Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin (BTEB) Ümumi yığıncağı keçirilib
Aprelin 22-də AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin (BTEB) Ümumi yığıncağı keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova, bölmənin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov, bölmə və büro üzvləri, bölmənin tərkibinə daxil olan elmi müəssisələrin rəhbərləri, BTEB üzrə AMEA-nın professorları və aidiyyəti məsələlər üzrə dəvət olunmuş əməkdaşlar iştirak ediblər.
İclası akademik Əhliman Əmiraslanov açaraq gündəlikdəki məsələlər haqqında iştirakçılara məlumat verib.
Sonra AMEA-nın müxbir üzvü Tərlan Məmmədovun “İnsan furin zülalı geninin ko-ekspressiyası ilə terapevtik zülalların və vaksinlərin yaşıl bitki yarpaqlarında sintezi” mövzusunda elmi məruzəsi dinlənilib. Alim məruzəsində furin enziminin geniş subtrat spesifikliyi ilə fərqləndiyini, müxtəlif zülalların aktivləşməsində iştirak etdiyini, qan laxtalanmasının, hüceyrənin səth reseptorlarının, hormonların və antraks toksininin tənzimlənməsində böyük rol oynadığını söyləyib.
Məruzə dinlənildikdən sonra müzakirələr aparılıb, məruzənin AMEA Rəyasət Heyətinin növbəti iclasına tövsiyə olunmasına qərar verilib.
Tədbirdə bölmənin elmi müəssisələrinin 2019-cu il üçün doktoranturaya və dissertanturaya qəbul planına dair təkliflər səsləndirilib, yerlərin sayının artırılması barədə Rəyasət Heyəti qarşısında vəsatət qaldırılması qərarlaşdırılıb.
Bundan əlavə, Rəyasət Heyətinin “AMEA-nın professoru” elmi adını almaq üçün növbəti müsabiqənin keçirilməsi haqqında” 3 aprel 2019-cu il tarixli, həmçinin “AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin 2018-ci ildə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında” 25 yanvar 2019-cu il tarixli qərarlarının aidiyyəti bəndlərinin icrası barədə müzakirələr aparılıb. İclasda “AMEA-nın professoru” müsabiqəsinə namizədlərin müəyyənləşdirilməsi məqsədilə bölmə üzvlərindən ibarət müvafiq komissiya yaradılıb.
Yığıncaqda Zoologiya İnstitutunun Hidrobiologiya laboratoriyasının rəhbəri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Adil Əliyevə 80 illik və Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun Quba Təcrübə Bazasının aparıcı elmi işçisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Dilşad Bayramova 70 illik yubileyi ilə əlaqədar bölmənin Fəxri fərmanının verilməsi qərara alınıb.
Eyni zamanda Mərkəzi Nəbatat Bağının direktoru vəzifəsini icra edən, biologiya elmləri doktoru, dosent Vahid Fərzəliyevə, Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun Torpaq muzeyinin rəhbəri, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəna Mirzəzadəyə yubileyləri ilə bağlı, eləcə də BTEB-in elmi müəssisə və təşkilatlarının bəzi əməkdaşlarına Elm günü ilə əlaqədar bölmənin Fəxri fərmanları təqdim edilib.
Tədbirdə Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun kiçik elmi işçisi Aynurə Paşayevanın Cənubi Koreyaya, şöbə müdiri Samirə Rüstəmovanın isə Almaniyaya ezam edilməsi haqqında qərar qəbul olunub.

A number of scientific and organizational issues were discussed at the General Meeting of the Division of Biological and Medical Sciences
23.04.2019
The General Meeting of the Division of Biological and Medical Sciences (DBMS) was held at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of ANAS on April 22.
Vice-president of ANAS, academician Irada Huseynova, academician-secretary of Division, academician Ahliman Amiraslanov, members of Division and bureau, heads of scientific institutes, professors of ANAS participated at the event.
Academician Ahliman Amiraslanov opened the meeting and informed the participants about the issues on the agenda.
Then the scientific report of the correspondent member of ANAS Tarlan Mammadov made a report.
After the report was discussed, discussions were held and it was decided to recommend the report to the next meeting of the Presidium of ANAS.
At the event, proposals were made on the admission to the doctoral studies and the dissertation for the 2019 academic year's scientific institutions, and the decision to raise the number of places was made before the Presidium.
The decision of April 3, 2019 "On conducting the next competition for the scientific title of Professor of ANAS" and Decision of 25 January 2019 "On scientific and scientific-organizational activity of the Department of Biological and Medical Sciences of ANAS in 2018" have been discussed at the meeting. An appropriate commission consisting of members of the division was established to determine the candidates for the competition "Professor of ANAS".
Head of Hydrobiology Laboratory, Head of Hydrobiology Laboratory at the Institute of Zoology, PhD in Biology, Associate Professor Adil Aliyev was decided to award the Honorary Decree of the Division on the occasion of the 70th anniversary of Doctor of Philosophy, Associate Professor Dilshad Bayramov, leading scientist of the Guba Experimental Base of the Institute of Genetic Resources.
At the same time, acting director of the Central Botanical Garden, doctor of biological sciences, associate professor Vahid Farzaliyev, head of the Soil Science and Agrochemistry Institute’s Museum, PhD in Agrarian Sciences, Associate Professor Rena Mirzazadeh, as well as some employees of DBMS were presented Honorary decrees of the Division on Science Day.
At the event, the decision was made to send junior Researcher Aynura Pashayeva to South Korea and chief of the department Samira Rustamova to Germany.