Yanvarın 16-da Fizika İnstitutunda AMEA Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib.
İclası giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə gündəlikdəki məsələləri tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
"Ötən il AMEA-nın institutları və müxtəlif elmi-tədqiqat müəssisələri üçün bir sıra nailiyyətlərlə yadda qalıb" - deyə bildirən A.Əlizadə akademiyanın müxtəlif institutlarında fundamental elm istiqamətində tətbiqi tədqiqatların aparıldığını, innovasiya elminin inkişafında mühüm nəticələrin əldə olunduğunu bildirib.
Tədbirdə AMEA Rəyasət Heyəti üzvləri arasında vəzifə bölgüsündən irəli gələn kuratorluq fəaliyyətinin gücləndirilməsi məsələsi müzakirə olunub və müvafiq tapşırıqlar verilib.
Sonra Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Nazim Məmmədovun bölmənin 2018-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinə dair məruzəsi dinlənilib. Natiq bölmənin elmi istiqamətləri üzrə aparılan tədqiqatların prioritet istiqamətləri və mühüm nəticələri haqqında təqdimatla çıxış edib. Məruzə dinlənildikdən sonra Rəyasət Heyətində müzakirə olunub, suallar cavablandırılıb, müvafiq qərar qəbul edilib.
İclasda "Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının vəzifə nomenklaturası"nın, "Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının elmi müəssisə və təşkilatlarında elmi işçi vəzifələrinin tutulması üçün müsabiqənin keçirilməsinin müvəqqəti Qaydaları"nın təsdiqinə, AMEA Rəyasət Heyətinin 15 aprel 2015-ci il tarixli qərarına qismən dəyişiklik edilməsinə, həmçinin AMEA-nın müxbir üzvü Dəmir Hacıyevin 90 illik yubileyinin qeyd edilməsinə dair qərarlar qəbul olunub.
Daha sonra "AMEA Professorlarının Koordinasiya Şurasının 2019-cu il üçün Fəaliyyət Planı"nın təsdiqi məsələsi müzakirəyə çıxarılıb. AMEA Professorlarının Koordinasiya Şurasının sədri, AMEA-nın professoru, riyaziyyat üzrə elmlər doktoru Rövşən Bəndəliyev bildirib ki, AMEA-nın professorlarının Akademiyanın elmi və elmi-təşkilati həyatında daha yaxından iştirakına nail olmaq, AMEA Nizamnaməsi ilə müəyyən edilmiş vəzifələrin icrasında, habelə kadr hazırlığında və innovativ fəaliyyətin inkişaf etdirilməsində onların fəal iştirakını təmin etmək üçün AMEA Rəyasət Heyətinin müvafiq qərarı ilə "AMEA-nın Professorlarının Koordinasiya Şurasının Əsasnamə"si təsdiq edilib. Akademik vurğulayıb ki, qərarda Şuraya "2019-cu il üçün Fəaliyyət Planı"nı hazırlayıb Rəyasət Heyətinə təqdim etmək tapşırılıb.
Rəyasət Heyəti bütün bunları nəzərə alaraq, "AMEA Professorlarının Koordinasiya Şurasının 2019-cu il üçün Fəaliyyət Planı"nı təsdiq edib, nəzərdə tutulan tədbirlərin həyata keçirilməsi istiqamətində tapşırıqlar verib.
Gündəlikdə yer alan növbəti məsələ YUNESKO-nun Dünya Yaddaşı Proqramı üzrə Azərbaycan Milli Komitəsinin tərkibinin və Əsasnaməsinin təsdiqi ilə bağlı olub. Çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, 1992-ci ildən fəaliyyət göstərən YUNESKO-nun Dünya Yaddaşı Proqramının əsas məqsədi ölkələrin sənəd irsini əks etdirən dünya əhəmiyyətli sənədlərin, əlyazmaların, audiovizual vəsaitlərin, kitabxana, muzey, arxivlərdə saxlanılan materialların gələcək nəsillərə çatdırılması üçün qorunmasının təmin edilməsidir.
Natiq Azərbaycan Respublikası tərəfindən təqdim olunmuş "Orta əsrlərə aid tibb və əczaçılıq əlyazmaları"nın 2005-ci ildə, "Məhəmməd Füzulinin "Divan" əlyazmasının surəti"nin isə 2017-ci ildə YUNESKO-nun Dünya Yaddaşı Beynəlxalq Qeydiyyat Siyahısına daxil olunduğunu diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, ölkəmizin yazılı irs nümunələrinin YUNESKO-nun Dünya Yaddaşı üzrə Beynəlxalq Qeydiyyat Siyahısına daxil edilməsi sahəsində qurumlararası əlaqələrinin genişləndirilməsi və sözügedən Proqram çərçivəsində səmərəli fəaliyyətinin təmin edilməsi qurumun Dünya Yaddaşı Proqramı üzrə Azərbaycan Milli Komitəsinin yaradılması zərurətini meydana çıxarıb.
Rəyasət Heyəti qeyd olunanları və AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinin vəsatətini nəzərə alaraq, YUNESKO-nun Dünya Yaddaşı Proqramı üzrə Azərbaycan Milli Komitəsinin tərkibi və Əsasnaməsinin təsdiq edilməsini qərara alıb. Müvafiq sənədin Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin yanında YUNESKO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyasına təqdim olunması da qərarda yer alıb.
Sonda kadr məsələlərinə baxılıb. Rəyasət Heyətinin qərarları ilə Səbuhi Qəhrəmanov AMEA-nın "Elm" nəşriyyatının direktoru, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru Nazim Şükürov "AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkı" MMC-nin direktoru və Rəqsanə Əzizova AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Katibliyinin müdiri vəzifələrinə təyin olunublar.

16 января состоялось очередное заседание Президиума Национальной академии наук Азербайджана. Мероприятие, организованное в Институте физики НАНА, вступительным словом открыл президент НАНА, академик Акиф Ализаде. Академик ознакомил присутствующих с вопросами, стоящими на повестке дня.
На мероприятии был рассмотрен вопрос об усилении кураторской деятельности в связи с распределением обязанностей между членами Президиума НАНА, были даны соответствующие поручения.
Затем был заслушан доклад академика-секретаря Отделения физико-математических и технических наук НАНА, академика Назима Мамедова, отражающий научную и научно-организационную деятельность отделения в 2018 году. Оратор выступил с презентацией, посвященной приоритетным направлениям исследований, которые велись в отделении, и полученным важным научным результатам. После прослушивания доклада состоялись дискуссии, были озвучены ответы на вопросы, принято соответствующее постановление.
На заседании были приняты постановления об утверждении «Номенклатуры должностей Национальной академии наук Азербайджана», «Временных правил проведения конкурса на получение должностей научного сотрудника в научных учреждениях и организациях Национальной академии наук Азербайджана», о внесении частичных изменений в постановление Президиума НАНА от 15 апреля 2015 года, а также о праздновании 90-летнего юбилея члена-корреспондента НАНА Дамира Гаджиева.
Далее на обсуждение был вынесен вопрос об утверждении «Плана работы Координационного совета профессоров НАНА на 2019 год». Председатель Координационного совета профессоров НАНА, профессор НАНА, доктор математических наук Ровшан Бандалиев сообщил, что для обеспечения активного участия профессоров НАНА в научной и научно-организационной жизни Академии, выполнении обязанностей, установленных Уставом НАНА, а также в подготовке кадров и развитии инновационной деятельности соответствующим постановлением Президиума НАНА было утверждено «Положение о Координационном совете профессоров НАНА». Академик подчеркнул, что в постановлении Совету было поручено подготовить и представить на рассмотрение Президиума «План работы на 2019 год».
Учитывая все вышеизложенное, Президиум утвердил «План работы Координационного совета профессоров НАНА на 2019 год» и дал поручения, направленные на осуществление предусмотренных в плане мероприятий.
Следующим на повестке дня стоял вопрос об утверждении состава и Положения о Национальном комитете Азербайджана по Программе ЮНЕСКО «Память мира». В своем выступлении вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли сообщил, что основной целью Программы ЮНЕСКО «Память мира», которая действует с 1992 года, является обеспечение охраны имеющих мировое значение документов, рукописей, аудиовизуальных средств, материалов, хранящихся в библиотеках, музеях, архивах, отражающих документальное наследие стран, с целью их передачи последующим поколениям.
Оратор отметил, что в 2005 году в Международный реестр ЮНЕСКО «Память мира» были включены представленные Азербайджанской Республикой «Средневековые рукописи по медицине и аптекарскому делу», а в 2017 году – «Копия рукописи «Дивана» Мухаммеда Физули». Он добавил, что для расширения связей между организациями, нацеленных на включение образцов письменного наследия нашей страны в Международный реестр Программы ЮНЕСКО «Память мира», и обеспечения эффективной деятельности в рамках вышеназванной Программы возникла необходимость в создании Национального комитета Азербайджана по Программе «Память мира».
Учитывая все вышеизложенное и ходатайство Отделения гуманитарных наук НАНА, Президиум принял постановление об утверждении состава и Положения о Национальном комитете Азербайджана по Программе ЮНЕСКО «Память мира». Согласно постановлению, соответствующий документ должен быть представлен Национальной комиссии Азербайджанской Республики по ЮНЕСКО при Министерстве иностранных дел Азербайджанской Республики.
Затем были рассмотрены кадровые вопросы. Постановлениями Президиума Сабухи Гахраманов был назначен директором издательства «Элм» НАНА, доктор философии по экономике Назим Шукюров – директором ООО «Парк высоких технологий НАНА», Роксана Азизова – начальником Секретариата аппарата Президиума НАНА.