Gəncə Dövlət Universitetinin (GDU) Botanika kafedrasının müdiri, Əməkdar elm xadimi, AMEA-nın müxbir üzvü Vaqif Novruzov Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin 31 oktyabr 2018-ci il tarixli Sərəncamı ilə “Tərəqqi” medalına layiq görülüb.
O, bu mükafatla Azərbaycanda təhsilin inkişafındakı xidmətlərinə görə təltif edilib.
Qeyd edək ki, V.Novruzov Qafqazda ilk dəfə nadir və məhv olma təhlükəsində qalan şibyə və mamırların mühafizəsi üçün tədbirlər sistemini işləyib hazırlayıb. Elmə məlum olmayan 15 şibyə növünün ilk dəfə botaniki təsviri onun tərəfindən dünya florasına daxil edilib.
V.Noruzov AR Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin Heyvan və bitki növləri üzrə Komissiyasının, AR Botanika Cəmiyyətinin, Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti nəzdindəki Dissertasiya Şurasının, AMEA-nın Gəncə Bölməsinin və GDU-nun “Xəbərlər” məcmuələrinin redaksiya heyətinin, eləcə də Azərbaycanın “Qırmızı kitabı”nın (II cildlik) yeni nəşrinin redaksiya heyətinin üzvüdür.

Corresponding member of ANAS Vagif Novruzov awarded the medal "Tereggi"
According to the Order of AR President Ilham Aliyev dated October 31, 2018, head of the Department of Botany of Ganja State University (GSU), Honored Scientist, corresponding member of ANAS Vagif Novruzov was awarded the “Tereggi” medal for achievements in the development of Azerbaijan education.
It should be noted that, V.Novruzov was the first, who developed the system of measures in the Caucasus for protection of the rare and being under the threat of disappearance mammals and taxons. Installed 15 new types of moss, previously unknown science.
V.Novruzov is a member of the Commission for Animal and Plant Species of the Ministry of Ecology and Natural Resources of the Republic of Azerbaijan, the Botanical Society of the Republic of Azerbaijan, the Dissertation Council of the ASUOI, as well as a member of the editorial board of the second volume of the Red Book of Azerbaijan and the editorial board of the “News” bulk of of the Ganja Division and Ganja State University.