AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin 31 yanvar 2020-ci il tarixli sərəncamına əsasən, akademiyanın II kurs magistrantları təhsil proqramının əsas tərkib hissəsi olan elmi-tədqiqat təcrübəsinə başlayıblar.
Təcrübə müddətində magistrantlar elmi-tədqiqat işlərinin yerinə yetirilməsinin əsas yolları, dissertasiya işi üçün eksperimental xarakterli materialların toplanması, elmi-analitik informasiyalarla işləmək və eksperimental təcrübələrin aparılması istiqamətində praktiki biliklər əldə edirlər.
Elmi-tədqiqat təcrübəsində 19 ixtisas, 48 ixtisaslaşma üzrə 67 magistrant iştirak edir. Daha sonra isə magistrantlar elmi-pedaqoji təcrübə keçəcəklər.

Магистранты НАНА проходят научно-исследовательскую практику
Согласно распоряжению президента НАНА академика Рамиза Мехтиева от 31 января 2020 года, магистранты второго курса Академии приступили к научно-исследовательской практике, которая является основным компонентом образовательной программы.
Во время практики магистранты получают практические знания об основных способах проведения исследований, сборе экспериментальных материалов для диссертационной работы, работе с научной и аналитической информацией и проведении экспериментальных испытаний.
В научно-исследовательской практике принимают участие 67 магистрантов по 19 специальностям, 48 специализациям. Затем магистранты пройдут научно-педагогическую практику.