Məlum olduğu kimi, “Doktoranturaların yaradılması və doktoranturaya qəbul Qaydaları”nda dəyişiklik edilməsi barədə Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 13 noyabr 2019-cu il tarixli 443 nömrəli Qərarına əsasən, doktoranturaya qəbul olmaq istəyənlər xarici dildən, fəlsəfədən və ixtisas fənnindən ali təhsil pilləsinin magistratura səviyyəsi üçün qüvvədə olan tədris proqramları həcmində qəbul imtahanları verirlər. Xarici dil üzrə imtahanlar Azərbaycan Respublikasının Dövlət İmtahan Mərkəzi (DİM) tərəfindən keçirilir. Xarici dil üzrə imtahanın məzmunu, vaxtı, imtahan nəticələrinin qiymətləndirilməsi qaydası və keçid balı Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası və Azərbaycan Respublikasının Təhsil Naziriyi ilə razılaşdırılmaqla, DİM tərəfindən müəyyənləşdirilir.
Dissertantlıq yolu ilə “fəlsəfə doktoru” elmi dərəcəsi almaq istəyən şəxslər də xarici dildən bu qaydada qəbul imtahanı verirlər.
Qəbul imtahanında “Xarici dillərə yiyələnmə səviyyəsinin müəyyənləşdirilməsi üzrə ümumavropa tövsiyə çərçivə sənədi”nə (CEFR) və beynəlxalq dil imtahanlarının strukturuna müvafiq olaraq, namizədlərin xarici dillər üzrə oxu, dinləyib-anlama, yazı və danışıq bacarıqlarının, dildən kommunikativ məqsədlə istifadəetmə bacarıqlarının, lüğət ehtiyatına və qrammatik minimuma yiyələnmə səviyyəsinin yoxlanılıb qiymətləndirilməsi nəzərdə tutulur. Danışıq bacarıqlarının yoxlanılması xüsusi hazırlıq işlərinin görülməsini, qiymətləndirməni həyata keçirəcək kadrların hazırlanmasını və təlimlərin keçirilməsini tələb etdiyinə və həmin işlərə xeyli vaxt və resurs tələb olunduğuna görə bu sahədə bacarıqların cari qəbul kampaniyası zamanı deyil, növbəti qəbuldan etibarən yoxlanılması planlaşdırılır.
Doktoranturaya qəbul olunmaq istəyənlər üçün xarici dil üzrə imtahanın məzmununu və məqsədini müəyyənləşdirən qəbul imtahanı proqramları bu qurumun rəsmi internet saytında yerləşdirilərək namizədlərə təqdim edilib. Doktoranturaya və dissertanturaya hazırlaşanlar xarici dillər üzrə qəbul proqramlarını verilmiş linklərdən (Azərbaycan, rus) yükləyib tanış ola bilərlər.
Doktoranturaya xarici dillər üzrə qəbul imtahanının məqsədi CEFR-in B2 səviyyəsinə uyğun olaraq, bir sıra bacarıqları qiymətləndirməkdir.
Namizədlərin hər bir test tapşırığına düzgün cavabı bir balla qiymətləndirilir, səhv cavablar düzgün cavabların nəticəsinə təsir göstərmir. Esse yazısı maksimum 10 balla qiymətləndirilir. Beləliklə, imtahanda toplanıla biləcək maksimal bal 50-yə bərabərdir. İmtahanda xarici dilə yiyələnmə səviyyəsini qiymətləndirmək üçün təqdim olunan hər bir blok üzrə balların minimum 20 faizini, ümumilikdə imtahandan isə azı 25 bal toplamış namizədlər keçid balını toplamış hesab edilir və fəlsəfə imtahanına buraxılırlar.
Qeyd edək ki, yaxın günlərdə doktoranturaya və dissertanturaya xarici dillər üzrə qəbul imtahanının modeli əsasında onlayn sınaq imtahanının keçirilməsi nəzərdə tutulur.

According to the "Rules for the establishment of doctoral studies and admission to doctoral studies", approved by decree No. 129 of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan dated July 1, 2010 and a decree of the Cabinet of Ministers No. 443 dated November 13, 2019 on amendments to these Rules, persons wishing to enter entrance examinations in a foreign language are taken to doctoral studies (with the exception of the Russian language, the choice should be free or correspond to the specialty), philosophy and subject of the specialty in the amount of existing educational programs for the master's level higher education. The examination in foreign languages is carried out by the State Examination Center (hereinafter - SCE) of the Republic of Azerbaijan. The content and time of the exam in foreign languages, as well as passing scores and rules for assessing exam results, are determined by the SCE, in agreement with the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan and the National Academy of Sciences of Azerbaijan.
Persons wishing to obtain a PhD degree through thesis also pass the entrance exam in a foreign language.
In accordance with the Common European Reference Framework for the Determination of Foreign Language Proficiency (CEFR) and the structure of international language exams, entrance examinations provide for testing and evaluating candidates' reading, listening, writing and speaking skills, language skills for communicative purposes, and vocabulary proficiency and grammatical minimum. Due to the fact that the organization of the process of testing conversational skills in a foreign language of candidates requires some preparation, the assessment of skills in this area will be carried out from next year.
The program of entrance exams, which defines the content and purpose of the foreign language exam for those wishing to enter a doctoral program, is available on the official website of this institution. Persons wishing to enter doctoral and doctoral studies can download the foreign language admission program by following the links (Azerbaijan, Russian).
The candidate’s correct answer to each test task is evaluated by one point, and incorrect answers do not affect the results of the correct answers. An essay is rated at a maximum of 10 points. Thus, the maximum score for the exam is 50. Candidates who have scored at least 20% of the scores for each block submitted to assess the level of foreign language proficiency, and at least 25 points in the exam, are considered to have scored a passing score and are allowed to take the philosophy exam.
Note that in the near future it is planned to conduct an online exam for doctoral studies and dissertations based on the model of entrance exams in foreign languages.