə "Magistr-2018" müsabiqəsinin qaliblərinə mükafatları təqdim edib.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının magistraturasında təhsil alan tələbələr arasında “Magistr-2018” müsabiqəsi AMEA prezidentinin 23 yanvar 2018-ci il tarixli sərəncamına əsasən keçirilib. Müsabiqədə 47 magistrant iştirak edib.
Qaliblərin müəyyən olunmasında Ekspert Komissiyası bir sıra meyarları, o cümlədən tələbələrin magistraturaya qəbul imtahanında topladığı balları, onların imtahan sessiyalarında qazandıqları ümumi orta müvəffəqiyyət göstəricilərini, yerli və xarici jurnallarda nəşr olunmuş elmi məqalələrini, təcrübəkeçməni, konfrans  və ictimai tədbirlərdə iştirakını nəzərə alıb.
Beləliklə “Magistr-2018” müsabiqəsinin nəticələrinə görə I yerə Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun II kurs magistrantı Gültəkin Əhmədova, II yerə Aşqarlar Kimyası İnstitutunun II kurs magistrantı Sevinc Həsənli, III yerə isə Dilçilik İnstitutunun II kurs magistrantı Böyükxanım Əsgərova layiq görülüblər. Qaliblərə I yer üçün 1500 manat, II yer üçün 1000 manat, III yer üçün isə 500 manat məbləğində pul mükafatları və sertifikatlar təqdim edilib.
İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun II kurs magistrantı Lamiyə Nəcəfova, Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun I kurs magistrantı Xəyalə Qədirova və Botanika İnstitutunun I kurs magistrantı Lalə İsgəndərovaya isə həvəsləndirici mükafatlar verilib. Qaliblərin hər birinə sertifikat və 300 manat məbləğində pul mükafatı təqdim edilib.

Announced the names of the winners of the "Master-2018" competition
Academician Akif Alizadeh presented the awards to the winners of the "Master-2018" competition at the meeting of the Presidium of ANAS on June 29.
The competition "Master-2018" among students of masters degree program of the Azerbaijan National Academy of Sciences was held on the basis of the decree of the President of ANAS dated January 23, 2018. 47 masters participated in the contest.
In the determination of the winners, the Expert Commission took into consideration a number of criteria, including the points earned by the students in the entrance exams, their overall average success in their exam sessions, their scientific articles published in local and foreign journals, their experiences, participation in conferences and public events.
Thus, according to the results of the "Master-2018", I place was awarded to the 2nd year master of the Institute of Genetic Resources Gultakin Ahmadova, II place to the second course master of the Institute of Additives Chemistry Sevinj Hasanli, and III place to the 2nd year master student of the Institute of Linguistics Boyukkhanim Askerova. The winners were awarded with 1500 manats for I place, 1000 manats for II place and 500 manats and certificates.
Lamiya Najafova, 2nd year student of the Institute of Management Systems, Ilya Gadirova, I course master of the Institute of Mathematics and Mechanics, and Lala Iskenderova, I course master student of the Botanical Institute, were awarded incentive prizes. Each winner received a certificate and a prize of 300 manat.