Sentyabrın 17-də "Azərbaycan Milli Ensiklopediyası" Elmi Mərkəzində Bilik Günü münasibətilə tədbir keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə respub-likanın ali elm ocağının magistrantlarını əlamətdar gün münasibətilə təbrik edib, onlara gələcək elmi fəaliyyətlərində müvəffəqiyyətlər arzulayıb.
Akademik Akif Əlizadə diqqətə çatdırıb ki, yüksəkixtisaslı kadr hazırlığı sahəsində elm və təhsilin səmərəli şəkildə inteqrasiyasına nail olmaq, ölkəmizin yüksəkixtisaslı mütəxəssislərə və elmi kadrlara artan tələbatını ödəmək məqsədilə ölkə rəhbərliyinin dəstəyi sayəsində AMEA-nın tarixində ilk dəfə 2015-ci ildə ali təhsilin magistratura pilləsi yaradılıb və bir sıra prioritet ixtisaslar üzrə qəbul həyata keçirilir: "Əsas məqsəd gəncləri elmi mühitə cəlb etmək, onların elmi təfəkkürünü artırmaqdır. Bu gənclər AMEA-nın elmi gələcəyini təyin edən alimlərdir".
A.Əlizadə qeyd edib ki, 2015/2016-cı tədris ili üçün magistraturaya 19, 2016/2017-ci tədris ili üçün 19 ixtisas üzrə 56, cari ildə isə 67 tələbə qəbul olunub. Bu da gənclərin AMEA-nın magistratura pilləsində təhsil almalarına marağın getdikcə artdığının bariz nümunəsidir.
AMEA rəhbəri akademiyada təhsil alan magistrantların elmi laboratoriyalarda təcrübə keçəcəklərini, elmin son nailiyyətləri ilə tanış olacaqlarını, müasir və perspektivli mövzulara həsr olunan dissertasiyalar müdafiə edəcəklərini və görkəmli alimlərlə ünsiyyət quracaqlarını bildirib. O, həmçinin AMEA-da magistrantların elmlə məşğul olmaları üçün hər cür şəraitin yaradıldığını qeyd edib.
Sonra AMEA-nın magistraturasına qəbulun nəticələri barədə Rəyasət Heyəti aparatının Elm və Təhsil İdarəsinin rəisi, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov çıxış edib. O, 2018-2019-cu tədris ili üçün akademiyanın magistraturasına 19 ixtisas, 49 ixtisaslaşma üzrə 67 nəfərin daxil olduğunu bildirib. Cari ildə AMEA-nın magistraturasında təhsil almaq üçün müsahibədə ümumilikdə 1124 bakalavrın iştirak etdiyini deyən Ə.Sadıqov qəbul olunan tələbələrdən 13-ün 112-dən yükək bal topladığını diqqətə çatdırıb.
Ə.Sadıqov AMEA-da magistr təhsilinin təşkilini elm və təhsilin inteqrasiyası istiqamətində əldə olunan mühüm nailiyyətlərdən biri kimi dəyərləndirib. Gənclərin Akademiyaya, elmə marağının artdığını qeyd edən idarə rəisi keçirilən müsahibə zamanı bir plan yerinə ən çox sənəd verilən müəssisənin Genetik Ehtiyatlar İnstitutu və qəbul zamanı ən yüksək nəticə göstərən magistrantın isə İdarəetmə Sistemləri İnstitutundan olduğunu deyib.
Alim, həmçinin bu il ilk dəfə olaraq rus və Azərbaycan dillərində AMEA-nın magistraturasına qəbulun ayrılıqda elan edildiyini bildirib.
Sonra çıxış edən magistrantlar elmi fəaliyyətlərini uğurla davam etdirmələri üçün bütün qüvvələrini səfərbər edəcəklərini söyləyib, yaradılan şəraitə görə minnətdarlıqlarını bildiriblər.
Sonda AMEA-nın magistrantı adını qazanmış gənclərə magistr biletləri, qiymət kitabçaları və hədiyyələr təqdim edilib.

17 сентября в Научном центре «Азербайджанской Национальной Энциклопедии» состоялось мероприятие, посвящённое Дню знаний.
Открыв мероприятие вступительным словом, президент НАНА, акаде-мик Акиф Ализаде поздравил магистрантов со знаменательным днём, пожелал им успехов в их дальнейшей научной деятельности.
Сообщив, что ступень обучения в магистратуре была организована впервые в истории НАНА в 2015 году при поддержке Президента Ильхама Алиева, академик А.Ализаде назвал это событие одним из важных достижений на пути к интеграции науки и образования. Он отметил, что основной целью является привлечение молодежи к научной среде и повышение научного мышления.
Президент Академии также отметил, что на 2015/2016 учебный год в магистратуры поступили 19 студентов, на 2016/2017 учебный год 56 студентов по 19 специальностям, а в нынешнем году их число достигло 67. Это неопровержимый факт того, что интерес студентов к магистратуре в НАНА стремительно растёт.
Глава НАНА заявил, что магистры, обучающиеся в академии, будут практиковаться в научных лабораториях, знакомиться с новейшими достижениями науки, защищать диссертации по современным и перспективным темам и общаться с выдающимися учёными. Он также отметил создание всех условий в НАНА для магистрантов в области науки.
Затем начальник Управления науки и образования аппарата Президиума, член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов рассказал о результатах приёма в магистратуру Академии. Отметив, что на 2018/2019-й учебный год по 19 специальностям и 49 специализациям в магистратуру поступили 67 человек из них 13 набрали более 112 балов, член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов подчеркнул, что в этом году в конкурсе на прием в магистратуру Академии в целом участвовали 1124 бакалавра. Также учёный отметил, что в это году впервые конкурс на приём был отдельно объявлен на русском и азербайджанском языках обучения.
Отметив, что интерес молодёжи к НАНА и науке возрос, начальник управления сообщил, что на одно плановое место больше всего заявок подали в Институт генетических ресурсов, а наивысший результат во время приёма показал магистрант Института систем управления.
Далее магистранты поделились своими впечатлениями, и поблагодарили за созданные для них условия. Им были вручены студенческие билеты, зачётные книжки и подарки.