Gənc alim və mütəxəssislərin ikinci beynəlxalq elmi konfransı keçiriləcək
3-6 mart 2020-ci tarixlərində Bakıda AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının təşkilatçılığı ilə “Fundamental və tətbiqi elmlərin (təbiət elmləri) müasir problemlərinin həllində multidissiplinar yanaşmalar” mövzusunda II beynəlxalq elmi konfrans keçiriləcək.
AMEA-nın və Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin Elm Fondunun maliyyə dəstəyi ilə keçiriləcək tədbirdə gənc tədqiqatçıların elmi nəticələrinin təqdimatı nəzərdə tutulur.
Konfransda altı panel - "İntellektual sistemlər və texnologiyalar", "Molekulyar biotexnologiya və gen mühəndisliyi", "Riyaziyyatın nəzəri və tətbiqi problemləri", "Nanotexnologiya və materialşünaslıq", "Tətbiqi kristollaqrafiya və yeni materiallar" və "Xəzər dənizinin elmi və nəzəri multidissiplinar problemləri" üzrə müzakirələr aparılacaq. Bundan əlavə, orta məktəblərdə araşdırma aparan məktəblilər  üçün “Elmdə ilk addımlar” mövzusunda panel təşkil olunacaq.
Konfransda iştirak etmək istəyən gənc tədqiqatçılar (40 yaşadək) və orta məktəb şagirdləri tezislərini 1 fevral 2020-ci il tarixinədək burada qeydiyyatdan keçərək göndərə bilərlər.

Состоится вторая международная научная конференция молодых ученых и специалистов
3-6 марта 2020 года в Баку пройдет II Международная научная конференция «Междисциплинарный подход к современным проблемам фундаментальных и прикладных наук (естественные науки)», организованная Советом молодых ученых и специалистов НАНА.
На мероприятии, которое пройдет при финансовой поддержке НАНА и Научного фонда Государственной нефтяной компании Азербайджанской Республики будут представлены научные результаты молодых исследователей.
На конференции будет обсуждаться следующие темы - «Интеллектуальные системы и технологии», «Молекулярная биотехнология и генная инженерия», «Теоретические и прикладные проблемы математики», «Нанотехнология и материаловедение», «Прикладная кристаллография и новые материалы» и «Научные и теоретические мультидисциплинарные проблемы Каспийского моря». Кроме того, для проводящих исследования учащихся среднеобразовательных школ будет организована панель под названием «Первые шаги в науке».
Молодые исследователи (до 40 лет) и учащиеся средних школ, желающие принять участие в конференции, могут отправить свои тезисы, пройдя регистрацию до 1 февраля 2020 года.