Almaniyanın Volksvagen Fondunun (Volkswagen Stiftung) Proqram direktoru Dr. Matthias Nöllenburg AMEA Botanika İnstitutunda direktor, akademik Validə Əlizadə, layihənin Azərbaycan tərəfindən əlaqələndiricisi, b.ü.f.d. Esmira Əlirzayeva və institutun əməkdaşları ilə görüşüb. Görüş zamanı İnstitut tərəfindən Volksvagen Fondunun dəstəyilə Berlin-Dahlem Botanika Bağı və Botanika Muzeyi (BGBM, Almaniya) ilə müştərək həyata keçirilən “Qafqazda bitki müxtəlifliyinin saxlanması metodlarının işlənib hazırlanması" layihəsinin nəticələri və yeni əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olunub.
Akademik V.Əlizadə qeyd edib ki, layihə çərçivəsində İnstitutun Herbari Fondunun infrastrukturunda yenidənqurma və müasir standartlara cavab verən müvafiq avadanlıqlarla təmin olunması işlərinə başlanılmış, sonradan Fondda bu işlər AMEA-nın dəstəyilə tamamlanmışdır. İnstitutun gənc mütəxəssisləri və doktorantları BBBM-də biologiyanın müasir sahələri olan molekulyar sistematika, biomüxtəlifliyin informatikası və s. üzrə təcrübə toplamış, Azərbaycanın bəzi qiymətli ağac növlərinin müasir statusunun təyini üzrə elmi tədqiqatlar aparmışdır.
İnstitutun Herbari fondu ilə tanış olan qonaq herbari nümunələrinin rəqəmsallaşdırılması və virtual məlumat bazasına daxil edilməsi üzrə aparılan işlərlə yaxından maraqlanıb, bu istiqamətdə fəaliyyət göstərən gənc mütəxəssislərlə müzakirələr aparıb. Məlumat verilib ki, hazırda dəyərli herbari nümumələrinin beynəlxalq virtual herbari məlumat bazasına daxil edilməsi prosesi davam etdirilir.
Dr. Nöllenburg Mikologiya və Alqologiya üzrə yenilənmiş herbari kolleksiyası ilə də tanış olub. AMEA-nın professoru, b.ü.e.d. Dilzarə Ağayeva bu isiqamətlərdə İnstititda aparılan tədqiqatlar və əldə olunan nailiyyətlər haqqında ətraflı məlumat verib.
Alman qonaq, həmçinin, İnstitutda fəaliyyət göstərən Botanika Muzeyini də ziyarət edib.
Botanika İnstitutunda aparılan elmi-tədqiqat işləri ilə yaxından tanış olan Dr. Matthias Nöllenburg əməkdaşlıqdan məmnunluğunu bildirib, qısa müddət ərzində İnstitut tərəfindən əldə edilmiş nailiyyətləri yüksək qiymətləndirib və bu layihənin Volksvagen Fondu tərəfindən dəstəklənən uğurlu layihələrdən biri olduğunu vurğulayıb. Tərəflər əməkdaşlığın davam etdirilməsi üzrə razılığa gəliblər.
Qeyd edək ki, "Qafqazda bitki müxtəlifliyinin saxlanması metodlarının işlənib hazırlanması" layihəsinin icrasına AMEA Botanika İnstitutu ilə BBBM arasında imzalanmış Razılaşma Memorandumu çərçivəsində Volksvagen Fondunun dəstəyilə 2011-ci ildən başlanılmışdır. İlk mərhələsi uğurla başa çatan layihənin 2-ci mərhələsinə 2016-ci ildən start verilmişdir.

ANAS Institute of Botany successfully realized the project supported by the of the Volkswagen Foundation
07.11.2018
Program Director of the German Volkswagen Foundation Program (Volkswagen Stiftung) Dr. Matthias Nöllenburg visited the ANAS Institute of Botany.
The goal was to get acquainted with the results of the project "Development of methods for the conservation of plant varieties in the Caucasus", jointly implemented by the Institute with the support of the Volkswagen Foundation and the Botanical Garden and Botanical Museum Berlin-Dahlem (Germany).
The guest met with the director of the institution, academician Alizade Valida, the project coordinator in Azerbaijan, head of the Office of International Relations, PhD in Biology Esmira Alirzayeva and the institute staff.
Academician V.Alizade noted that, within the framework of the project, the infrastructure of the Herbarium Foundation was reconstructed and equipped with modern equipment with the support of the National Academy of Sciences.
Then, Dr. Matthias Nöllenburg got acquainted with the Herbarium Foundation of the Institute. He informed about creating a digital version of the exhibits and adding them to the virtual information database, held discussions with young professionals working in this direction.
German scientist also got acquainted with the updated collection of herbaria on mycology and algology. Professor of ANAS Dilzara Aghayeva informed the guest about the research and achievements in this field conducted at the institute.
The scientist also visited the Museum of Botany.
Dr. Dr. Matthias Nöllenburg praised the achievements of the scientific institution and stressed that, the project is one of the most successful of the Volkswagen-supported projects.
In conclusion, the parties agreed to continue cooperation.
It should be noted that, the work of the project began in 2011 as part of a signed memorandum between the foundation and the institute, while the second phase of work started in 2016.