2020-ci ilin yanvar ayında tanınmış neftçi-alim və geoloq, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Neft Şirkətinin birinci vitse-prezidenti, iki dəfə respublika Dövlət Mükafatı və Heydər Əliyev Mükafatı laureatı, akademik Xoşbəxt Bağı oğlu Yusifzadənin 90 yaşı tamam olur.
Xoşbəxt Yusifzadə Xəzər dənizində genişmiqyaslı axtarış-kəşfiyyat işlərinin uğurla aparılmasında və onun zəngin potensialının üzə çıxarılmasında müstəsna xidmətlər göstərmiş, Azərbaycanın neft salnaməsinə parlaq səhifələr yazmışdır. Xoşbəxt Yusifzadənin iştirakı və rəhbərliyi ilə 20-dən artıq neft-qaz yatağı kəşf edilib istismara verilmişdir. Müstəqil Azərbaycanın yeni neft strategiyasının müvəffəqiyyətlə həyata keçirilməsində onun böyük əməyi vardır. Geoloq-alimin neft və qaz sənayesinin aktual problemlərinin həllinə dair araşdırmaları layiqincə qiymətləndirilmişdir.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq və Azərbaycanın neft-qaz sənayesinin inkişafına mühüm töhfələrini nəzərə alaraq, akademik Xoşbəxt Yusifzadənin anadan olmasının 90-cı ildönümünün qeyd olunmasını təmin etmək məqsədi ilə qərara alıram:
1. Azərbaycan Respublikasının Dövlət Neft Şirkəti Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilə birlikdə akademik Xoşbəxt Yusifzadənin 90 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbirlər planı hazırlayıb həyata keçirsin.

Распоряжение Президента Азербайджанской Республики о проведении 90-летнего юбилея Хошбахта Юсифзаде
В январе 2020 года исполняется 90 лет известному ученому-нефтянику и геологу, первому вице-президенту Государственной нефтяной компании Азербайджанской Республики, дважды лауреату Государственной премии республики и лауреату Премии Гейдара Алиева, академику Хошбахту Баги оглу Юсифзаде.
Хошбахту Юсифзаде принадлежат исключительные заслуги в успешном проведении широкомасштабных поисково-разведывательных работ на Каспийском море и выявлении его богатого потенциала, он вписал яркие страницы в нефтяную летопись Азербайджана. С участием и под руководством Хошбахта Юсифзаде были открыты и введены в эксплуатацию более 20 нефтегазовых месторождений. Он внес большой вклад в успешную реализацию новой нефтяной стратегии независимого Азербайджана. Исследования геолога-ученого по решению актуальных проблем нефтегазовой промышленности получили достойную оценку.
Руководствуясь пунктом 32 статьи 109 Конституции Азербайджанской Республики и учитывая важный вклад в развитие нефтегазовой промышленности Азербайджана, в целях обеспечения проведения 90-летия со дня рождения академика Хошбахта Юсифзаде постановляю:
1. Государственной нефтяной компании Азербайджанской Республики совместно с Национальной Академией Наук Азербайджана подготовить и осуществить план мероприятий, посвященных 90-летнему юбилею академика Хошбахта Юсифзаде.
2. Кабинету Министров Азербайджанской Республики решить вопросы, вытекающие из настоящего Распоряжения.