Nazirlər Kabineti Azərbaycan Respublikasının "Ali təhsil müəssisələrinin və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının magistraturalarına qəbul Qaydaları”nda dəyişiklik edib.
Qərara əsasən, beynəlxalq təcrübədə olduğu kimi magistraturaya qəbul imtahanının yalnız bir mərhələdə - ümumi intellekt səviyyəsinin (məntiqi təfəkkürün), informatika və xarici dil üzrə biliklərin qiymətləndirilməsi üzrə keçirilməsini nəzərdə tutur.
Qeyd edək ki, hazırda magistraturaya qəbul imtahanları iki mərhələdə - ümumi intellekt səviyyəsinin (məntiqi təfəkkürün), informatika və xarici dil üzrə biliklərin qiymətləndirilməsi və ixtisas fənləri üzrə biliklərin qiymətləndirilməsi üzrə aparılır.
Dəyişikliyə əsasən, magistraturaya qəbul imtahanı Dövlət İmtahan Mərkəzi tərəfindən bir mərhələdə mərkəzləşdirilmiş qaydada bakalavrların ümumi intellekt səviyyəsinin (məntiqi təfəkkürünün), informatika və xarici dil biliklərinin qiymətləndirilməsi üzrə keçiriləcək.
Yeni dəyişikliklərə əsasən, xüsusi qabiliyyət tələb edən ixtisaslar üzrə ixtisas magistraturasının ixtisaslaşmalarına və jurnalistika üzrə magistratura ixtisaslaşmalarına qəbul olmaq istəyən və qəbul imtahanındakı nəticələri Mərkəz tərəfindən Təhsil Nazirliyi ilə razılaşdırılmaqla müəyyən edilən müsabiqə şərtini ödəyən bakalavrlar qəbul imtahanını verdikdən sonra Mərkəz tərəfindən elan edilən müddətdə qabiliyyət imtahanı verməlidirlər.

The Cabinet of Ministers made amendments to the "Rules for admission to the master studies of higher educational institutions and Azerbaijan National Academy of Sciences".
In this regard, Prime Minister Ali Asadov signed a decree.
According to the decree, as in international practice, admission to the master studies will consist of only one stage - an assessment of the general level of intelligence (logical thinking), knowledge of computer science and a foreign language.
Noted that at the present time entrance examinations to the master's program are held in two stages - assessment of the general level of intelligence (logical thinking), knowledge of computer science and a foreign language, and assessment of knowledge in the specialties.
According to the amendment, entrance examinations to the master's program will be carried out by the State Examination Center at one stage to assess the level of general intelligence (logical thinking), knowledge of computer science and foreign language proficiency of bachelors.
According to the change, in order to choose a specialization in professions that require special abilities, from now on, it will be taken into account not whether the result of the examination to identify skills in the competition conditions, but to receive a "credit" in this exam, as is customary when choosing a specialization in the journalism specialty.