Mayın 20-də Koreya Respublikasının Pusan Milli Universitetinin tədqiqatçı-professoru, AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Beynəlxalq Proteomiks laboratoriyasının müdiri, b.ü.f.d. İsmayıl Zülfüqarov Bakı Dövlət Universitetinin tələbələri üçün “COVID-19 üçlüyü: immunitet, iltihab və müdaxilə” mövzusunda onlayn ustad dərsi keçib.
Videobağlantıya qoşulan universitetin rektoru Elçin Babayev Azərbaycan Respublikası ərazisində koronavirus (COVID-19) infeksiyasının yayılmasının qarşısının alınması istiqamətində ali təhsil ocağında görülən qabaqlayıcı tədbirlər, pandemiya ilə mübarizədə atılan effektiv və məqsədyönlü addımlar barədə məlumat verib. Rektor ölkəmizin müvafiq istiqamətdə nümunəvi fəaliyyətlə fərqləndiyini vurğulayıb.
Daha sonra İsmayıl Zülfüqarov koronaviruslar və onların təkamül dinamikası, COVID-19 pandemiyasının diaqnostika və müalicə üsulları, pandemiyalar və bioetik problemlər, mikrobiologiya, virusologiya və molekulyar biotexnologiya elmlərinin inkişaf perspektivləri, yeni koronavirusların yaranması haqqında təqdimatla çıxış edib.

20 мая профессор-исследователь Пусанского национального университета (Республика Корея), заведующий Международной лабораторией «Протеомика» Института молекулярной биологии и биотехнологий НАНА, доктор философии по биологии Исмаил Зульфугаров провел для студентов Бакинского Государственного Университета онлайн мастер-класс на тему: «Три составляющие COVID-19: иммунитет, воспаление и вмешательство».
Подключившись к видео-уроку, ректор университета Эльчин Бабаев рассказал об упреждающих мероприятиях, осуществленных в высшем учебном заведении для предотвращения распространения коронавирусной инфекции (COVID-19), а также об эффективных и целенаправленных мерах, предпринятых в республике в борьбе с пандемией. Ректор подчеркнул, что наша республика отличилась своей образцовой деятельностью в данной сфере.
Затем Исмаил Зульфугаров выступил с презентацией о коронавирусах и динамике их эволюции, методах диагностики и лечения инфекции COVID-19, пандемиях и биоэтических проблемах, перспективах развития микробиологии, вирусологии и молекулярной биотехнологии, возникновении новых коронавирусов.