AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev “Clarivate Analytics” (Thomson Reuters) agentliyinin Rusiya və MDB ölkələri üzrə icraçı direktoru Oleq Utkini və təşkilatın Təhsil proqramları üzrə direktoru Valentin Boqorovu qəbul edib.
Görüşdə akademik Ramiz Mehdiyev AMEA ilə “Clarivate Analytics”in sıx əlaqələrinin olduğunu bildirib. İki qurum arasında imzalanan əməkdaşlıq müqaviləsi nəticəsində dünyanın aparıcı elmmetrik bazası “Web of Science”dan istifadə edən AMEA alimlərinin sayının artdığını vurğulayan akademik elmi müəssisələrin agentlik ilə əməkdaşlığını yüksək qiymətləndirib.
Səmimi qəbula görə minnətdarlığını bildirən Oleq Utkin “Clarivate Analytics” agentliyinin mütəxəssisləri tərəfindən AMEA-da bir sıra seminar və treninqlərin keçirildiyini söyləyib. Bildirib ki, seminarlarda alimlərə bu bazadan istifadə yolları, bazaya daxil olan jurnallarda məqalələrin dərc edilməsi qaydaları, müxtəlif sahələr üzrə elmi məqalələrin tələbləri və s. haqqında ətraflı məlumat verilib. O.Utkin vurğulayıb ki, baza məlumatlarına əsasən elmi əsərlərin sayına görə Azərbaycan Cənubi Qafqaz ölkələri sırasında birinci yerə yüksəlib.
Müzakirələr zamanı humanitar və ictimai elmlər sahəsi üzrə tədqiqatların mühüm elmi nəticələrinin impakt-faktorlu jurnallarda məqalə kimi çapına müəyyən məhdudiyyətlərin olması və ölkə üzrə bu istiqamətdə elmi jurnalın formalaşdırılması məsələsinə baxılması və s. ətrafında fikir mübadiləsi edilib.
Görüşdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli və “Clarivate Analytics”in Azərbaycan üzrə nümayəndəsi və elmi-informasiya resursları üzrə eksperti Aygün Babazadə də iştirak ediblər.

Президент Национальной академии наук Азербайджана, академик Рамиз Мехтиев встретился с исполнительным директором агентства «Clarivate Analytics» (Thomson Reuters) по России и странам СНГ Олегом Уткиным и руководителем отдела образовательных программ Валентином Богоровым.
В ходе встречи академик Рамиз Мехтиев сообщил, что между НАНА и «Clarivate Analytics» налажены тесные связи. Подчеркнув, что в результате подписания договора о сотрудничестве между двумя организациями возросла численность ученых НАНА, пользующихся ведущей наукометрической базой мира «Web of Science», академик высоко оценил сотрудничество академических научных учреждений с агентством.
Выразив свою благодарность за радушный прием, Олег Уткин сообщил, что специалисты агентства «Clarivate Analytics» провели в НАНА ряд семинаров и тренингов. Он отметил, что на семинарах подробно говорилось о способах использования базы, правилах публикации статей в журналах, которые входят в базу, требованиях, предъявляемых к статьям, охватывающим различные научные отрасли, и т.п. Олег Уткин подчеркнул, что, согласно данным базы, по количеству научных трудов Азербайджан занимает первое место среди республик Южного Кавказа.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями по таким вопросам, как существование определенных ограничений в сфере публикации в журналах с импакт-фактором важных научных результатов исследований в области гуманитарных и общественных наук в форме статьи и рассмотрение вопроса о формировании в стране научного журнала в данной сфере.
На встрече приняли участие вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли и представитель «Clarivate Analytics» по Азербайджану и эксперт по научно-информационным ресурсам Айгюн Бабазаде.