AMEA Rəyasət Heyətinin mətbu orqanı olan “Elm” qəzetinin növbəti nömrəsi işıq üzü görüb.
Qəzetin ilk səhifəsində "Əbdürrəhim bəy Haqverdiyevin 150 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında", "AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin 80 illiyinin qeyd edilməsi haqqında", "R.M.Məmmədovun “Şöhrət” ordeni ilə təltif edilməsi haqqında" və "F.Y.Əliyevin “Şöhrət” ordeni ilə təltif edilməsi haqqında" ölkə başçısının müvafiq sərəncamları yer alıb.
Mətbu orqanın növbəti səhifələrində AMEA-da Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının İqtisadi siyasət və sənaye məsələləri şöbəsinin müdiri Natiq Əmirov, Maliyyə naziri Samir Şərifov, Əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Sahil Babayev, Kənd təsərrüfatı naziri İnam Kərimov, İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov, eləcə də Rusiya Federasiyası Prezidentinin Beynəlxalq mədəni əməkdaşlıq üzrə xüsusi nümayəndəsi Mixail Şvıdkoyla keçirilən görüşlər əksini tapıb.
Bundan əlavə, nəşrdə Beynəlxalq Türk Akademiyası Elmi Şurasının üçüncü toplantısı, Azərbaycan Respublikası Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının yeni tərkibi, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının yeni strukturu, İctimai Elmlər, Yer Elmləri və Naxçıvan bölmələrinin 2019-cu ildəki elmi və elmi-təşkilati hesabatları, AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyevin Avropa Komissiyasının nümayəndələri ilə görüşü və Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin Ümumi yığıncağı haqqında materiallar oxuculara təqdim olunur.
"Akademik Ramiz Mehdiyevin nəzəri baxışlarında Azərbaycanın liderlik fenomeni" adlı məqalə, Yüksək Texnologiyalar Parkının Ekspertlər Şurasının iclası, UNESCO-nun Dünya Yaddaşı Proqramı üzrə Azərbaycan Milli Komitəsinin ilk toplantısı, Azərbaycan alimlərinin AMEA-nın 75 illik yubileyinə töhfəsi, science.az-ın 25 illik yubileyi ilə bağlı portalın Vikipediya məlumatlarının təkmilləşdirilməsi, akademiyada koronavirusa dair keçirilən maarifləndirici tədbirlər, həmçinin 2 Fevral - Azərbaycan Gəncləri Günü və digər xəbərlərlə qəzetin növbəti səhifələrində tanış olmaq olar.
Nəşrdə, həmçinin “Nizamişünaslığın nailiyyətlərinə elmi baxış”, “Həmişə gənc qalan sənət ocağı”, “Eneolit və Tunc dövrlərinin tədqiqatçısı”, “Almaniyada professor adını qazanmış ilk azərbaycanlı” sərlövhəli məqalələr, region xəbərləri, yeni nəşrlər haqqında məlumat və elmi yeniliklər dərc edilib.

New issue of “Elm” newspaper released
The next issue of the newspaper “Elm”, which is the printing organ of the Presidium of ANAS, was released.
On the first page of the newspaper are reflected the relevant decrees of the head of the country “On the 150th anniversary of Abdurrahim bey Hagverdiyev,” “On the 80th anniversary of the National Museum of Azerbaijani Literature named after Nizami Ganjavi,” “On awarding R.Mammadov with the Order of Shohrat and F.Y. Aliyev with the Order of Shohrat.
The next pages of the newspaper reflected the meetings held in ANAS with the head of the Department of Economic Policy and Industry of the Presidential Administration of the Republic of Azerbaijan Natig Amirov, Minister of Finance Samir Sharifov, Minister of Labor and Social Welfare Sahil Babayev, Minister of Agriculture Inam Karimov, Minister of Economy Mikail Jabbarov, and also with the special representative of the President of the Russian Federation for International Cultural Cooperation Mikhail Shvidkoy.
In addition, the new issue includes materials on the third meeting of the Scientific Council of the International Turkic Academy, the new composition of the Council for the Coordination of Scientific Research of the Republic of Azerbaijan, the new structure of the Presidium of ANAS, scientific and organizational reports of the Division of Social Sciences, Division of Earth Sciences and Nakhchivan Division in 2019, the meeting of the first vice-president of ANAS, academician Ibrahim Guliyev with representatives of the European Commission and materials on the general meeting of the Division of Biological and Medical Sciences.
Readers are also presented the articles “The Phenomenon of Azerbaijan’s Leadership in Theoretical Views of Academician Ramiz Mehdiyev”, the meeting of the Expert Council of the High-Tech Park, the first meeting of the Azerbaijan National Committee for the UNESCO World Memory Program, contribution of Azerbaijani scientists to the 75th anniversary of ANAS, updating Wikipedia information on science.az on the occasion of the 25th anniversary of the portal, educational events organized by ANAS in connection with the coronavirus.
The publication also includes articles such as “The Scientific Approach to the Basics of Lower Knowledge,” “Forever Young Center of Art,” “Researcher of the Eneolithic and Bronze Ages,” “The First Azerbaijanian to Become a Professor in Germany,” regional news, new publications, and scientific innovation.
The newspaper, consisting of 20 pages, also contains materials in Russian.
Note that, editor-in-chief of the Elm newspaper, published since 1984, is the head of the Department of Public Relations, Press and Information, Ph.D. in Philology, Agahuseyn Shukurov.