Görkəmli şəxsiyyətlərin, xalq, vətən, dövlət qarşısında xidmətləri olan şəxslərin və şəhidlərin xatirəsinin əbədiləşdirilməsi üzrə komissiya yaradılıb
Azərbaycan Respublikasının Baş naziri Novruz Məmmədov görkəmli şəxsiyyətlərin, xalq, vətən, dövlət qarşısında xidmətləri olan şəxslərin və şəhidlərin xatirəsinin əbədiləşdirilməsi üzrə komissiyanın yaradılması haqqında Qərar imzalayıb.
Qərarla Baş nazirinin müavininin sədrlik etdiyi komissiyaya Müdafiə, Daxili işlər, Mədəniyyət, Gənclər və idman, Təhsil, Səhiyyə, Maliyyə, Əmək və əhalinin sosial müdafiəsi nazirlərinin müavinləri, Əmlak Məsələləri Dövlət Komitəsi sədrinin, Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidməti rəisinin, Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti rəisinin, Dövlət Turizm Agentliyi sədrinin, Milli Arxiv İdarəsi rəisinin müavinləri, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti, Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı, “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsinin İdarə Heyətinin sədri daxildir.
Qərara əsəsən dövlət müəssisələrinin, təşkilatlarının, idarələrinin və digər obyektlərin adlarının dəyişdirilməsi, onlara görkəmli şəxsiyyətlərin, xalq, vətən, dövlət qarşısında xidmətləri olan şəxslərin və şəhidlərin adlarının verilməsi ilə əlaqədar daxil olmuş təkliflər və Nazirlər Kabineti qarşısında qaldırılmış vəsatətlər Nazirlər Kabineti Aparatının aidiyyəti şöbələri tərəfindən araşdırılır və nəticəsi barədə arayışla birlikdə baxılması üçün bu Qərarla yaradılan komissiyaya təqdim edilir.

In Azerbaidjan the commission on memorialization of outstanding persons and persons who have rendered distinguished public service, shekhids is created
04.04.2019
Prime Minister Novruz Mammadov signed the Decision "On memorialization of outstanding persons and persons who have rendered distinguished public service, shekhids is created".
According to the decision, the Deputy Prime Minister will be the chairman of the Commission, head of the Department for Humanitarian and Social issues of the Cabinet Office will be the Secretary.
The members of the Commission identified the Deputy Ministers of Defense, internal affairs, Culture, Youth and Sports, Education, Health, Finance, Labor and Social Protection of the Population, as well as the Deputy Chairman of the State Committee on Property Issues, Deputy Head of the State Service for Mobilization and Military Calling, Deputy Head of the State Security Service, Deputy Chairman of the State Agency for Tourism, Deputy Head of the National Archives Directorate, ANAS vise-president, head of the Baku City Executive Power and the chairman of the Office of the “Icheri-sheher” State Historical-Architectural Reserve Department.