AMEA-da ictimaiyyətlə əlaqələr şöbələrinin fəaliyyəti təkmilləşdirilir
Dekabrın 18-də AMEA Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Elektron akt zalında akademiyanın institut və təşkilatlarında fəaliyyət göstərən ictimaiyyətlə əlaqələr şöbələrinin 2019-cu il üçün hesabat iclası keçirilib.
İclas AMEA Rəyasət Heyəti aparatının İctimaiyyətlə əlaqələr, mətbuat və informasiya şöbəsi tərəfindən təşkil olunub.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək son dövrlərdə akademiyada aparılan köklü islahatlardan, tətbiq olunan yeniliklərdən söz açıb. Bildirib ki, akademik Ramiz Mehdiyev AMEA-nın prezidenti seçildikdən sonra ictimaiyyətlə əlaqələr şöbələrinin fəaliyyətinin yenidən təşkili ilə bağlı məqsədyönlü qərarlar verib, ciddi tədbirlər həyata keçirib.
İ.Həbibbəyli qeyd edib ki, AMEA-nın İctimaiyyətlə əlaqələr, mətbuat və informasiya şöbəsi ilə ölkənin kütləvi informasiya vasitələri arasında əlaqələr genişlənməli, Azərbaycan elminin ölkədə və dünyada təbliği istiqamətində işlər sürətlənməlidir. Alim beynəlxalq əlaqalərin təşkili və gücləndirilməsində mətbuatın rolunu xüsusi vurğulayaraq, İnternet saytlarının, qəzet və jurnalların siyasi-ideoloji cəhətdən aydın mövqe nümayiş etdirmələrinin zəruriliyini bildirib.
"AMEA-nın ictimaiyyətlə əlaqələr şöbələrinin əməkdaşları elmi və analitik materialların hazırlanmasına xüsusi diqqət yetirməlidirlər" - deyən İ.Həbibbəyli vurğulayıb ki, qələm sahibləri elmi problemləri qabartmalı, akademiyada fəaliyyət göstərən alim və mütəxəssislərdən aktual mövzularda müsahibələr götürməlidirlər. O, mətbu fəaliyyətdə dövlətçilik mövqeyi və siyasi maraqların ortaya qoyulmasının, eləcə də peşəkarlıq və obyektivlik kimi meyarların nəzərə alınmasının son dərəcə vacib olduğunu diqqətə çatdırıb.
AMEA-nın rəsmi İnternet səhifəsi olan science.az-ın fəaliyyətindən danışan İ.Həbibbəyli son zamanlar portalın işinin daha da təkmilləşdiyini bildirib. Alim AMEA-nın “Elm” qəzeti, eləcə də “Elm və həyat” jurnalının da işinin yeni tələblər əsasında qurulması ilə bağlı tədbirlərin görüldüyünü söyləyib.
Akademik İ.Həbibbəyli Moskvaya səfəri barədə məlumat verərək, orada Rusiya Elmlər Akademiyasının Maksim Qorki adına Dünya Ədəbiyyatı İnstitutunun rəhbərliyi ilə görüşdüyünü, iki qurumun saytları arasında təcrübə mübadiləsinin təşkilinə dair müzakirələrin aparıldığını qeyd edib.
İctimaiyyətlə əlaqələr şöbələri ilə Vikipediya arasında münasibətlərin qurulmasının məqsədəuyğun olduğunu deyən AMEA-nın vitse-prezidenti Azərbaycanın dünyada təbliğində bu onlayn ensiklopediyanın əvəzsiz rolunu vurğulayıb. Bildirib ki, Azərbaycan həqiqətlərinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması və dövlətçilik mövqeyinin qorunması AMEA-nın qarşısında duran əsas vəzifələrdəndir.
Sonra İctimaiyyətlə əlaqələr, mətbuat və informasiya şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ağahüseyn Şükürov hesabatla çıxış edib. O, science.az veb-portalında yerləşdirilən xəbərlərin statistikasını təqdim edərək, hesabat ilində saytda 2300-ə yaxın xəbərin yerləşdirildiyini, həmçinin Elm Tv sektoru tərəfindən 900-dən çox videonun yayımlandığını bildirib.
A.Şükürov AMEA Rəyasət Heyəti aparatının mətbu orqanı olan “Elm” qəzeti, o cümlədən “Elm və həyat” jurnalının fəaliyyəti barədə də məlumat verib. Onun sözlərinə görə, il ərzində “Elm” qəzetinin nömrələrində Azərbaycan elminin müxtəlif sahələrini əhatə edən informativ və analitik yazılar dərc olunub. “Elm və həyat” jurnalında isə ölkəmizin hüdudlarından kənarda yaşayan və dünyanın müxtəlif elm mərkəzlərində fəaliyyət göstərən azərbaycanlı alimlərin müsahibə və məqalələri yer alıb.
Daha sonra texnika üzrə fəlsəfə doktoru Zaur Ağamalıyev Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun, Məhsəti Qurbanova Botanika İnstitutunun veb-saytının idarə edilməsi və informasiya təminatı, hesabat ili ərzində KİV-də işıqlandırılan məlumatların statistik göstəriciləri, elmi tədqiqatların, əldə edilən nailiyyətlərin populyarlaşdırılması, institutun fəaliyyətinin sosial mediada təbliği istiqamətində görülən işlər haqda təqdimatla çıxış ediblər.
Sonda tədbir iştirakçılarının sualları cavablandırılıb, ictimaiyyətlə əlaqələr şöbələri arasında əlaqələrin, təşkilati işlərin yüksək səviyyədə qurulması ilə bağlı müvafiq qərarlar verilib.

В НАНА улучшается деятельность отделов по связям с общественностью
18 декабря в Электронном актовом зале Института литературы им. Низами Гянджеви НАНА состоялось отчетное собрание отделов по связям с общественностью институтов и организаций академии за 2019 год.
Заседание было организовано Отделом по связям с общественностью, печати и информации аппарата Президиума НАНА.
На мероприятии вице-президент НАНА академик Иса Габиббейли рассказал о фундаментальных реформах и инновациях, реализованных в Академии. По его словам, после избрания академика Рамиза Мехтиева президентом НАНА были приняты целенаправленные решения касательно реорганизации отделов по связям с общественностью.
По словам И.Габиббейли, отношения между Отделом по связям с общественностью, печати и информации НАНА и средствами массовой информации страны должны быть расширены, а работа по пропаганде азербайджанской науки в стране и в мире должна быть ускорена. Ученый отметил роль прессы в организации и укреплении международных отношений и подчеркнул необходимость четкой с политико-идеологической точки зрения демонстрации позиции веб-сайтов, газет и журналов.
«Сотрудники отделов по связям с общественностью НАНА должны уделять особое внимание подготовке научно-аналитических материалов», - сказал И. Габиббейли, и подчеркнул важность позиционирования государственности и политических интересов в прессе, а также учета таких критериев, как профессионализм и объективность.
Говоря о деятельности официального веб-сайта НАНА science.az, И. Габиббейли сказал, что в последнее время работа портала усовершенствована. Ученый сказал, что также были приняты меры для организации деятельности газеты «Элм» («Наука») и журнала «Элм ве хаят» («Наука и жизнь») на основе новых требований.
Академик И.Габиббейли, проинформировав о своем визите в Москву, отметил, что встретился с руководством Российского института мировой литературы имени Максима Горького и обсудил обмен опытом между веб-сайтами двух организаций.
Подчеркнув целесообразность налаживания отношений между отделами по связям с общественностью и Википедией, вице-президент НАНА отметил неоценимую роль этой онлайн-энциклопедии в пропаганде Азербайджана во всем мире. Было отмечено, что донесение правды об Азербайджане до мирового сообщества и защита позиции государственности является одной из главных задач, стоящих перед Академией наук.
Затем с докладом выступил заведующий Отделом по связям с общественностью, печати и информации доктор философии по филологии Агагусейн Шукюров. Он предоставил статистику по новостям, опубликованным на веб-портале science.az, и сообщил, что в отчетном году на сайте было размещено около 2300 новостных статей и более 900 видео было транслировано сектором Elm TV.
А.Шукуров также проинформировал о деятельности являющейся печатным органом аппарата Президиума НАНА газеты «Элм», в том числе журнала «Элм ве хаят». По его словам, в течение года в номерах газеты «Элм» были опубликованы информационные и аналитические статьи, охватывающие различные области отечественной науки. Журнал «Элм ве хаят» включает в себя интервью и статьи азербайджанских ученых, живущих за пределами страны и занимающихся деятельностью в различных научных центрах по всему миру.
Далее доктор философии по технике Заур Агамалыев и Мехсети Гурбанова выступили с презентациями об управлении веб-сайтами Института нефтехимических процессов и Института ботаники соответственно. Выступившие проинформировали участвующих об информационном обеспечении сайтов, статистических показателях новостей, освещенных в СМИ за отчетный период, а также о работе, проделанной в направлении популяризации научных исследований и полученных результатов, пропаганде деятельности института в социальных медиа.
В заключение были даны ответы на вопросы участников мероприятия. Соответствующие решения были приняты относительно установления отношений между отделами связей с общественностью.