Respublikada koronavirus pandemiyası ilə bağlı dövlət tərəfindən görülən zəruri tədbirlər, o cümlədən infeksiyanın sürətlə yayılmasının qarşısının alınması üçün xüsusi karantin rejiminin tətbiqi bu gün hər birimizin üzərinə yeni vəzifələr qoyur. Bu vəzifələrin dəqiq və məsuliyyətlə yerinə yetirilməsi dövlətin həyata keçirdiyi fəaliyyətin nə dərəcədə effektiv olduğunu şərtləndirən amillərdəndir.
Bu fikirlər AMEA-nın akademik Abdulla Qarayev adına Fiziologiya İnstitutunun direktoru, biologiya üzrə elmlər doktoru Ulduz Həşimovanın müsahibəsində yer alıb. Alim bildirib ki, ilk olaraq, yerinə yetirilməsi çox asan olan, eyni zamanda, sosial məsuliyyət hissi tələb edən “Evdə qal” layihəyəsinə qoşularaq, özünün və yaxınlarının sağlamlığını qorumaq, bununla da ölkə rəhbərliyinin pandemiyanın qarşısının alınması üçün tibbi, sosial və digər sahələrdə atdığı ciddi, böyük xərclər tələb edən addımlara dəstək vermək hər birimizin borcudur.
Direktor qeyd edib ki, Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargahın 20 mart 2020-ci il tarixdən bir sıra dövlət qurumlarının, o cümlədən AMEA əməkdaşlarının martın 29-dan 1 ay müddətinə növbədənkənar məzuniyyətə göndərilməsi haqqında qərarı artıq qüvvəyə minib. Buradan əməkdaşları məzuniyyətə gedən təşkilatların fəaliyyətlərinin tam dayanmaması və “koronavirus məzuniyyətindən” qayıdandan sonra fəaliyyətin daha tez bərpası ilə bağlı ikinci vacib vəzifə irəli çıxır.
Alim AMEA-nın Fiziologiya İnstitutunda rəsmi olmasa da, mahiyyətcə fövqəladə olan bu vəziyyətdə qurumun elmi-təşkilati fəaliyyətinin tənzimlənməsi istiqamətində müəyyən işlərin görüldüyünü, laboratoriyaların iş planlarında müvafiq dəyişikliklərin edildiyini deyib: “Bizim institutun elmi işlərinin əsasını eksperimental tədqiqatlar təşkil etdiyi üçün bu dəyişikliklər ilk növbədə, təcrübələrin aparılması ilə bağlı fəaliyyətdə əksini tapıb. Belə ki, yaranmış vəziyyətlə bağlı əvvəlcədən planlaşdırılmış bütün təcrübələr təxirə salınıb. Karantin müddətində təcrübədə olan eksperimental heyvanlar institutun vivarisinə köçürülüb, onlara qulluq etmək məqsədilə müvafiq əməkdaşlara xüsusi qrafik üzrə işə çıxmaq üçün icazə verilib”.
Ulduz Həşimovanın sözlərinə görə, bu müddətdə institutun elmi potensialı son illər əldə edilmiş nəticələrin təhlili, ümumiləşdirilməsi, eləcə də icmal və məqalələrin hazırlanmasına, o cümlədən Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsindən, AMEA Rəyasət Heyəti aparatından gələn qərar və sərəncamların, tapşırıqların icrasına yönəldilib. Son 10 ildə Fiziologiya İnstitutunda əldə edilmiş ən mühüm elmi nəticələr artıq tərtib edilib və bölməyə təqdim olunub.
O, bildirib ki, hazırda elmi müəssisənin əməkdaşları institutun yarandığı gündən ölkəmizdə fiziologiya elminin inkişafı, xüsusilə bu sahədə əldə olunan nailiyyətlər haqqında məlumatları toplayaraq icmal məqalə üzərində çalışır. Qeyd edib ki, cari ildə Fiziologiya İnstitutunun yaradıcısı və hazırda adını daşıdığı görkəmli fizioloq, akademik Abdulla Qarayevin anadan olmasının 110 illiyinin qeyd olunması nəzərdə tutulub. Karantin rejiminə baxmayaraq bu istiqamətdə də təşkilati işlər təbii ki, bugünkü şəraitə müvafiq formada davam edir. AMEA-nın Xəbərlər jurnalının “Həyat elmləri və biotibb” seriyasının Abdulla Qarayevin yubiliyinə həsr olunacaq xüsusi buraxılışına ingilisdilli məqalələrin toplanması və ekspertizası üzrə işlər ev şəraitində yerinə yetirilir.
İnstitutun beynəlxalq əlaqələrini davam etdirdiyini deyən direktor Sankt-Peterburq alimləri ilə aparılan “Yaşla bağlı və sosial əhəmiyyətli xəstəliklərin erkən diaqnostikasına qeyri-invaziv innovativ yanaşmaların işlənməsi” layihəsi üzrə tədqiqatlar barədə də məlumat verib.
Alim Akademiyanın digər müəssisələrində olduğu kimi, Fiziologiya İnstitutunda da magistratura proqramının distant formada aparılmasının təşkil edildiyini, qurumun veb-saytına fənlərin müvafiq mövzuları üzrə mühazirə, seminar materialları və digər əlavə vəsaitlərin yerləşdirildiyini vurğulayıb.
U.Həşimova bir vətəndaş kimi “Evdə qal” layihəsinə qoşularaq bu günlərdə bütün əmək fəaliyyətini, yaxınları ilə əlaqələrini, məişət qayğılarını karantinlə bağlı xüsusi rejimin tələblərinə uyğun olaraq həyata keçirdiyini qeyd edib. O, hər kəsə intizamlı olmağı, evini tərk etməməyi tövsiyə edib: “Gündəlik minimal fiziki aktivliyi təmin etmək üçün adi ev işləri ilə yanaşı, hər gün ən azı 30 dəqiqə idmanla məşğul oluram. Özünütəcrid bu günün tələbidir və mən həmvətənlərimi bu tələbə riayət etməyə çağırıram”.

Улдуз Гашимова: «Соответствующие изменения внесены в планы работы лабораторий Института физиологии»
Необходимые меры, принятые государством в связи с пандемией коронавируса в стране, включая введение особого карантинного режима для предотвращения быстрого распространения инфекции, сегодня накладывают новые обязанности на каждого из нас. Точное и ответственное выполнение этих задач является одним из факторов, определяющих эффективность деятельности государства.
Эти взгляды были высказаны в интервью с директором Института физиологии имени академика Абдуллы Гараева НАНА доктором биологических наук Улдуз Гашимовой. Ученый сказала, что, прежде всего, присоединившись к проекту «Оставайся дома», который очень прост в реализации, но также требует чувства социальной ответственности, каждый из нас обязан присоединиться и защитить здоровье себя и своих близких, тем самым поддерживая серьезные, дорогостоящие шаги, предпринятые руководством страны в медицинской, социальной и других областях для предотвращения пандемии.
Директор отметила, что решение Оперативного штаба при Кабинете министров от 20 марта 2020 года касательно отправки ряда государственных учреждений, в том числе сотрудников НАНА во внеочередной отпуск с 29 марта сроком на один месяц, уже вступило в силу. В связи с этим возникает вторая важная задача - не прекращать деятельность организаций, сотрудники которых находятся в отпуске.
Ученый добавила, что проделана определенная работа по регулированию научной и организационной деятельности института в этой сложной ситуации: «Поскольку основой научной работы нашего института являются экспериментальные исследования, эти изменения в первую очередь отражаются в деятельности, связанной с экспериментами. Таким образом, все заранее спланированные эксперименты по ситуации были отложены. Во время карантинного периода экспериментальные животные были переведены в виварий института, и для ухода за ними соответствующему персоналу было разрешено работать по специальному графику».
По словам Улдуз Гашимовой, научный потенциал института направлен на анализ и обобщение результатов, полученных за последние годы, а также на подготовку обзоров и статей, а также на выполнение решений и распоряжений Отделения биологических и медицинских наук Президиума НАНА. Наиболее важные научные результаты, полученные в Институте физиологии за последние 10 лет, уже собраны и представлены в отделение.
Она сообщила, что в настоящее время сотрудники научного учреждения работают над обзорной статьей, собирая информацию о развитии физиологической науки в нашей стране, особенно о достижениях в этой области со времени создания института. Она отметила, что в этом году исполняется 110 лет со дня рождения основателя Института физиологии выдающегося физиолога академика Абдуллы Гараева. Несмотря на карантинный режим, организационная работа в этом направлении, конечно, продолжается в соответствии с сегодняшними условиями. Работа по сбору и экспертизе англоязычных статей для посвященного юбилею Абдуллы Гараева специального выпуска журнала «Известия НАНА» серии «Науки о жизни и биомедицина», продолжается дома.
Отметив, что институт продолжает свои международные связи, директор также проинформировала об исследованиях, проведенных петербургскими учеными по проекту «Разработка неинвазивных инновационных подходов к ранней диагностике возрастных и социально значимых заболеваний».
Ученый отметила, что Институт физиологии, как и другие учреждения Академии, организует дистанционное обучение по магистерской программе, лекции, семинары и другие дополнительные материалы по соответствующим темам размещаются на сайте института.
У.Гашимова отметила, что как гражданка, присоединилась к проекту «Оставайся дома» и в эти дни она выполняет всю свою трудовую деятельность в соответствии с требованиями особого карантинного режима. Она посоветовала всем быть дисциплинированными и не выходить из дома: «Для обеспечения минимальной ежедневной физической активности в дополнение к обычным домашним обязанностям я ежедневно занимаюсь спортом. Изоляция является требованием сегодняшнего дня, и я призываю моих соотечественников следовать ей ".