Ukraynanın Botanika Xerson Dövlət Universitetinin professoru İvan Moysiyenko AMEA Botanika İnstitutunu ziyarət edib. Botanika İnstitutunun direktoru, akademik Validə Əlizadə ilə keçən görüşdə qonağa İnstitutda həyata keçirilən elmi tədqiqat işləri və müştərək layihələr haqqında məlumat verilib.
Səfərin məqsədi İnstitutun Herbari Kolleksiyası ilə yaxından tanış olmaq, həmçinin Fondda saxlanılan Qurşunçiçəyikimilər (Plumbaginacea Juss.) fəsiləsinin Limonium Mill. və Armeria (DC.) Willd. cinslərini araşdırmaq idi.
İnstitutun Herbari kolleksiyaları ilə tanış olan qonaq herbari nümunələrinin rəqəmsallaşdırılması və virtual məlumat bazasına daxil edilməsi üzrə aparılan işlərlə yaxından maraqlanıb, bu istiqamətdə fəaliyyət göstərən mütəxəssislərlə müzakirələr aparıb.
İ.Moysiyenko İnstitutda yaradılan şəraitdən  məmnunluğunu bildirib, elmi əməkdaşlıq və təcrübə mübadiləsi üçün geniş imkanların olduğunu vurğulayıb.

Растет интерес зарубежных ученых к гербарной коллекции Института ботаники НАНА
Профессор Херсонского Государственного Ботанического Университета (Украина), Иван Мойсиенко посетил Ботанический институт НАНА. На встрече с директором Института ботаники, академиком Валидой Али-заде гость был проинформирован о научно-исследовательской работе и совместных проектах Института.
Целью визита было ознакомление с гербарной коллекцией института и исследование родов Limonium Mill. и Armeria (DC.) Willd.
семейства Свинчатковые (Плюмба́говые) Plumbaginacea Juss., хранящихся в Фонде.
Ознакомившись с коллекцией института, гость подробно интересовался работами по оцифровке образцов гербария и включению его в виртуальную базу данных, он также провел обсуждения со специалистами, работающими в этом направлении.
И. Мойсиенко выразил удовлетворенность созданными в Институте условиями, подчеркнув широкие возможности для научного сотрудничества и обмена опытом.