28 sentyabr 2018-ci il tarixində görkəmli alim, tanınmış ictimai xadim, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü, əməkdar elm xadimi, biologiya elmləri doktoru, professor Cəlal Əlirza oğlu Əliyevin anadan olmasının 90 illiyi ilə əlaqədar Azərbaycan Dövlət Aqrar Universitetində (ADAU) “ Akademik Cəlal Əliyevin elmi irsini öyrənirik ” mövzusunda elmi-nəzəri konfrans keçirilib.
Konfransı giriş sözü ilə açan universitetin rektoru, AMEA-nın müxbir üzvü, Gəncə Aqrar Universitetinin rektoru, professor İbrahim Cəfərov akademik Cəlal Əliyevin biologiya elminin inkişafına verdiyi töhfələrdən, kənd təsərrüfatı bitkilərinin, əsasən buğdanın fotosintetik məhsuldarlığının nəzəri əsaslarının öyrənilməsində, fotosintez və fototənəffüs proseslərini kompleks şəkildə tədqiq edilməsində göstərdiyi xidmətlərdən danışıb. Rektor qeyd edib ki, akademik Cəlal Əliyev yüksək dən keyfiyyətinə və məhsuldarlığa malik, Azərbaycanın buğda əkini sahəsinin böyük hissəsini təşkil edən, Türkmənistan, Özbəkistan və Gürcüstanda yaxşı nəticələr verən buğda sortlarını yaradıb, Azərbaycanda bitki genetik ehtiyatları üzrə Milli Proqram və biomüxtəlifliyin qorunması və səmərəli istifadəsi strategiyasını işləyib hazırlayıb, Bitki Genbankı yaratmış, “Azərbaycanın Qırmızı kitabı” nəşrinin baş redaktoru olub. Onun yaratdığı elmi məktəbin nümayəndələri nəinki Azərbaycanda, hətta dünyanın bir çox ölkələrində, o cümlədən MDB, ABŞ, Kanada, Yaponiya, Cənubi Koreya, Avstraliya, İsrail və Avropada aqrar elmin inkişafına töhfələr verirlər.
Konfransda AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiya İnstitutunun geniş tərkibli heyəti iştirak edib. İnstitutun elmi işlər üzrə direktor müavini dosent Ələmdar Məmmədov, ümumi işlər üzrə direktor müavini Natiq Allahverdiyev və institutun digər əməkdaşları b.ü.f.d. İbrahimova Ülkər, b.ü.f.d. Qurbanova Ulduzə, Abdullayeva Gülnar, Bayramova Nərgiz, Əlisoy Fidan, Sadıqova Elnarə, Qənbərova Pərvin iştirak ediblər. Ələmdar Məmmədov konfransda çıxış edərək akademik C.Ə.Əliyevin elmi irsinin qorunub saxlanması, davamlı inkişafı və öyrənilməsinin gənclərə əhəmiyyətini xüsusilə vurğuladı və bu istiqamətdə AMEA-nın vitse-prezidenti, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun direktoru, akademik İ.M.Hüseynovanın rolunu xüsusilə qeyd etmişdir.
Konfransda ADAU ilə yanaşı, AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutu, Botanika İnstitutu, Akademik Abdulla Qarayev adına Fiziologiya İnstitutu, Zoologiya İnstitutu, Genetik Ehtiyatlar İnstitutu, Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutu, Neft-Qaz İnstitutu, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti, Əkinçilik Elmi Tədqiqat İnstitutu, Bakı Dövlət Universitetini təmsil edən 50-dən çox gənc tədqiqatçının məruzəsi dinlənilənilib.

В Гяндже прошла научно-практическая конференция на тему «Изучаем научное наследие академика Джалала Алиева»
28.09.2018
В Азербайджанском Государственном Аграрном Университете (АГАУ) прошла научно-практическая конференция, посвященная 90-летию со дня рождения действительного члена Национальной Академии Наук Азербайджана, заслуженного деятеля науки, доктора биологических наук, профессора Джалала Алирза оглы Алиева на тему «Изучаем научное наследие академика Джалала Алиева».
Конференцию вступительным словом открыл член-корреспондент НАНА, ректор Аграрного Университета Гянджи, профессор Ибрагим Джафаров, поведав о вкладе академика Джалала Алиева в развитие биологической науки, о его заслугах в деле изучения теоретических основ фотосинтетической продуктивности сельскохозяйственных растений, в основном пшеницы, в комплексном исследовании процессов фотосинтеза и фотодыхания. Ректор отметил, что Джалал Алиев создал сорта пшеницы, обладающие высоким качеством зерна и высокой продуктивностью, которые занимают в Азербайджане большую часть посевных площадей пшеницы и показывают хорошие результаты в Туркменистане, Узбекистане и Грузии. Он разработал Национальную Программу по бережному использованию генетических ресурсов растений и стратегию защиты биоразнообразия, и являлся главным редактором «Красной Книги Азербайджана. Представители созданной им научной школы работают и вносят свой вклад в развитие аграрной науки не только в Азербайджане, но во многих странах мира, в том числе в США, Канаде, Японии, Южной Корее, Австралии, Израиле и многих странах Европы.
В конференции принимал участие большой коллектив Института Молекулярной Биологии и Биотехнологий НАНА. С докладами выступили: заместитель института по науке, доцент Аламдар Мамедов, заместитель директора по общим делам Натик Аллахвердиев, а также другие сотрудники института – д.ф.п.б. Ибрагимова Улькар, д.ф.п.б. Гурбанова Улдуза, Абдуллаева Гюльнар, Байрамова Наргиз, Алисой Фидан, Садыгова Эльнара, Ганбарова Парвин, Исмайлова Гюнай. Аламдар Мамедов в своем выступлении отметил важность сохранения научного наследия академика Дж.Алиева, его дальнейшего развития и изучения молодым поколением ученых, и подчеркнул исключительную роль в этом вице-президента НАНА, директора Института Молекулярной Биологии и Биотехнологий, академика И.М.Гусейновой.
На конференции, наряду с сотрудниками Института Молекулярной Биологии и Биотехнологий, были выслушаны доклады более чем 50-ти молодых исследователей, представляющих АГАУ, Институт Ботаники, Институт Физиологии им.акад.Абдуллы Гараева, Институт Зоологии, Институт Генетических Ресурсов, Институт Почвоведения и Агрохимии, Институт Нефти и Газа, Азербайджанский Государственный Педагогический Университет, Научно-исследовательский Институт Земледелия.