AMEA Rəyasət Heyətinin mətbu orqanı olan “Elm” qəzetinin növbəti nömrəsi işıq üzü görüb.
Qəzetin ilk səhifəsində "Əbdürrəhim bəy Haqverdiyevin 150 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında", "AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin 80 illiyinin qeyd edilməsi haqqında", "R.M.Məmmədovun “Şöhrət” ordeni ilə təltif edilməsi haqqında" və "F.Y.Əliyevin “Şöhrət” ordeni ilə təltif edilməsi haqqında" ölkə başçısının müvafiq sərəncamları yer alıb.
Mətbu orqanın növbəti səhifələrində AMEA-da Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının İqtisadi siyasət və sənaye məsələləri şöbəsinin müdiri Natiq Əmirov, Maliyyə naziri Samir Şərifov, Əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Sahil Babayev, Kənd təsərrüfatı naziri İnam Kərimov, İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov, eləcə də Rusiya Federasiyası Prezidentinin Beynəlxalq mədəni əməkdaşlıq üzrə xüsusi nümayəndəsi Mixail Şvıdkoyla keçirilən görüşlər əksini tapıb.
Bundan əlavə, nəşrdə Beynəlxalq Türk Akademiyası Elmi Şurasının üçüncü toplantısı, Azərbaycan Respublikası Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının yeni tərkibi, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının yeni strukturu, İctimai Elmlər, Yer Elmləri və Naxçıvan bölmələrinin 2019-cu ildəki elmi və elmi-təşkilati hesabatları, AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyevin Avropa Komissiyasının nümayəndələri ilə görüşü və Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin Ümumi yığıncağı haqqında materiallar oxuculara təqdim olunur.
"Akademik Ramiz Mehdiyevin nəzəri baxışlarında Azərbaycanın liderlik fenomeni" adlı məqalə, Yüksək Texnologiyalar Parkının Ekspertlər Şurasının iclası, UNESCO-nun Dünya Yaddaşı Proqramı üzrə Azərbaycan Milli Komitəsinin ilk toplantısı, Azərbaycan alimlərinin AMEA-nın 75 illik yubileyinə töhfəsi, science.az-ın 25 illik yubileyi ilə bağlı portalın Vikipediya məlumatlarının təkmilləşdirilməsi, akademiyada koronavirusa dair keçirilən maarifləndirici tədbirlər, həmçinin 2 Fevral - Azərbaycan Gəncləri Günü və digər xəbərlərlə qəzetin növbəti səhifələrində tanış olmaq olar.
Nəşrdə, həmçinin “Nizamişünaslığın nailiyyətlərinə elmi baxış”, “Həmişə gənc qalan sənət ocağı”, “Eneolit və Tunc dövrlərinin tədqiqatçısı”, “Almaniyada professor adını qazanmış ilk azərbaycanlı” sərlövhəli məqalələr, region xəbərləri, yeni nəşrlər haqqında məlumat və elmi yeniliklər dərc edilib.

Вышел очередной номер газеты «Элм», являющейся печатным органом Президиума НАНА.
На первой странице газеты нашли свое отражение соответствующие распоряжения главы страны «О 150-летии Абдуррагима бека Хагвердиева», «О 80-летии Национального музея азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви», «О награждении Р.М.Мамедова орденом «Шохрат» и «О награждении Ф.Ю.Алиева орденом «Шохрат».
На очередных страницах газеты нашли отражения прошедшие в НАНА встречи с начальником управления экономической политики и промышленности Администрации Президента Азербайджанской Республики Натигом Амировым, министром финансов Самиром Шарифовым, министром труда и социальной защиты населения Сахилем Бабаевым, министром сельского хозяйства Инамом Каримовым, министром экономики Микаилом Джаббаровым, а также со специальным представителем Президента Российской Федерации по международному культурному сотрудничеству Михаилом Швыдким.
Кроме того, в новый выпуск включены материалы о третьем заседании Ученого совета Международной тюркской академии, новом составе Совета по координации научных исследований Азербайджанской Республики, новой структуре Президиума НАНА, научных и научно-организационных отчетах Отделения общественных наук, Отделения наук о Земле и Нахчыванского отделения в 2019 году, встрече первого вице-президента НАНА академика Ибрагима Гулиева с представителями Европейской комиссии и материалы об общем собрании Отделения биологических и медицинских наук.
К вниманию читателей также представлены статьи «Феномен лидерства Азербайджана в теоретических взглядах академика Рамиза Мехтиева», заседание Экспертного совета Парка высоких технологий, первое собрание Азербайджанского национального комитета по Программе Всемирной памяти ЮНЕСКО, вклад азербайджанских ученых в 75-летие НАНА, обновление в Википедии информации о science.az по случаю 25-летия портала, просветительские мероприятия, организованные в НАНА в связи с коронавирусом.
Публикация также включает в себя такие статьи, как «Научный подход к достижениям низамиведения», «Вечно молодой очаг искусства», «Исследователь эпохи энеолита и бронзы», «Первый азербайджанец, который получил звание профессора в Германии», региональные новости, новые публикации и научные инновации.
Газета, состоящая из 20 страниц, также содержит материалы на русском языке.
Отметим, что главным редактором газеты «Элм», издающейся с 1984 года, является заведующий Отделом по связям с общественностью, печати и информации доктор философии по филологии Агагусейн Шукуров.