Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 17-ci bəndini rəhbər tutaraq qərara alıram:
1. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilə Türkmənistan Elmlər Akademiyası arasında əməkdaşlıq haqqında 2018-ci il noyabrın 22-də Aşqabad şəhərində imzalanmış Saziş təsdiq edilsin.
2. Bu Fərmanın 1-ci hissəsində göstərilən Saziş qüvvəyə mindikdən sonra Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası onun müddəalarının həyata keçirilməsini təmin etsin.
3. Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi Sazişin qüvvəyə minməsi üçün zəruri olan dövlətdaxili prosedurların yerinə yetirildiyi barədə Türkmənistan Hökumətinə bildiriş göndərsin.

Указ Президента Азербайджанской Республики «Об утверждении Соглашения о сотрудничестве между Национальной Академии наук Азербайджана и Академии наук Туркменистана»
30.01.2019
Руководствуясь пунктом 17 статьи 109 Конституции Азербайджанской Республики постановляю:
1. Утвердить Соглашение о сотрудничестве между Национальной Академии наук Азербайджана и Академии наук Туркменистана, подписанное 22 ноября 2018 года в Ашхабаде.
2. После вступления в силу Соглашения, утвержденного частью 1 настоящего Указа, Национальной Академии наук Азербайджана обеспечить реализацию его положений.
3. Министерству иностранных дел Азербайджанской Республики отправить правительству Туркменистана уведомление о выполнении внутригосударственных процедур, необходимых для вступления в силу Соглашения.