Martın 6-da AMEA Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib. Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə iştirakçıları gündəlikdəki məsələlərlə tanış edib. Bildirib ki, iclas çoxəsrlik Azərbaycan ədəbiyyatının qüdrətli nümayəndəsi Səməd Vurğunun fəaliyyətinə həsr olunub. AMEA rəhbəri böyük şairin unudulmaz alim, vətənpərvər insan olduğunu, xatirəsinin həmişə könüllərdə əbədi qalacağını diqqətə çatdırıb. Əlavə edib ki, Azərbaycan ədəbiyyatında dramaturq kimi şöhrət qazanan Səməd Vurğun zəngin fəaliyyəti ilə, gözəl xatirələrlə yada salınır. Alim Səməd Vurğunun bahar şairi olduğunu və xalq şairi kimi bütün ömrünü insanlığa, vətənpərvərliyə həsr etdiyini diqqətə çatdırıb.
Sonra Humanitar Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli “Səməd Vurğun yaradıcılığında azərbaycançılıq məfkurəsi” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.­ Akademik bildirib ki, milli ədəbi düşüncəmizin məntiqi davamı kimi təzahür edən, öz mənşəyini bilavasitə folklor təfəkkürünün etnik-mədəni potensiyalın­dan götürən, dərin lirizmi və ümumbəşəri dəyərlər sistemi ilə səciyyələnən Səməd Vurğun poeziyasında ən aparıcı ideoloji tendensiyalardan biri azərbaycançılıq məfkurəsi olub. Alim sovet dövründə Səməd Vurğunun azərbaycançılıq məfkurəsinin yalnız milli-mənəvi deyil, eyni zamanda funksional olaraq milli dövlətçilik təfəkkürünün qorunması baxımından da olduqca müstəsna əhəmiyyətə malik olduğunu deyib.
Akademik T.Kərimli ümummilli lider Heydər Əliyevin şairin 90 illik yubileyində Səməd Vurğunun şeirlərinin Azərbaycan dilini zənginləşdirdiyini və inkişaf etdirdiyini söylədiyini xatırladaraq bildirib ki, Ulu öndər dahi ədibin yaradıclığına yüksək dəyər verib.
Ulu öndərin siyasətini uğurla davam etdirən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin şairin 100 illik yubileyinin yüksək səviyyədə keçirilməsi ilə bağlı Sərəncamını xatırladan natiq bildirib ki, bu sənəd ölkə başçısının ədəbiyyatımıza və mədəniyyətimizə göstərdiyi diqqət və qayğının növbəti göstəricisidir.
Məruzə dinlənildikdən sonra müzakirə aparılıb, suallar cavablandırılıb, müvafiq qərar qəbul edilib.
Daha sonra iclasda Rəyasət Heyəti ölkə iqtisadiyyatının və insan kapitalının davamlı inkişafında AMEA-nın iştirakının daha da genişləndirilməsi, Strateji yol xəritələrində verilmiş tapşırıqların icrasının tam həcmdə təmin olunması məqsədilə "AMEA-nın 2019-2020-ci illər üçün Azərbaycan Respublikası iqtisadiyyatının əsas sektorları üzrə Strateji yol xəritələrində qoyulmuş  vəzifələrin icrası üzrə Tədbirlər planı"nı təsdiq edib.
İclasda həmçinin akademik Həmid Araslının 110 illik, akademik Asəf Nadirovun 90 illik yubileylərinin keçirilməsi ilə əlaqədar müvafiq qərarlar qəbul edilib.
Tədbirdə AMEA Rəyasət Heyətinin 29 iyun 2018-ci il tarixli 11/4 nömrəli qərarına dəyişiklik edilməsi, AMEA-nın Lənkəran Elmi Mərkəzində İnformasiya və ictimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin yaradılması, AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar və Fəlsəfə institutlarının strukturlarında qismən dəyişiklik edilməsi haqqında da qərarlar verilib.
Sonda kadr məsələsinə baxılıb. Akademik Ramiz Məmmədov AMEA-nın akademik Həsən Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun direktoru vəzifəsinə təsdiq olunub.

ANAS Presidium held the next meeting on March 6.
Opening the event, ANAS President, academician Akif Alizadeh acquainted the participants with the issues on the agenda. He said that, the meeting is dedicated to the activities of the great representative of the Azerbaijani literature Samad Vurgun.
Head of ANAS stressed that, the famous poet was a prominent scientist and patriot, his memory will always live in the hearts of people. The scientist also stressed that, being a poet of spring and a folk poet, Samad Vurgun devoted his whole life to humanity and patriotism.
Then, Academician-Secretary of ANAS Division of Humanitarian Sciences, academician Teymur Karimli delivered a scientific report on “Ideology of Azerbaijanism in the works of Samad Vurgun”.
Academician said that, one of the leading ideological trends in the poetry of Samad Vurgun, which is a logical continuation of national national literary thought, drawing its content directly from the ethno-cultural potential of folklore thinking and characterized by deep lyricism and a system of human values, is Azerbaijanism. The scientist noted that the ideology of Azerbaijanism in the works of the classic was of exceptional importance during the Soviet period not only in terms of protecting national and moral values, but also functionally in terms of preserving the ideas of national statehood.
Recalling that, at the celebration of the poet's 90th anniversary, national leader Heydar Aliyev noted that, the poetry of Samad Vurgun had enriched and developed the Azerbaijani language, Teymur Karimli added that, the great leader always highly appreciated the creativity of the classics.
Recalling the Order of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, successfully continuing the great leader’s policy, about holding the poet’s 100th anniversary at a high level, he noted that, this document is another evidence of the attention and care of the head of state about our literature and culture.
The event adopted relevant resolutions in connection with the 110th anniversary of academician Hamid Arasli and the 90th anniversary of academician Asaf Nadirov.
The meeting also adopted resolutions on amending the Decree of the Presidium of ANAS No. 11/4 dated June 29, 2018, creating a Department of Information and Public Relations in the Lankaran Regional Scientific Center of ANAS, making partial changes to the structures of the institutions of the Manuscripts after Muhammad Fuzuli and the ANAS Philosophy.
In conclusion was considered a personnel issue. Academician Ramiz Mammadov was approved as Director of ANAS Institute of Geography after academician Hasan Aliyev.