"Ulu öndər Heydər Əliyev: Keçmişimizin memarı, gələcəyimizin qarantı" mövzusunda elmi-praktik konfrans keçiriləcək
06.12.2019
Dekabrın 11-də saat 15:00-da AMEA-nın Əsas binasında ümummilli lider Heydər Əliyevin anım günü ilə bağlı "Ulu öndər Heydər Əliyev: Keçmişimizin memarı, gələcəyimizin qarantı" mövzusunda elmi-praktik konfrans keçiriləcək.
AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurası tərəfindən təşkil olunacaq tədbirdə “Heydər Əliyev və Yeni Azərbaycan Partiyası”, “Müstəqil Azərbaycan dövlətçiliyinin qurulmasında Heydər Əliyevin rolu”, “Heydər Əliyev və Azərbaycan mədəniyyətinin yeni intibahı”, “Azərbaycan: Qafqazın lider dövləti” mövzusunda məruzələr dinləniləcək.

Scientific-practical conference "National Leader Heydar Aliyev: architect of our past, guarantor of our future" to be held
06.12.2019
On December 11 at 15:00 in the Main Building of ANAS will be held a scientific-practical conference "National Leader Heydar Aliyev: architect of our past, guarantor of our future", dedicated to the commemoration of the national leader Heydar Aliyev.
The event organized by the Council of Young Scientists and Specialists of ANAS will be listened lectures on following topics - “Heydar Aliyev and New Azerbaijan Party,“ The Role of Heydar Aliyev in the establishment of independent Azerbaijani statehood ”,“ Heydar Aliyev and new revival of Azerbaijani culture ”,“ Azerbaijan: the leading state of the Caucasus ”.