Çoxcildliyin müəlliflər heyətinin iştirakı ilə müşavirə keçirilib
Bu gün Rəyasət Heyətində AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin sədrliyi ilə “İstiqlal salnaməsi: Azərbaycan Respublikasının müstəqillik tarixi (1991-2020)” çoxcildliyinin müəlliflər heyətinin qarşısında duran vəzifələrlə bağlı müşavirə keçirilib.
Tədbirdə kitabın baş redaktoru, akademik Ramiz Mehdiyev çıxış edərək çoxcildliyin hazırlanması və nəşri haqqında AMEA Rəyasət Heyətinin müvafiq qərarının qəbul olunduğunu diqqətə çatdırıb. Çoxcildliyi Azərbaycanın müstəqillik dövrünün elmi-nəzəri salnaməsi kimi qiymətləndirən alim nəşrin tarixi əhəmiyyəti, eləcə də tematik və metodoloji xüsususiyyətlərindən bəhs edib.
AMEA-nın prezidenti kitabda ulu öndər Heydər Əliyev və Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin siyasi hakimiyyətləri dövründə ölkəmizdə baş vermiş ictimai-siyasi proseslər, dövlət quruculuğu məsələləri, daxili və xarici siyasət, elm, təhsil və mədəniyyətin inkişafı və s. kimi prioritet istqiamətlərin yer alacağını qeyd edib. O, ölkəmizin müstəqillik tarixinin bütün proseslərini əhatə edəcək bu nəşrin humanitar və ictimai elmlər sahəsində çalışan alimlərimizin mühüm elmi araşdırmaları əsasında ərsəyə gələcəyini bildirib.
Daha sonra AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək çoxcildliyin hazırlanması ilə bağlı qarşıda duran vəzifələrdən söz açıb, hər bir fəsil üzrə işlənəcək mövzular və müəlliflər heyəti haqqında məlumat verib.
Müşavirədə Tarix İnstitutunun direktoru, akademik Yaqub Mahmudovİqtisadiyyat İnstitutunun direktoru, professor Nazim İmanovFəlsəfə İnstitutunun direktor müavini, professor Eynulla Mədətli, Dövlət İdarəçilik Akademiyasının kafedra müdiri, professor Əli Həsənov və başqaları çıxış edərək ölkə tarixinin olduqca mühüm bir dövrünə həsr olunacaq kitab haqqında fikir və mülahizələrini irəli sürüblər, tapşırılan işləri vaxtında və yüksək keyfiyyətlə yerinə yetirəcəklərini bildiriblər.
Sonda akademik Ramiz Mehdiyev “İstiqlal salnaməsi: Azərbaycan Respublikasının müstəqillik tarixi (1991-2020)” çoxcildliyinin müəlliflər kollektivinə müvafiq tövsiyə və tapşırıqlarını verib.

Под председательством президента Национальной академии наук Азербайджана, академика Рамиза Мехтиева состоялось совещание, на котором обсуждались задачи, стоящие перед авторским коллективом многотомника «Летопись свободы: история независимости Азербайджанской Республики (1991-2020)».
В своем выступлении на совещании, которое проходило в Президиуме НАНА, главный редактор научного труда, академик Рамиз Мехтиев сообщил, что соответствующее постановление о подготовке и издании многотомника было принято на заседании Президиума НАНА. Говоря об исторической значимости многотомника, который станет научно-теоретической летописью периода независимости нашей страны, академик Рамиз Мехтиев подробно рассказал о тематических и методологических особенностях издания.
Отметив, что в труде найдут свое отражение такие важные сферы, как общественно-политические процессы, происходящие в период правления общенационального лидера Гейдара Алиева и Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева, вопросы государственного строительства, внутренняя и внешняя политика, развитие науки, образования и культуры и т.д., академик Рамиз Мехтиев выразил свою уверенность в том, что многотомник «Летопись свободы: история независимости Азербайджанской Республики (1991-2020)» станет результатом серьезных научных изысканий отечественных ученых, занятых в сфере гуманитарных и общественных наук.
Затем первый вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли подробно рассказал о предстоящих задачах, связанных с подготовкой многотомника, предусмотренных направлениях, темах каждой главы и авторском коллективе труда.
На совещании выступили директор Института истории, академик Ягуб Махмудов, директор Института экономики, профессор Назим Иманов, заместитель директора Института философии по научной работе, профессор Эйнулла Мадатли, заведующий кафедрой Академии государственного управления при Президенте Азербайджанской Республики, профессор Али Гасанов и другие, которые высказали свои суждения по теме и отметили, что своевременно и качественно выполнят возложенные на них обязанности.
В заключение академик Рамиз Мехтиев дал авторскому коллективу многотомника «Летопись свободы: история независимости Азербайджанской Республики (1991-2020)» соответствующие рекомендации и поручения.