Görkəmli şəxsiyyətlərin, xalq, vətən, dövlət qarşısında xidmətləri olan şəxslərin və şəhidlərin xatirəsinin əbədiləşdirilməsi üzrə komissiya yaradılıb
Azərbaycan Respublikasının Baş naziri Novruz Məmmədov görkəmli şəxsiyyətlərin, xalq, vətən, dövlət qarşısında xidmətləri olan şəxslərin və şəhidlərin xatirəsinin əbədiləşdirilməsi üzrə komissiyanın yaradılması haqqında Qərar imzalayıb.
Qərarla Baş nazirinin müavininin sədrlik etdiyi komissiyaya Müdafiə, Daxili işlər, Mədəniyyət, Gənclər və idman, Təhsil, Səhiyyə, Maliyyə, Əmək və əhalinin sosial müdafiəsi nazirlərinin müavinləri, Əmlak Məsələləri Dövlət Komitəsi sədrinin, Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidməti rəisinin, Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti rəisinin, Dövlət Turizm Agentliyi sədrinin, Milli Arxiv İdarəsi rəisinin müavinləri, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti, Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı, “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsinin İdarə Heyətinin sədri daxildir.
Qərara əsəsən dövlət müəssisələrinin, təşkilatlarının, idarələrinin və digər obyektlərin adlarının dəyişdirilməsi, onlara görkəmli şəxsiyyətlərin, xalq, vətən, dövlət qarşısında xidmətləri olan şəxslərin və şəhidlərin adlarının verilməsi ilə əlaqədar daxil olmuş təkliflər və Nazirlər Kabineti qarşısında qaldırılmış vəsatətlər Nazirlər Kabineti Aparatının aidiyyəti şöbələri tərəfindən araşdırılır və nəticəsi barədə arayışla birlikdə baxılması üçün bu Qərarla yaradılan komissiyaya təqdim edilir.

Премьер-министр Новруз Мамедов подписал Решение "О создании Комиссии по увековечиванию памяти выдающихся личностей, лиц, имеющих заслуги перед народом, родиной, государством, и шехидов".
Согласно решению, председателем Комиссии будет заместитель премьер-министра, секретарем - заведующий отделом по гуманитарным и социальным вопросам аппарата Кабинета министров.
Членами Комиссии определены заместители министров обороны, внутренних дел, культуры, молодежи и спорта, образования, здравоохранения, финансов, труда и социальной защиты населения, а также заместитель председателя Государственного комитета по вопросам имущества, заместитель начальника Государственной службы по мобилизации и призыву на военную службу, заместитель начальника Службы государственной безопасности, заместитель председателя Государственного агентства по туризму, заместитель начальника Управления национального архива, вице-президент Национальной академии наук, глава Исполнительной власти города Баку и председатель правления Управления государственного историко-архитектурного заповедника "Ичеришехер".
Согласно решению, предложения о переименовании государственных учреждений, организаций, управлений и других объектов, о присвоении им имен известных личностей, лиц, имеющих заслуги перед народом, родиной и государством, шехидов и вопросы, поставленные перед Кабинетом министров, будут рассмотрены соответствующими отделами аппарата Кабинета министров и вместе со справкой об итогах будут представлены на рассмотрение созданной комиссии.