AMEA ilə TÜBİTAK-ın birgə elan etdiyi müsabiqəyə dair maarifləndirici seminar keçirilib
Yanvarın 23-də AMEA-nın Əsas binasında Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası və Türkiyə Elmi və Texnoloji Tədqiqat Şurası (TÜBİTAK) arasında imzalanmış Əməkdaşlıq Sazişi üzrə Müştərək Proqram çərçivəsində elan olunan müsabiqəyə dair məlumatlandırma seminarı keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının beynəlxalq əlaqələr şöbələrinin məsul şəxsləri, akademiyanın gənc alimləri, eləcə də respublikanın ali təhsil və elmi-tədqiqat mərkəzlərinin nümayəndələri iştirak ediblər.
Seminarı AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Esmira Əlirzayeva açaraq bildirib ki, 1963-cü ildən fəaliyyət göstərən TÜBİTAK dünyanın aparıcı təşkilatları və universitetləri ilə birgə mütəmadi layihələr həyata keçirir. O, AMEA ilə TÜBİTAK tərəfindən artıq üçüncü müsabiqənin elan olunduğunu, bu dəfə akademiya ilə yanaşı, həmçinin respublikanın digər elmi-tədqiqat mərkəzləri və təhsil müəssisələrindən də layihələrin qəbul ediləcəyini vurğulayıb.
Müsabiqənin 6 mart 2020-ci il tarixinə qədər qüvvədə olduğunu xatırladan E.Əlirzayeva layihə təkliflərinin Türkiyə və Azərbaycandan tərəfdaş qruplar tərəfindən birlikdə ingilis dilində hazırlanmasının zəruriliyinə toxunub, layihənin prioritet sahəni və hər iki ölkə üçün aktual olan mövzunu əhatə etməli olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, mövzunun adının seçilməsinə, eləcə də ərizə forması doldurulan zaman texniki şərtlərə (sənədlər, imzalar və s.) xüsusi diqqət yetirilməlidir. O, qəbul olunan layihələrin texniki baxışdan keçdikdən sonra 4 kateqoriya üzrə qiymətləndirilmə üçün beynəlxalq ekspertlərə göndəriləcəyini və ən yüksək orta bal toplayan 3 layihəyə dəstək veriləcəyini deyib.
İdarə rəisi daha sonra ərizə formasının doldurulma qaydasını əyani nümayiş etdirib, iştirakçıların suallarını cavablandırıb.
Sonda Avropa Komissiyasının Tədqiqat və İnnovasiya Proqramı (“Horizon 2020”) üzrə Milli əlaqələndirici şəxsləri Tofiq Babayev və Rövşən Kərimov azərbaycanlı alim və mütəxəssislərin proqramda iştirakının gücləndirilməsi məqsədilə fikirlərini bölüşüblər.

Educational seminar on the competition announced jointly by ANAS and TUBITAK
On January 23, an educational seminar on the competition announced in the framework of the joint program on the cooperation agreement signed between the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS) and Council for Scientific and Technical Research of Turkey (TUBITAK) was held in the Main Building of ANAS.
The event was attended by senior officials of the departments of international relations of scientific institutions and organizations of ANAS, young scientists of the academy, as well as representatives of higher educational institutions and research centers of the republic.
At the seminar, head of the Office of International Relations of the Presidium of ANAS, PhD in Biology, Associate Professor Esmira Alirzayeva noted that TUBITAK, which has been operating since 1963, regularly carries out projects with leading organizations and universities around the world. Announcing the announcement of the third competition by ANAS and TUBITAK, E. Alirzayeva brought to the attention that this time along with the academy, projects of other research centers and educational institutions of the republic will be accepted.
Noting that the competition will last until March 6, 2020, E. Alirzayeva spoke about the need to develop project proposals in English together with groups of partners from Turkey and Azerbaijan, and added that the project should cover a priority area and topic that is relevant for both countries. It was also noted that special attention should be paid to the choice of the name of the topic, as well as technical characteristics (documents, signatures, etc.) when filling out the application form. She brought to the attention that after the technical review, the projects will be sent to international experts for evaluation in four categories and support will be given to three projects with the highest average score.
Then the office head clearly showed a sample of filling out the application form and responded questions of the participants.
In conclusion, Tofig Babayev and Rovshan Karimov, national coordinators of the European Commission's Research and Innovation Program (Horizon 2020), shared their views on expanding the participation of Azerbaijani scientists and specialists in this program.