Sentyabrın 17-də "Azərbaycan Milli Ensiklopediyası" Elmi Mərkəzində Bilik Günü münasibətilə tədbir keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə respub-likanın ali elm ocağının magistrantlarını əlamətdar gün münasibətilə təbrik edib, onlara gələcək elmi fəaliyyətlərində müvəffəqiyyətlər arzulayıb.
Akademik Akif Əlizadə diqqətə çatdırıb ki, yüksəkixtisaslı kadr hazırlığı sahəsində elm və təhsilin səmərəli şəkildə inteqrasiyasına nail olmaq, ölkəmizin yüksəkixtisaslı mütəxəssislərə və elmi kadrlara artan tələbatını ödəmək məqsədilə ölkə rəhbərliyinin dəstəyi sayəsində AMEA-nın tarixində ilk dəfə 2015-ci ildə ali təhsilin magistratura pilləsi yaradılıb və bir sıra prioritet ixtisaslar üzrə qəbul həyata keçirilir: "Əsas məqsəd gəncləri elmi mühitə cəlb etmək, onların elmi təfəkkürünü artırmaqdır. Bu gənclər AMEA-nın elmi gələcəyini təyin edən alimlərdir".
A.Əlizadə qeyd edib ki, 2015/2016-cı tədris ili üçün magistraturaya 19, 2016/2017-ci tədris ili üçün 19 ixtisas üzrə 56, cari ildə isə 67 tələbə qəbul olunub. Bu da gənclərin AMEA-nın magistratura pilləsində təhsil almalarına marağın getdikcə artdığının bariz nümunəsidir.
AMEA rəhbəri akademiyada təhsil alan magistrantların elmi laboratoriyalarda təcrübə keçəcəklərini, elmin son nailiyyətləri ilə tanış olacaqlarını, müasir və perspektivli mövzulara həsr olunan dissertasiyalar müdafiə edəcəklərini və görkəmli alimlərlə ünsiyyət quracaqlarını bildirib. O, həmçinin AMEA-da magistrantların elmlə məşğul olmaları üçün hər cür şəraitin yaradıldığını qeyd edib.
Sonra AMEA-nın magistraturasına qəbulun nəticələri barədə Rəyasət Heyəti aparatının Elm və Təhsil İdarəsinin rəisi, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov çıxış edib. O, 2018-2019-cu tədris ili üçün akademiyanın magistraturasına 19 ixtisas, 49 ixtisaslaşma üzrə 67 nəfərin daxil olduğunu bildirib. Cari ildə AMEA-nın magistraturasında təhsil almaq üçün müsahibədə ümumilikdə 1124 bakalavrın iştirak etdiyini deyən Ə.Sadıqov qəbul olunan tələbələrdən 13-ün 112-dən yükək bal topladığını diqqətə çatdırıb.
Ə.Sadıqov AMEA-da magistr təhsilinin təşkilini elm və təhsilin inteqrasiyası istiqamətində əldə olunan mühüm nailiyyətlərdən biri kimi dəyərləndirib. Gənclərin Akademiyaya, elmə marağının artdığını qeyd edən idarə rəisi keçirilən müsahibə zamanı bir plan yerinə ən çox sənəd verilən müəssisənin Genetik Ehtiyatlar İnstitutu və qəbul zamanı ən yüksək nəticə göstərən magistrantın isə İdarəetmə Sistemləri İnstitutundan olduğunu deyib.
Alim, həmçinin bu il ilk dəfə olaraq rus və Azərbaycan dillərində AMEA-nın magistraturasına qəbulun ayrılıqda elan edildiyini bildirib.
Sonra çıxış edən magistrantlar elmi fəaliyyətlərini uğurla davam etdirmələri üçün bütün qüvvələrini səfərbər edəcəklərini söyləyib, yaradılan şəraitə görə minnətdarlıqlarını bildiriblər.
Sonda AMEA-nın magistrantı adını qazanmış gənclərə magistr biletləri, qiymət kitabçaları və hədiyyələr təqdim edilib.

ANAS marks Day of Knowledge of masters
Scientific Center of the Azerbaijan National Encyclopedia held an event dedicated to the Day of Knowledge On September 17.
Opening the event, President of ANAS, academician Akif Alizadeh  congratulated the masters, wished success in their further scientific work.
Academician Akif Alizadeh stressed that, the training of highly qualified specialists and scientific personnel in the society serves to raise the level of education and scientific research in the country, with the support of the country's leadership for the first time in 2015, an admission to the master's program was held in ANAS, it is held in priority specialties: "Home the purpose of attracting young people to the scientific environment, enhancing their scientific thinking. These young people are scientists who determine the scientific future of ANAS".
The President of the Academy also noted that for the 2015/2016 academic year 19 students entered the magistracy, 56 students in 19 specialties for the 2016/2017 academic year, and this year their number has reached 67. This is an irrefutable fact that the students' interest in the master's program in the NANA is growing rapidly.
Akif Alizadeh said that, masters who study at the academy will practice in scientific laboratories, get acquainted with the latest achievements of science, defend the thesis on modern and perspective topics and communicate with outstanding scientists. He also noted the creation of all conditions in ANAS for undergraduates in the field of science.
Then, head of the Office of Science and Education, corresponding member of ANAS Aminaga Sadigov told about the results of admission to the Academy's magistracy. Noting that, in 2018/2019 academic year in 19 specialties and 49 specializations in the magistracy received 67 people from them 13 scored more than 112 points, corresponding member of ANAS Aminaga Sadigov said that, this year in the competition for admission to the Master's program of the Academy in a total of 1124 bachelor's. The scientist also noted that this year for the first time the competition for admission was separately announced in the Russian and Azerbaijani languages of instruction.
Noting that, interest of young people in the ANAS and science increased, head of the department said that the most applications were submitted to the Institute of Genetic Resources for one planned place, and the highest result at the reception was shown by the graduate of the Institute of Control Systems.
Further, the undergraduates shared their impressions, and thanked for the conditions created for them. They were given student tickets, test books and gifts.