AMEA ilə TÜBİTAK-ın birgə elan etdiyi müsabiqəyə dair maarifləndirici seminar keçirilib
Yanvarın 23-də AMEA-nın Əsas binasında Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası və Türkiyə Elmi və Texnoloji Tədqiqat Şurası (TÜBİTAK) arasında imzalanmış Əməkdaşlıq Sazişi üzrə Müştərək Proqram çərçivəsində elan olunan müsabiqəyə dair məlumatlandırma seminarı keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının beynəlxalq əlaqələr şöbələrinin məsul şəxsləri, akademiyanın gənc alimləri, eləcə də respublikanın ali təhsil və elmi-tədqiqat mərkəzlərinin nümayəndələri iştirak ediblər.
Seminarı AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Esmira Əlirzayeva açaraq bildirib ki, 1963-cü ildən fəaliyyət göstərən TÜBİTAK dünyanın aparıcı təşkilatları və universitetləri ilə birgə mütəmadi layihələr həyata keçirir. O, AMEA ilə TÜBİTAK tərəfindən artıq üçüncü müsabiqənin elan olunduğunu, bu dəfə akademiya ilə yanaşı, həmçinin respublikanın digər elmi-tədqiqat mərkəzləri və təhsil müəssisələrindən də layihələrin qəbul ediləcəyini vurğulayıb.
Müsabiqənin 6 mart 2020-ci il tarixinə qədər qüvvədə olduğunu xatırladan E.Əlirzayeva layihə təkliflərinin Türkiyə və Azərbaycandan tərəfdaş qruplar tərəfindən birlikdə ingilis dilində hazırlanmasının zəruriliyinə toxunub, layihənin prioritet sahəni və hər iki ölkə üçün aktual olan mövzunu əhatə etməli olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, mövzunun adının seçilməsinə, eləcə də ərizə forması doldurulan zaman texniki şərtlərə (sənədlər, imzalar və s.) xüsusi diqqət yetirilməlidir. O, qəbul olunan layihələrin texniki baxışdan keçdikdən sonra 4 kateqoriya üzrə qiymətləndirilmə üçün beynəlxalq ekspertlərə göndəriləcəyini və ən yüksək orta bal toplayan 3 layihəyə dəstək veriləcəyini deyib.
İdarə rəisi daha sonra ərizə formasının doldurulma qaydasını əyani nümayiş etdirib, iştirakçıların suallarını cavablandırıb.
Sonda Avropa Komissiyasının Tədqiqat və İnnovasiya Proqramı (“Horizon 2020”) üzrə Milli əlaqələndirici şəxsləri Tofiq Babayev və Rövşən Kərimov azərbaycanlı alim və mütəxəssislərin proqramda iştirakının gücləndirilməsi məqsədilə fikirlərini bölüşüblər.

23 января в Главном здании НАНА состоялся просветительский семинар по конкурсу, объявленному в рамках совместной программы по договору о сотрудничестве, подписанному между Национальной академией наук Азербайджана и Советом по научно-техническим исследованиям Турции (ТЮБИТАК).
В мероприятии приняли участие ответственные лица отделов международных связей научных учреждений и организаций НАНА, молодые ученые академии, а также представители высших учебных заведений и научно-исследовательских центров республики.
На семинаре начальник Управления международных связей Президиума НАНА доктор философии по биологии, доцент Эсмира Алирзаева отметила, что ТЮБИТАК, функционирующий с 1963 года, регулярно осуществляет проекты с ведущими организациями и университетами мира. Сообщив об объявлении НАНА и ТЮБИТАК уже третьего конкурса, Э.Алирзаева довела до внимания, что на этот раз наряду с академией будут приниматься проекты других исследовательских центров и учебных заведений республики.
Отметив, что конкурс продлится до 6 марта 2020 года, Э.Алирзаева коснулась необходимости разработки проектных предложений на английском языке совместно с группами партнеров из Турции и Азербайджана, и добавила, что проект должен охватывать приоритетную область и тему, которая актуальна для обеих стран. Было также отмечено, что особое внимание следует уделить выбору названия темы, а также техническим характеристикам (документы, подписи и т. д.) при заполнении формы заявки. Она довела до внимания, что после технического обзора проекты будут направлены международным экспертам для оценки в 4 категориях и поддержка будет оказана 3 проектам с наивысшим средним баллом.
Затем начальник управления наглядно показала образец заполнения формы заявки и ответила на вопросы участников.
В заключение национальные координаторы Программы исследований и инноваций Европейской комиссии («Горизонт 2020») Тофиг Бабаев и Ровшан Каримов поделились своими взглядами на расширение участия азербайджанских ученых и специалистов в этой программе.