“Elmi məqalənin nüfuzlu jurnalda nəşrə hazırlanması” mövzusunda seminar keçirilib
“Springer Nature” beynəlxalq nəşriyyatı və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun (EİF) təşkilatçılığı ilə “Elmi məqalənin nüfuzlu jurnalda nəşrə hazırlanması” mövzusunda birgə müəllif seminarı keçirilib.
AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında (MEK) baş tutan tədbirdə akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarının əməkdaşları, Azərbaycanın ali təhsil müəssisələrinin nümayəndələri, gənc alimlər, mütəxəssislər, həmçinin doktorant, dissertant və magistrlər iştirak edib.
Seminarı EİF-in icraçı direktoru, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Elçin Babayev açaraq ölkəmizdə aparılan elmi tədqiqatların beynəlxalq miqyasda önəmindən, Azərbaycan elminin dünyada təbliğindən, alimlərimizin elmi nəticələrinin aparıcı impakt faktorlu jurnallarda çapı üçün yaradılan şəraitdən danışıb.
O, elmi məqalələrin müasir standartlara uyğun, lakonik və dolğun şəkildə yazılmasının xüsusi önəm kəsb etdiyini, “Springer Nature” şirkəti ilə əməkdaşlığın Azərbaycan alimlərinə faydalı olacağını bildirib.
Son illərdə dünyada alimləri aldatmaq və pullarını mənimsəmək məqsədilə "yırtıcı jurnallar"ın üzə çıxdığını deyən E.Babayev tədqiqatçıları bu məsələdə diqqətli olmağa, məqalələrini tanınmış jurnallarda dərc etdirməyə çağırıb.
EİF-in icraçı direktoru Azərbaycan alimlərinin məqalələrinin düzgün tərtibi, eləcə də nüfuzlu jurnalların seçilməsi istiqamətində maarifləndirici seminarların mütəmadi keçiriləcəyini söyləyib.
Tədbirdə çıxış edən MEK-in direktoru, tibb üzrə fəlsəfə doktoru Leyla İmanovaElmin İnkişafı Fondu ilə Milli Rəqəmsal Yaddaş Bazasının zənginləşdirilməsi istiqamətində əməkdaşlıq etdiklərini qeyd edib.
Seminarın mövzusunun əhəmiyyətli olduğunu deyən L.İmanova 2014-cü ildə 20, 2015-ci ildə isə 60 məqalənin şirkətin ekspertlərinin təkrar qiymətləndirilməsi zamanı “Springer” elmi bazasından çıxarıldığını bildirib və alimləri məqalə hazırlayan zaman diqqətli olmağa səsləyib.
Daha sonra “Springer Nature” şirkətinin Lisenziyalaşdırma müdiri Merve Okur Karagülle təmsil etdiyi qurumun profili, Azərbaycanda tədqiqatların nəticələri, eləcə də Azərbaycan və “Springer Nature” əməkdaşlığının perspektivləri haqqında çıxış edib. O, “Springer Nature”nin tədqiqatçıların, tələbələrin, müəllimlərin və mütəxəssislərin ehtiyaclarına xidmət edən dünyanın ən aparıcı akademik və tədris nəşriyyatı olduğunu söyləyib. Qeyd edib ki, hər il nəşriyyata 1 milyona yaxın məqalə təqdim olunur və onlardan 300 mini 3 min jurnal və 13 min kitabda işıq üzü görür.
M.O.Karagüllə çıxışında Azərbaycandan “Springer Nature” nəşriyyatına ən çox məqalənin fizika, kimya və riyaziyyat sahələrindən təqdim edildiyini söyləyib. Bundan əlavə, ölkəmizdən nəşriyyata ən çox məqalənin Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının alimləri tərəfindən göndərildiyini, növbəti yerlərdə isə Təhsil Nazirliyi və Bakı Dövlət Universitetinin qərarlaşdığını bildirib.
Seminarda, o cümlədən “Springer Nature” şirkətinin satış direktoru Şahin Girayisə iki sessiya ərzində effektiv əlaqələndirici olmağın yolları və məqalə əlyazmasının çapa hazırlanması, həmçinin  düzgün elmi jurnal seçimi və elmi məqalənin çap üçün təqdim olunma prosesi haqqında təlim keçib.

Seminar on "Preparing scientific article for an authoritative magazine"
A joint author's seminar on "Preparing scientific article for an authoritative magazine" was organized by the “Springer Nature” international publishing house and the Science Development Fund under the President of the Republic of Azerbaijan (SDF).
The event, which was held at the Central Scientific Library of ANAS, was attended by employees of scientific institutions and organizations of the Academy, representatives of Azerbaijan’s higher education institutions, young scientists, specialists and others.
SDF Executive Director, PhD in Physics-Mathematics Elchin Babayev opened the seminar. He touched upon the importance of international scientific research in our country, the promotion of Azerbaijani science in the world, and the conditions created for the printing of the scientific results of our scientists in the leading impact factor journals.
He stressed the importance of writing scientific articles in accordance with modern standards and cooperation with Springer Nature would be useful for Azerbaijani scientists.
Speaking at the event, CSL Director, PhD in medicine Leyla Imanova noted that they cooperated with the Science Development Fund to enrich the National Digital Memory Base.
In 2014, 20 articles were published, and in 2015, 60 articles were withdrawn from the “Springer” scientific base during the re-evaluation of the company's experts and called on scientists to be careful about the article, L.Imanova said.
Merve Okur Karagül, “Springer Nature” company’s Licensing Manager, represented the profile and spoke about the results of research in Azerbaijan, as well as prospects of Azerbaijan and “Springer Nature” cooperation. “Springer Nature” is the world's leading academic and educational publishing house that serves the needs of researchers, students, teachers and professionals. Each year “Springer Nature” handle more than 1 million article submissions and publish around 300,000 articles across almost 3,000 journals and 13,000 books, she said.
During the workshop, “Springer Nature”'s sales director, Shahin Girayise, trained two sessions on how to become an effective co-ordinator and writing an article manuscript, as well as the selection of the right journal and the presentation of the scientific article.