Parisdə Fransa-Azərbaycan Dialoqu Assosiasiyasının (ADFA) təşkilatçılığı, Fransadakı səfirliyimizin və Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondunun dəstəyi ilə Azərbaycan elmi diasporunun təməli qoyulub.
Ölkəmizin Fransadakı səfirliyinin Mədəniyyət Mərkəzində baş tutan yığıncaqda Fransa universitetlərində müxtəlif sahələr üzrə magistratura və doktorantura üzrə təhsil alan, eləcə də artıq doktorluq dərəcəsi almış və elmi tədqiqatla məşğul olan gənc azərbaycanlılar iştirak ediblər.
İclası ADFA-nın prezidenti, Dr. Günel Səfərova açıb, AR Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi və Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondunun elektron portallardan istifadə etməklə birgə layihələrin hazırlanması qaydalarından danışıb.
Sonra çıxış edən ölkəmizin Fransadakı səfiri Rəhman Mustafayev elmi diasporun yaradılmasının vacibliyini vurğulayıb. O, gənclərə elmi diasporanın təşkilatlanması ilə bağlı təklif və tövsiyələrini bildirib. R.Mustafayev Fransanın ali təhsil müəssisələrinin kitabxanalarında Azərbaycanla bağlı nəşrlərin genişləndirilməsi istiqamətində lazımi dəstək göstərməyə hazır olduğunu söyləyib.
Daha sonra Fransada elmi diasporun strukturu, vəzifələri, öhdəlikləri, nizamnaməsi, fəaliyyət strategiyası ilə bağlı fikir mübadiləsi aparıb, təkliflər səsləndirilib. Gənclər elmi diasporanın yaradılmasını yekdilliklə dəstəkləyib, bu sahədə Assosiasiya yaratmaq, elektron elmi jurnalın hazırlanması zərurətinə dair fikirlərini bildiriblər.
Tədbirdə, həmçinin AMEA-nın İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu tərəfindən hazırlanan “Azərbaycan alimləri diasporu” informasiya sistemi və Fransadakı azərbaycanlı tələbə təşkilatları barədə məlumat verilib.

В Париже при организации Ассоциации французско-азербайджанского диалога (ADFA) и поддержке посольства Азербайджана во Франции и Фонда поддержки азербайджанской диаспоры заложена основа азербайджанской научной диаспоры.
На встрече, прошедшей в Культурном центре Посольства нашей страны во Франции, приняла участие азербайджанская молодежь, получающее магистерское и докторское образование во французских университетах, а также те, кто уже получил докторскую степень и занимается научными исследованиями.
Открыв заседание президент ADFA, доктор Гюнель Сафарова рассказала о разработке совместных проектов с использованием электронных порталов Госкомитета по работе с диаспорой и Фонда поддержки диаспоры Азербайджана.
Затем посол нашей страны во Франции Рахман Мустафаев подчеркнул важность создания научной диаспоры. Он выдвинул предложения и рекомендации по организации научной диаспоры. Р.Мустафаев выразил готовность оказать необходимую поддержку в расширении списка связанных с Азербайджаном публикаций в библиотеках французских вузов.
Затем состоялся обмен мнениями о структуре, целях, обязанностях, уставе, стратегии научной диаспоры во Франции и были выдвинуты предложения. Молодежь единодушно поддержала создание научной диаспоры и высказала свое мнение о необходимости создания ассоциации в этой области и разработки электронного научного журнала.
На мероприятии также была представлена информация о подготовленной Институтом информационных технологий НАНА информационной системе «Азербайджанская научная диаспора» и азербайджанских студенческих организациях во Франции.