AMEA-nın 75 illiyi Beynəlxalq Türk Akademiyasının tədbirlər planında yer alıb
Yanvarın 30-da Bakıda keçirilən Beynəlxalq Türk Akademiyası Elmi Şurasının üçüncü toplantısında bu qurumun planlaşdırılan yubiley tədbirlərinin siyahısı təsdiqlənib.
İclasda Beynəlxalq Türk Akademiyasının prezidenti Darxan Kıdırali müəssisənin 2020-ci il üçün fəaliyyət planı haqqında məlumat verib. Bildirib ki, bu il Monqolustanda “Tonyukuk” abidəsinin 1300, “Manas” dastanının 1025 illiyi, Abay Kunanbayevin anadan olmasının 175, Üzeyir Hacıbəylinin anadan olmasının 135 illiyi, o cümlədən AMEA-nın yaradılmasının 75-ci, Beynəlxalq Türk Akademiyasının yaradılmasının isə 10-cu ildönümü qeyd olunacaq.
Tədbirdə Təhsil naziri Ceyhun Bayramovun təklifi ilə Ə.Haqverdiyevin 150 və Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin 100 illik yubileyləri də təşkilatın tədbirlər planına daxil edilib.

A list of planned activities of this organization was approved at the third meeting of the Scientific Council of the International Turkic Academy in Baku on January 30.
During the meeting, President of the International Turkic Academy Darkhan Kidirali informed about the organization’s activity plan for 2020. He said that this year Mongolia will celebrate the 1300th anniversary of the Tonyukuk monument, the 1025th anniversary of the Manas epic, the 175th anniversary of Abay Kunanbayev, the 135th anniversary of Uzeyir Hajibeyli, the 75th anniversary of ANAS and the 10th anniversary of the founding of the International Turkic academy.
On the proposal of the Minister of Education Jeyhun Bayramov, the 150th anniversary of A.Hagverdiyev and 100th anniversary of Azerbaijan State University of Oil and Industry were also included in the organization’s action plan.