Aprelin 24-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda AMEA Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib.
Tədbiri AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə açaraq gündəlikdə yer alan məsələlər haqqında məlumat verib.
Daha sonra iclasda bir sıra elmi-təşkilati məsələlərə baxılıb. İlk olaraq AMEA-nın Ümumi yığıncağının 8 iyun 2018-ci il tarixli qərarının icrası ilə bağlı müzakirə aparılıb. Akademik Akif Əlizadə bildirib ki, qarşıya qoyulan vəzifələri və müəyyən edilən prioritetləri rəhbər tutaraq ötən il akademiyanın müvafiq institut və təşkilatlarında elmi potensialın ölkənin müdafiə, enerji, ekoloji və ərzaq təhlükəsizliyinin təmin edilməsinə yönəldilməsi, innovasiya fəaliyyətinin genişləndirilməsi, kosmik tədqiqatların gücləndirilməsi və kimya sənayesinin yeni əsaslarla formalaşdırılması istiqamətində mühüm işlər görülüb.
AMEA rəhbəri Azərbaycan dilinin qloballaşma şəraitində zamanın tələblərinə uyğun qorunması və inkişaf etdirilməsi, Azərbaycan tarixinin obyektiv elmi prinsiplərlə araşdırılması, ölkənin demoqrafik vəziyyətinin respublikanın sosial-iqtisadi inkişaf perspektivləri baxımından kompleks öyrənilməsi, sənayenin və kənd təsərrüfatının inkişafı prosesində elmin rolunun artırılması və digər istiqamətlərdə də əhəmiyyətli tədbirlərin həyata keçirildiyini deyib. Akademik AMEA əməkdaşlarının sosial problemlərinin həlli istiqamətində görülən işlərin ötən il də davam etdirildiyini, alimlərin güzəştli mənzil təminatı sahəsində müvafiq tədbirlərin həyata keçirildiyini vurğulayıb. Qeyd edib ki, AMEA-da təhsil alan doktorant və magistrantların tədris müddətində yaşayış yeri ilə təmin edilmələri istiqamətində də müvafiq işlər görülüb.
Müzakirədən sonra Rəyasət Heyəti qeyd olunanları nəzərə alaraq, AMEA-nın Ümumi yığıncağının 8 iyun 2018-ci qərarının icrası ilə bağlı görülmüş işləri qənaətbəxş hesab edib.
Tədbirdə AMEA-nın Kimya Elmləri Bölməsinin akademik-katibi vəzifəsini icra edən, akademik Vaqif Fərzəliyevin 80 illik yubileyi ilə bağlı məsələyə baxılıb. Alimin AMEA-nın Fəxri fərmanı ilə təltif olunması, biblioqrafiyasının hazırlanması, yubiley iclasının keçirilməsi qərara alınıb. Digər qərarlarla AMEA-nın müxbir üzvləri - Kazım Ələkbərov və Məmməd Emin Salayevin 110 illik yubileylərinin qeyd edilməsi nəzərdə tutulub.
Rəyasət Heyəti Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamına əsasən 2019-cu ilin "Nəsimi ili" elan edilməsi ilə bağlı müvafiq tədbirlərin həyata keçirilməsi və AMEA-nın Aşqarlar Kimyası İnstitutunun strukturunda qismən dəyişiklik edilməsi barədə də qərar verib.
Tədbirdə AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Samirə Rüstəmovanın Almaniyanın Bonn Universitetinə, institutun kiçik elmi işçiləri - Gülnar Abdullayevanın Böyük Britaniyanın Oksford Universitetinə və Aynurə Paşayevanın Cənubi Koreyanın Pusan Milli Universitetinin Molekulyar Biologiya Departamentinə ezam edilmələri qərara alınıb.
Bundan əlavə, Rəyasət Heyəti aparatının Hüquq və Kadrlar şöbələri birləşdirilərək Kadrlar və hüququn təminatı şöbəsi adlandırılıb.
Sonda kadr məsələlərinə baxılıb. Rəyasət Heyətinin qərarları ilə AMEA-nın müxbir üzvü Dadaş Hüseynov Geologiya və Geofizika İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, geologiya-mineralogiya üzrə fəlsəfə doktoru Yeganə Lətifova isə həmin institutun elmi katibi vəzifələrinə təyin ediliblər.

On April 24, the next meeting of Presidium of ANAS was held at the Institute of Molecular Biology and Biotechnology of Azerbaijan National Academy of Sciences.
The event was opened by academician Akif Alizadeh, President of ANAS, and told about the issues on the agenda.
Then a number of scientific-organizational issues were considered at the meeting. Firstly, the implementation of the decision of the General Assembly of the ANAS on 8 June 2018 was discussed. Academician Akif Alizadeh said that the scientific potential of the academy in relevant institutions and organizations in last year was aimed at ensuring the country's defense, energy, ecological and food security, expanding its innovation activities, strengthening space exploration and forming a new chemical industry based on the priorities of the Academy.
The work carried out in the direction of solution of social problems of the academicians of ANAS has been continued last year. He also noted that the necessary work was carried out to ensure the place of living of the doctoral and masters of ANAS during the study period, and the importance of implementing relevant measures in the field of providing scholarships to academics.
After the discussion, the Presidium considered satisfactory the works on the implementation of the 8 June 2018 decision of ANAS General Assembly.
The meeting touched upon academician Vagif Farzaliyev's 80th Jubilee. It was decided to award the scientist with the Honorary Decree of ANAS, to prepare the bibliography, to hold the anniversary meeting. Other decisions were made to celebrate the 110th jubilee of corresponding members of ANAS - Kazim Alekperov and Mammad Emin Salayev.
The Presidium has also decided to take appropriate measures connected to the announcement of 2019 as the “Year of Nasimi” and to make partial changes in the structure of the Institute of Additives Chemistry.
Leading researcher of the Institute of Molecular Biology and Biotechnology of ANAS, PhD in biology Samira Rustamova was sent to the Bonn University of Germany, junior researcher s of the institute - Gulnar Abdullayeva to Oxford University of Great Britain and Aynura Pashayeva to Molecular Biology Department of Pusan National University in South Korea.
In addition, the Law and HR departments of the Presidium have been merged with the Department of HR and Law Enforcement.
In the end, the personnel issues were considered. Corresponding member of ANAS Dadash Huseynov has been appointed as deputy director of the Institute of Geology and Geophysics, PhD in geology and mineralogy Yegana Latifova as scientific secretary of the enterprise.