AMEA-nın 75 illiyi Beynəlxalq Türk Akademiyasının tədbirlər planında yer alıb
Yanvarın 30-da Bakıda keçirilən Beynəlxalq Türk Akademiyası Elmi Şurasının üçüncü toplantısında bu qurumun planlaşdırılan yubiley tədbirlərinin siyahısı təsdiqlənib.
İclasda Beynəlxalq Türk Akademiyasının prezidenti Darxan Kıdırali müəssisənin 2020-ci il üçün fəaliyyət planı haqqında məlumat verib. Bildirib ki, bu il Monqolustanda “Tonyukuk” abidəsinin 1300, “Manas” dastanının 1025 illiyi, Abay Kunanbayevin anadan olmasının 175, Üzeyir Hacıbəylinin anadan olmasının 135 illiyi, o cümlədən AMEA-nın yaradılmasının 75-ci, Beynəlxalq Türk Akademiyasının yaradılmasının isə 10-cu ildönümü qeyd olunacaq.
Tədbirdə Təhsil naziri Ceyhun Bayramovun təklifi ilə Ə.Haqverdiyevin 150 və Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin 100 illik yubileyləri də təşkilatın tədbirlər planına daxil edilib.

На прошедшем в Баку 30 января третьем заседании Ученого совета Международной тюркской академии был утвержден список запланированных мероприятий этой организации.
На встрече президент Международной тюркской академии Дархан Кидирали проинформировал о плане деятельности организации на 2020 год. Он сказал, что в этом году в Монголии будет отмечаться 1300-летие памятника «Тонюкуку», 1025-летие эпоса «Манас», 175-летие Абая Кунанбаева, 135-летие Узеира Гаджибейли, 75-летие НАНА и 10-летие основания Международной тюркской академии.
По предложению министра образования Джейхуна Байрамова 150-летие А.Хагвердиева и 100-летие Азербайджанского государственного университета нефти и промышленности были также включены в план мероприятий этой организации.