Magistraturaya qəbul olunacaq tələbələrin sayını Nazirlər Kabineti müəyyənləşdirəcək
Nazirlər Kabineti “Magistratura təhsilinin məzmunu, təşkili və “magistr” dərəcələrinin verilməsi Qaydaları”nda dəyişiklik edib.
Qərara əsasən, magistraturaya müvafiq ixtisaslar üzrə qəbul olunacaq tələbələrin sayı mövcud maddi-texniki baza və elmi-pedaqoji potensial nəzərə alınmaqla, Nazirlər Kabineti tərəfindən müəyyənləşdirilir.
Bu qərarla edilən dəyişikliyin tətbiqi ilə əlaqədar dövlət sifarişi və dövlət hesabına təhsil alan tələbələrin təhsil haqqı üçün tələb olunan xərclər Azərbaycan Respublikasının dövlət büdcəsində bu məqsəd üçün nəzərdə tutulmuş vəsait dairəsində maliyyələşdirilir.

Кабинет министров Азербайджанской Республики внес изменения в «Содержание и организацию обучения в магистратуре и правила присвоения степени магистра».
Соответствующий документ подписал премьер-министр страны Али Асадов.
Согласно решению, число студентов, обучающихся по специальностям магистратуры, определяется Кабинетом министров с учетом материально-технической базы и научно-педагогического потенциала.
С учетом поправки к настоящему решению, расходы на обучение студентов, обучающихся по госзаказу и за счет государственного бюджета покрываются из государственного бюджета Азербайджана в пределах средств, предусмотренных для этой цели.