AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev “Clarivate Analytics” (Thomson Reuters) agentliyinin Rusiya və MDB ölkələri üzrə icraçı direktoru Oleq Utkini və təşkilatın Təhsil proqramları üzrə direktoru Valentin Boqorovu qəbul edib.
Görüşdə akademik Ramiz Mehdiyev AMEA ilə “Clarivate Analytics”in sıx əlaqələrinin olduğunu bildirib. İki qurum arasında imzalanan əməkdaşlıq müqaviləsi nəticəsində dünyanın aparıcı elmmetrik bazası “Web of Science”dan istifadə edən AMEA alimlərinin sayının artdığını vurğulayan akademik elmi müəssisələrin agentlik ilə əməkdaşlığını yüksək qiymətləndirib.
Səmimi qəbula görə minnətdarlığını bildirən Oleq Utkin “Clarivate Analytics” agentliyinin mütəxəssisləri tərəfindən AMEA-da bir sıra seminar və treninqlərin keçirildiyini söyləyib. Bildirib ki, seminarlarda alimlərə bu bazadan istifadə yolları, bazaya daxil olan jurnallarda məqalələrin dərc edilməsi qaydaları, müxtəlif sahələr üzrə elmi məqalələrin tələbləri və s. haqqında ətraflı məlumat verilib. O.Utkin vurğulayıb ki, baza məlumatlarına əsasən elmi əsərlərin sayına görə Azərbaycan Cənubi Qafqaz ölkələri sırasında birinci yerə yüksəlib.
Müzakirələr zamanı humanitar və ictimai elmlər sahəsi üzrə tədqiqatların mühüm elmi nəticələrinin impakt-faktorlu jurnallarda məqalə kimi çapına müəyyən məhdudiyyətlərin olması və ölkə üzrə bu istiqamətdə elmi jurnalın formalaşdırılması məsələsinə baxılması və s. ətrafında fikir mübadiləsi edilib.
Görüşdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli və “Clarivate Analytics”in Azərbaycan üzrə nümayəndəsi və elmi-informasiya resursları üzrə eksperti Aygün Babazadə də iştirak ediblər.

Academician Ramiz Mehdiyev met with representatives of agency “Clarivate Analytics”
President of the Azerbaijan National Academy of Sciences Ramiz Mehdiyev received the Executive Director of agency “Clarivate Analytics” (Thomson Reuters) for Russia and CIS countries Oleg Utkin, and director of Educational Programs of the very organization Valentin Bogorov.
At the meeting, academician Ramiz Mehdiyev stated that, ANAS has a close cooperation with “Clarivate Analytics”. He highly appreciated the cooperation of the academic institutions with the agency, highlighting the increasing number of ANAS scientists’ using Web of Science, world's leading sciencemetric base, because of a cooperation agreement signed between the two institutions.
Expressing his gratitude for the warm welcome, Oleg Utkin said that a number of seminars and trainings were held by the specialists of “Clarivate Analytics” in ANAS. He said that seminars provided scholars on how to use this database, how to publish articles in journals included in the database, requirements of scientific articles in various fields etc. Utkin stressed out that, according to the database, Azerbaijan ranked first among the countries of the South Caucasus for the number of scientific works.
The meeting was attended by ANAS vice-president academician Isa Habibbayli and representative of agency “Clarivate Analytics” in Azerbaijan and expert on scientific -information resources Aygun Babazadeh.