AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Bionanotexnologiyalar laboratoriyasının və Rusiya Elmlər Akademiyası (REA) K.A.Timiryazev adına Fiziologiya İnstitutunun İdarə olunan fotobiosintez laboratoriyasının müdiri, REA-nın Fundamental Bioloji Problemlər İnstitutunun baş elmi işçisi, M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin professoru Süleyman Allahverdiyev bu il Rusiyada və xaricdə elmin inkişafındakı xidmətlərinə görə biologiya sahəsində ən çox istinad olunan alim kimi “Scopus Awards” mükafatına layiq görülüb.
Qeyd edək ki, “Scopus Awards” mükafatı 2004-cü ildə mühüm elmi-texniki nailiyyətlərlə bağlı məlumatların nəşri ilə məşğul olan “Elsevier” şirkəti tərəfindən təsis edilib. “Scopus” elmi nailyyətlərin ən obyektiv göstəricisi hesab olunur. Elmin inkişafına hər bir alimin töhfəsi onun nəşr etdirdiyi elmi məqalələrin sayı və beynəlxalq kütləvi informasiya vasitələrində istinad indeksi ilə müəyyən olunur. Namizədlərin seçilməsi üçün “Scopus” verilənlər bazasında 11 elm sahəsi üzrə analizlər aparılır və hər bir elm sahəsi üzrə 2015-2018-ci illərdə “Scopus” bazasında indeksləşmiş nəşrlərin sayı, istinadların orta sayı, istinad indeksi nəzərə alınır. Bu mükafat Latın Amerikasında, Asiyada, Avropada, 2011-ci ildən isə Rusiyada ən çox nəşr edilən və istinad olunan müəlliflərə verilir.

Head of Bionanotechnology Laboratory of ANAS Institute of Molecular Biology and Biotechnology, head of Controlled Photobiosynthesis Laboratory, Institute of Plant Physiology, Russian Academy of Sciences; Chief Research Scientist, Institute of Basic Biological Problems RAS, Professor Moscow State University Allakhverdiev Suleyman for his contribution to the development of biology science in Russia and abroad was awarded the “Scopus Awards”.
Note:
The Scopus Young Scientist Awards, first launched by Elsevier in 2006. Aims to support scientific research in Russia and honor its outstanding scientists.
The Scopus Awards International Prize is an objective indicator of the achievements of scientists. The Russian scientists - winners of the 2018 Scopus Awards Russia were selected in 11 subject categories used by THE to compile international university rankings. The following criteria were used for selection.