İqlim şəraiti COVID-19 xəstəliyinə səbəb olan koronavirus infeksiyasının yayılması aktivliyinə təsir etmir.
ria.ru saytı xəbər verir ki bu barədə məlumat “Canadian Medical Association Journal” jurnalında dərc olunan tədqiqatın nəticələrində əksini tapıb.
Alimlər 144 geosiyasi zonada 375 min 600 təsdiqlənmiş yeni tip koronavirus yoluxmasını analiz ediblər. Onlar martın 20-dən 27-nə qədər coğrafi en dairəsi, havanın hərarəti, rütubətlik kimi geniş faktorları nəzərə alaraq yoluxmanın dinamikasının müqayisəsini aparıblar. Bundan başqa, təsir dövrü ərzində (martın 7-dən 13-dək) xəstəliyin yayılmasına qarşı tətbiq edilən tədbirlərə də diqqət yetirilib.
Mütəxəssislər COVID-19 xəstəliyinin epidemik artımının coğrafi enlik və ya havanın hərarətindən əhəmiyyətli asılılığını müəyyən etməsələr də, rütubətlə yoluxmanın azalması arasında zəif əlaqəni aşkarlayıblar. Tədqiqatçılar belə nəticəyə gəliblər ki, məktəblərin bağlanması, sosial məsafə və ictimai səhiyyə tədbirləri kimi tətbiq edilən məhdudiyyətlər vəziyyətə daha çox təsir göstərib.
Qeyd edək ki, 2019-cu ilin sonlarında Çinin Hubey əyalətinin Uxan şəhərində yeni koronavirusun səbəb olduğu xəstəlik sürətlə yayılmağa başlayıb və tez bir zamanda demək olar ki, bütün dünyanı bürüyüb. Martın 11-də Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı COVID-19 adlandırdığı virusun yayılmasını pandemiya elan edib.

лиматические условия не влияют на активность распространения коронавируса. Соответствующее исследование опубликовано в журнале Canadian Medical Association Journal.
Ученые проанализировали более 375 600 подтвержденных случаев COVID-19 в 144 геополитических зонах. Специалисты сравнили динамику заражения с 20 по 27 марта с учетом таких факторов, как широта, температура, влажность. Кроме того, учитывалось принятие мер по борьбе с распространением заболевания в течение периода воздействия (с 7 по 13 марта).
Исследователи не обнаружили значимой зависимости между широтой или температурой и эпидемическим ростом COVID-19, но выявили слабую связь между влажностью и снижением передачи. Они пришли к выводу, что гораздо большее влияние на ситуацию оказали введенные ограничения, такие как закрытие школ, физическое дистанцирование и меры общественного здравоохранения.
Пандемия коронавируса охватила почти весь мир. ВОЗ сообщает о более чем 3,6 миллиона зараженных, из которых около 254 тысяч умерли и свыше миллиона излечились.