AMEA Mərkəzi Nəbatat Bağının 2019-cu ildəki elmi və elmi-təşkilatı fəaliyyətinin hesabatı dinlənilib
07.11.2019
Noyabrın 5-də AMEA Mərkəzi Nəbatat Bağında (MNB) 2019-cu ildə aparılan elmi-tədqiqat və elmi-təşkilati işlərin yekun hesabatı dinlənilib. Tədbirdə Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov, AMEA-nın vitse prezidenti, AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun direktoru, akademik İradə Hüseynova, AMEA Botanika İnstitutunun direktoru, akademik Validə Əlizadə, AMEA Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərov, elmi şuranın üzvləri və Mərkəzi Nəbatat Bağının əməkdaşları iştirak ediblər. Tədbirdən öncə qonaqlar MNB-nin oranjereyasında aparılan yenidənqurma və tərtibat işləri ilə, həmçinin yeni istifadəyə verilən Ziyarətçi Mərkəzi ilə tanış olublar.
Daha sonra baş tutan hesabat iclasında Mərkəzi Nəbatat Bağının direktoru biologiya elmləri doktoru Vahid Fərzəliyev MNB-nin 2019-cu ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinə dair məruzə ilə çıxış edib. Çıxışda Nəbatat Bağında aparılan elmi-tədqiqat işləri, əldə olunan mühüm nəticələr və beynəlxalq əməkdaşlıq fəaliyyəti ilə bağlı ətraflı məlumatlar verilib. O bildirib ki, Nəbatat Bağının bu ilki fəaliyyətində Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərman və sərəncamları, Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin qərar və sərəncamları, dövlət proqramları, AMEA Rəyasət Heyətinin qərarları, AMEA rəhbərliyinin sərəncamları əsas götürülüb, 7 mövzunu əhatə edən 17 iş və 22 mərhələdə tədqiqat işləri yekunlaşdırılıb.
Məruzəçi AMEA Mərkəzi Nəbatat Bağında seleksiya və hibridləşdirmə üsulu ilə yetişdirilmiş ˈAbşeron Simfoniyasıˈ, ˈCəlal Əliyevˈ, ˈHəsən Əliyevˈ, ˈQara Giləˈ, ˈLeylaˈ, ˈLütfi Zadəˈ, ˈŞərqin Səhəriˈ bağ qızılgül sortlarının Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Bitki Sortlarının Qeydiyyatı və Toxum Nəzarəti üzrə Dövlət Xidmətinə müəlliflik şəhadətnaməsi almaq üçün təqdim edildiyini bildirib, digər nailiyyətlərdən danışıb.
Məruzə dinlənildikdən sonra müzakirələr aparılıb, suallar cavablandırılıb.
Müzakirələrə yekun vuran akademik Əhliman Əmiraslanov MNB-də son dövrlərdə aparılan tədqiqat fəaliyyətlərini müsbət qiymətləndirib, onların daha da intensivləşdirilməsi istiqamətində tapşırıqlarını verib.

5 ноября в Центральном Ботаническом Саду НАНА был заслушан итоговый отчет о научно-исследовательской и научно-организационной работе за 2019 год. В мероприятии приняли участие академик-секретарь Отделения биологических и медицинских наук, академик Ахлиман Амирасланов, вице-президент НАНА, директор Института молекулярной биологии и биотехнологий НАНА, академик Ирада Гусейнова, директор Института ботаники НАНА, академик Валида Али-заде, директор Института генетических ресурсов НАНА, член-корреспондент НАНА Зейнал Акперов, члены научного совета и сотрудники Центрального Ботанического Сада. Перед началом мероприятия гости ознакомились с работами по реконструкции и оформлению оранжереи Центрального Ботанического Сада (ЦБС), а также с новым Центром Посетителей.
Затем на отчетном заседании, директор Центрального Ботанического Сада, доктор биологических наук Вахид Фарзалиев выступил с докладом о научной и научно-организационной деятельности ЦБС за 2019 год. В отчете представлена подробная информация об исследовательской деятельности в Ботаническом саду, достигнутых важных результатах и мероприятиях международного сотрудничества. Он отметил, что в этом году деятельность Ботанического сада основывается на указах и распоряжениях Президента Азербайджанской Республики, постановлениях и распоряжениях Кабинета Министров Азербайджанской Республики, государственных программах, постановлениях Президиума НАНА и распоряжениях руководства НАНА. Исследования, охватывающие 7 тем, завершились в 17 работах и 22 этапах.
Докладчик сообщил, что выращенные в Центральном Ботаническом саду НАНА методом селекции и гибридизации сорта садовых роз ˈАбшеронская Симфонияˈ, ˈДжалал Алиевˈ, ˈГасан Алиевˈ, ˈГара
Гилаˈ, ˈЛейлаˈ, ˈЛютфи Задеˈ, ˈШергин сехериˈ были представлены в государственную службу регистрации сортов растений и контроля семян Министерства сельского хозяйства Азербайджанской Республики для получения авторских свидетельств. Он рассказал также и о других достижениях.
После заслушивания доклада были проведены обсуждения и даны ответы на вопросы.
Подводя итоги обсуждений, академик Ахлиман Амирасланов положительно оценил проводимую в последнее время в Центральном Ботаническом Саду исследовательскую деятельность и дал поручения по её дальнейшей интенсификации.